تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , دی, ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۴:۰۹
کد مطلب : 105014

شکست بزرگ آمریکا بعد از رفع تحریم های ایران

آمریکا در راستای اجرای بخشی از توافق تاریخی هسته‌ای، تحریم‌های هسته‌ای خود را رفع می‌کند اما بسیاری از تحریم‌های تجاری باقی خواهد ماند و برای اغلب بازرگانان و شرکت‌های آمریکایی حضور فیزیکی در ایران یا مشارکت با شرکت‌های ایرانی، تقریبا غیرممکن است.

تحریم ایران شکست بزرگ آمریکا بعد از رفع تحریم های ایرانوب سایت شبکه سی ان ان در گزارشی با عنوان “چرایی شکست اقتصاد آمریکا در ایران” نوشت: اکنون موضوع هفته های اخیر رفع تحریم های ایران می باشد و این امر می تواند اقتصاد ایران را که برای دهه ها دچار مشکلاتی شده است را نجات دهد. باید گفت نباید احمقانه فکر کرد و مشخص است که کمپانی های آمریکایی خیلی ها فرصت تجارت در ایران پیدا نخواهند کرد.

 

وب سایت شبکه سی ان ان افزود: «آمریکا در راستای اجرای بخشی از توافق تاریخی هسته‌ای، تحریم‌های هسته‌ای خود را رفع می‌کند اما بسیاری از تحریم‌های تجاری باقی خواهد ماند و برای اغلب بازرگانان و شرکت‌های آمریکایی حضور فیزیکی در ایران یا مشارکت با شرکت‌های ایرانی، تقریبا غیرممکن است».
این رسانه مطرح آمریکایی در گزارش خود با افسوس‌ ادامه داد: «در نقطه مقابل، اروپا در حال بازگشایی تجارت خود با ایران در همه زمینه‌ها است. نتیجه آن است که شرکت‌های اروپایی پیروز می‌شوند و شرکت‌های آمریکایی می‌بازند».

در گزارش ضمن اشاره به تعهدات برجامی آمریکا از قبیل اجازه فروش هواپیماهای مسافربری به ایران و همچنین واردات فرش و برخی مواد غذایی ایرانی به آمریکا آمده است: «اما اتحادیه اروپا بسیار بخشنده‌تر از این خواهد بود و می‌خواهد فروش همه چیز از خودرو گرفته تا خطوط راه‌آهن و بیمه را بسیار آسان گرداند».
سی‌ان‌ان ادامه داد: «شرکت‌های آمریکایی باید از وزارت خزانه‌داری این کشور درخواست اجازه ویژه برای تجارت و تعامل با ایران درخواست کنند. این وزارتخانه صراحتا در وبسایت خود اعلام کرده که “حتی پس از روز اجرای برجام، تحریم آمریکا به خاطر نگرانی‌هایی خارج از برنامه هسته‌ای ایران، به طور کلی سر جای خود باقی خواهد ماند”».

این رسانه غربی با تاکید بر «پتانسیل بزرگ اقتصادی ایران» تصریح کرد: «ایران پتانسیل اقتصادی بزرگی دارد و این موضوع فقط به بخش نفت منحصر نیست. این یک بازار جدید است. اگرچه بازارش به اندازه چین و بزرگتر از کوبا نیست اما ایران ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد که ۶۰ درصد آن زیر ۳۰ ساله هستند. جمعیت آن، خیلی آموزش دیده و با سواد هستند».
سی‌ان‌ان با مثال زدن از مشکلات شرکت «اپل» برای حضور مستقیم در بازار ایران و احتمال مواجهه آن با تنبیه‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید کرد: «یک شرکت فرعی و تابعه اپل در اروپا اما می‌تواند پس از روز اجرای توافق، در ایران حضور یابد و تعامل داشته باشد اما دفتر مرکزی اپل مستقر در کالیفرنیا نمی‌تواند حضوری در ایران داشته باشد».