تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , دی, ۱۳۹۴ | ۱۶:۱۰:۳۳
کد مطلب : 104975

“شپش پارتی” در مدارس خوزستان! / وقتی شیوع خاموش شپش قوز بالای قوز مدارس می شود

امروز شیوع شپش سر در مدارس خوزستان از موضوعات داغ خبری است، گرچه مدارس امسال زمستان خوبی را پشت سر نگذاشته‌اند؛ اما همچنان داستان‌های زیادی برای ادامه این روزهای ناخوشایند وجود دارد که در این وضعیت شپش هم قوز بالا قوز شده است.

به نقل از رهیاب، فصل سرمای مدارس محدود به مسایل گرمایشی و عواقب نابخشودنی بی‌احتیاطی‌های پس از آن نمی‌شود. زمستان امسال برای دانش‌آموزان مدارس مهمانانی ناخوانده به دنبال داشت که تلنگر دیگری بود برای مسوولان مربوطه. مهمانانی که دعوت خود را از هم‌کلاسی‌ها و هم‌میزی‌های آلوده گرفته بودند.

ابتلا به شپش یکی از بیماری‌های شایع در همه سنین به ویژه سنین مدرسه محسوب می‌شود. در بررسی های انجام شده، میزان آلودگی به شپش سر در مدارس به خصوص مدارس ابتدایی دخترانه بسیار زیاد است. زمستان امسال این آلودگی در مدارس استان‌های زیادی اوج می‌گیرد؛ از تهران گرفته تا خوزستان و لرستان و آذربایجان.

این ماجرا در خوزستان و استانهای دیگر همزمان با شروع فصل سرما کلید می خورد تا آنجا که رییس مرکز بهداشت خوزستان با شروع مدارس بر لزوم رعایت بهداشت فردی در پیشگیری از ابتلا به بیماری شپش در فصل‌های خنک سال تاکید می کند.

شکراله سلمان‌زاده مهرماه سال جاری در گفتگو با رسانه ها به مشاهده موارد ابتلا به شپش در مدارس استان اشاره می کند و می گوید : موارد ابتلا به شپش همواره وجود دارد که ممکن است در دانش‌آموزان و افراد ساکن مناطق کمتر توسعه‌یافته دیده شود. این موارد به سرعت تشخیص داده شده و اقدامات درمانی در خصوص آنان سریعا انجام می‌شود. با این حال، افزایش شیوع و همه­‌گیری شپش در خوزستان گزارش نشده است.

شپش از جمله حشراتی است که تغذیه‌اش را از خون انسان گرفته و با این کار مانع لخته شدن خون می‌شود. نتیجه آن هم ایجاد خارش و سوزش سر فرد آلوده است.

انگل شپش از انسان آلوده به انسان سالم منتقل می‌شود، بعد از آن، انگل بالغ یکی دو ماه زندگی می کند و انگل ماده در هر روز چهار تا شش تخم می گذارد. این تخم‌ها به ساقه موها می‌چسبند و شبیه به ذرات سفید مثل شوره سر دیده می شوند. به این شوره‌ها «رشک» هم گفته می‌شود.

هرجند در مهرماه به قول مسئول مربوطه شیوع شپش در خوزستان گزارش نشد ولی امروز شیوع شپش سر در مدارس خوزستان از موضوعات داغ خبری است، گرچه مدارس امسال زمستان خوبی را پشت سر نگذاشته‌اند؛ اما همچنان داستان‌های زیادی برای ادامه این روزهای ناخوشایند وجود دارد که در این وضعیت شپش هم قوز بالا قوز شده است.

در این خصوص رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز می گوید : امسال هیچ مدرسه ای در اهواز پیدا نمی شود که ‘شپش’ در آن خودنمایی نکرده باشد.

مهرداد شریفی روز گذشته در یازدهمین نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اهواز، به شیوع شپش در مدارس اهواز اشاره و اظهار می کند : این بیماری یک مساله اجتماعی است و فقیر و غنی نمی شناسد و در مدارس مرفه و کم برخوردار احتمال شیوع و سرایت آن وجود دارد بنابراین آموزش پیشگیری و درمان این بیماری در کنترل آن بسیار موثر است.

وی همچنین نسبت به شیوع بیماری سالک در اهواز نیز هشدار می دهد و می افزاید : سالک نوعی بیماری انگلی است که به دلیل نیش پشه خاکی ایجاد می شود که وجود سگ های ولگرد، جوندگان، نخاله های ساختمانی، زباله و مانداب در سطح شهرستان باعث تشدید آن شده است.

در این باره یافته‌ های پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در سال جاری نشان داد که ارتباط فیزیکی نزدیک دانش آموزان در مدارس، شرایط مناسبی را جهت انتقال شپش فراهم می‌کند. همچنین وجود این انگل علاوه بر ایجاد مشکلات بهداشتی، آثار سوء روانی و فشارهای اجتماعی را به دنبال دارد.

بروز مشکلات و بیماری‌های مانند شپش، آنفلوانزا، سالک و… در مدارس زنگ هشداری است برای مسئولان تا اهمیت بهداشت مدارس را در برنامه ریزی‌ های خود قرار دهند چرا که در صورت ادامه این روند صدمات جبران ناپذیری از نظر روانی و آموزشی در بین دانش‌آموزان باقی خواهد ماند.

لذا با توجه به آنچه گفته شد می ‌توان به راحتی دریافت که امروز مدارس استان با این موضوع دست و پنجه نرم می ‌کنند و دانش‌آموزان از خطر گرفتار شدن به شپش واهمه دارند.

در پایان این نکته حائز اهمیت است که آلودگی به شپش یک مشکل و تهدید بهداشتی است و با توجه به اهمیت این موضوع لازم و ضروری است که مسئولان ذیربط در جهت کنترل و پیشگیری از این تهدید بهداشتی اقدام جدی به عمل آورند.

انتهای پیام/