تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , آبان, ۱۳۹۳ | ۰۹:۳۷:۴۹
کد مطلب : 53748
آمریکا پس از یک دهه اعتراف کرد:

شکنجه بیرحمانه زندانیان در مکان های سری+ تصاویر

در جریان افشای چنین حقایقی در آمریکا معمولا به رئیس جمهور قبل که اکنون مسؤولیتی ندارد حمله می شود و توپ در زمین او انداخته می شود و از رئیس جمهور کنونی سلب مسؤولیت می شود.

 

به گزارش عصر آبادان ،دولت آمریکا که همواره دیگر کشورها را به نقض آزادی و حقوق بشر و حقوق شهروندی متهم می کند، اکنون در یک مورد از موارد فاش شده، به شکنجه از زندانیان اعتراف کرده است.

 

 

این اعتراف دیرهنگام پس از بیش از یک دهه و پس از آشکار شدن اسرار زندان های مخوف آمریکا صورت می گیرد.

 

 

از میان سایت های فارسی زبان متعلق به دولت های غربی، بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN)، رادیو فردا (RADIOFARDA)، صدای آمریکا (VOA) و رادیو فرانسه (Radio France Internationale) که همواره همراه با دولت هایشان در متهم کردن دیگر کشورها به نقض حقوق بشر پیشتاز هستند این خبر را اصلا پوشش ندادند و هیچ توجهی به آن نکردند و به جای آن خبرهایی از نقض حقوق بشر در ایران و چین و دیدار اوباما با “آنگ سان سوچی” از طرفداران غرب در برمه، را پوشش دادند.

 

 

اعتراف و توجیه آمریکا به شکنجه

 

 

به نوشته سایت دویچه وله، ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه (۱۲ نوامبر / ۲۱ آبان) بار دیگر در سازمان ملل متحد اعتراف کرد که پس از حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در بازجویی از افراد دستگیرشده، شکنجه به کار برده است.

 

 

“مری مک‌لئود” مشاور دولت آمریکا، در برابر کمیته ویژه ضدشکنجه سازمان ملل متحد در ژنو گفت: «ما از مرزی پا فراتر گذاشته‌ایم و مسئولیت آن را به عهده می‌گیریم.» او به نام رئیس جمهور آمریکا، باراک اوباما، سخن می‌گفت.

 

 

 

 

مک‌لئود گفت: «آمریکا به نقش هدایت‌گر خود در به رسمیت شناختن حقوق بشر و قانونمندی و دفاع و حمایت از آن در داخل و خارج افتخار می‌کند.» او افزود: «اما متاسفانه ما به دنبال حمله‌های تروریستی یازدهم سپتامبر به ارزش‌های خود همیشه وفادار نماندیم.»

 

 

 

 

مک‌لئود متعلق به گروهی ۳۰ نفره از نمایندگان آمریکا بود که برای پاسخگویی در برابر کمیته ۱۰ نفره سازمان ملل احضار شده بودند.

این نخستین جلسه رسیدگی به پرونده شکنجه توسط آمریکا از سال ۲۰۰۶ تا کنون و در نتیجه در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما بود.

 

 

طنز: در آمریکا شکنجه انجام نمی شود

 

 

چندین نماینده دولت آمریکا بار دیگر تایید کردند که در دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، شکنجه اعمال می‌شده است.

 

 

از نکات جالب این است که در جریان افشای چنین حقایقی در آمریکا معمولا به رئیس جمهور قبل که اکنون مسؤولیتی ندارد حمله می شود و توپ در زمین او انداخته می شود و از رئیس جمهور کنونی سلب مسؤولیت می شود. اوباما در تبلیغات انتخاباتی خود قول داده بود که زندان گوانتانامو را تعطیل خواهد کرد اما چنین نکرد. بنابراین باید منتظر پایان دوره اوباما و افشای مسائل ضدبشری جدید ماند و ….

 

 

 

 
تام مالینوفسکی، رئیس بخش حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا، تصریح کرد که در این میان به کارگیری شکنجه متوقف شده است. او گفت که مقامات آمریکایی در دوره ریاست جمهوری اوباما موظف به رعایت کنوانسیون ضدشکنجه شده‌اند. ایالات متحده آمریکا این پیمان‌نامه را که ۱۵۶ کشور متعهد به آن هستند، در سال ۱۹۹۴ امضا کرد.

 

 

 

 

آمریکا پس از حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ سیستمی به وجود آورد تا بتواند در سراسر جهان اعضای احتمالی شبکه تروریستی القاعده را بازجویی کند. افراد مظنون به همکاری با القاعده ربوده می‌شدند، بدون حکم دادگاه در مکان‌های سری خارج از آمریکا زندانی و با روش‌هایی بیرحمانه بازجویی می‌شدند.

 

 

نمایندگان آمریکا باید در ژنو همچنین به پرسش‌هایی انتقادی درباره روش‌ها و عملیات جاری برای مقابله با تروریسم گوش می‌دادند.

 

 

 

 

کمیته ضدشکنجه سازمان ملل از جمله انتقاد کرد به اینکه آمریکا مدتهای مدید است حدود ۱۵۰ نفر را در زندان گوانتانامو بدون محاکمه نگه داشته است. این کمیته همچنین از روش‌های بازجویی غیرقانونی سازمان سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) انتقاد کرد.

 

 

افزون بر این، موضوع‌هایی چون مجازات اعدام، بدرفتاری با زندانیان در زندان ابوغریب در عراق و شکنجه آنان و اعمال خشونت‌ توسط پلیس آمریکا مطرح شدند.

 

 

قرار است کمیته ضدشکنجه سازمان ملل در تاریخ ۲۸ نوامبر (۷ آذر) گزارشی را با پیشنهادهای مشخص به دولت آمریکا عرضه کند.

 

 

 

 

گفتنی است اگر چنین برخوردهای غیر بشری و غیرانسانی در کشورهای مخالف آمریکا اتفاق می افتاد هزاران ساعت برنامه و اظهار نظر و تبلیغات می شد و تمام رسانه ها آن را به موضوع روز جهان تبدیل می کردند اما از کنار چنین اتفاق مهم به سادگی و با چند خبر کوتاه می گذرند.

 

 

 

 

آمریکا در حال حاضر نیز به شکنجه در زندان هایش به خصوص گوانتانامو ادامه می دهد اما کمتر کسی در این خصوص سخن می گوید تا سال ها بگذرد و اعترافی دیگر و …. دیگر هیچ.

 

 

با وجود اعتراف آمریکا به شکنجه و رفتارهای ضدبشری در واقع اتفاقی نمی افتد و نخواهد افتاد و دولتمردان و سیاستمداران این کشور با این سابقه حقوق بشری و در حالی که خود متهم هستند کشورهای دیگر را ناقض حقوق بشر می خوانند!

 

 

 

 


جام