تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۵:۲۷
کد مطلب : 28228

شکار از ترس شکارچیان سکته کرد

یک راس جبیر هنگام فرار از چنگال شکارچیان در حال تعقیب نزدیک زاهدان به دلیل ترس دچار گرفتگی ماهیچه های قلب شد و جان باخت.

خسرو افسری مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان روز یکشنبه  گفت: چند شکارچی با خودرو بیابانی در دشت های اطراف زاهدان با سرعت جبیر را تعقیب کردند.

وی اظهار داشت: شکار گرفتار که قادر به دویدن در مسیر زیاد نیست در این تعقیب و گریز دچار گرفتگی ماهیچه های قلبی شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: محیط بانان در حال گشت زنی در منطقه با مشاهده این صحنه به سرعت وارد عمل شده و به کمک آهوی وحشت زده شتافتند.

وی افزود: تمام تلاش محیط بانان برای احیا قلب و زنده نگه داشتن جبیر بی گناه بی نتیجه ماند و این حیوان جان خود را از دست داد.

افسری اظهار داشت: شکارچیان خاطی با مشاهده ماموران حفاظت محیط زیست با خودروی تیزرو از منطقه متواری شدند.

ـِبیر (Gazella bennettii) یکی از انواع آهوی بومی شبه قاره هند و ایران است.

در گذشته این حیوان یکی از انواع غزال گرمسیری (Gazella dorcas) پنداشته می شد اما مطالعات ژنتیکی جدید جدایی این دو جانور را مشخص کرده است.

این حیوان در کشورهای هندوستان، بنگلادش، پاکستان و ایران دیده شده است و بیشتر در مناطق بیابانی و گرم زندگی می کند.

این جانور شباهت زیادی به آهو یا غزال گواتردار ایرانی (Gazella subgutturosa) دارد. مهمترین تفاوت های آن با آهو این است که اندازه ای کوچک تر و بدن ظریف تر و لاغرتر دارد. هر دو جنس نر و ماده شاخ دارند در حالیکه در آهو فقط جنس نر شاخ دارد. گوش ها و دم آن معمولاً از آهو بلندتر است.

ماده ها دارای شاخ های نازک و بلند هستند، شاخ جبیرهای نر قوس زیادی به خارج ندارد و قدری موازی به نظر می رسد. حیوان پرطاقتی است و شرایط مناطق کویری را به خوبی تحمل می کند، به آب کمی نیاز دارد و آب مورد نیاز خود را از گیاهان تامین می کند، مثل آهو تشکیل گله های بزرگ نمی دهد، به شدت انسان گریز بوده و در مناطق خشک تر زندگی می کند، از نظر رنگ هم شبیه آهوست.ک/۳

منبع: ایرنا