تاریخ انتشار خبر: ۱ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۱:۳۰:۱۶
کد مطلب : 45879

«شیار ۱۴۳» اثری ضد جنگ نیست/ باید تبعات جنگ را نشان بدهیم

کارگردان فیلم «شیار ۱۴۳» گفت: من تعریف دقیقی از جنگ و ضدجنگ ندارم چه بسا آثاری که جنگی هستند اما آنها را اثر ضدجنگ تعبیر کرده‌اند.

farhangnews_93179-272041-1411454602
نشست رسانه ای فیلم سینمایی شیار ۱۴۳ در سینما فلسطین و در قالب سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت برگزار شد. در این نشست نرگس آبیار(کارگردان)، ابوذر پورمحمدی و محمد حسین قاسمی (تهیه کنندگان)، مریلا زارعی(بازیگر)، آرش قاسمی (صداگذار)، مهدی آذرپندار(منتقد)، و محسن یزدی (مجری و کارشناس) حضور داشتند.

در ابتدای این نشست مهدی آذرپندار، در رابطه با فیلم «شیار۱۴۳» اظهار داشت: قبل از برگزاری جشنواره فیلم فجر در سال گذشته شیار ۱۴۳ در دفتری کوچک و با امکانات کم برای ما اکران خصوصی شد که در این اکران با وجود اینکه تعداد محدودی حضور داشتند اما پس از پایان نمایش بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و راجع به ان صحبت کردند.

وی ادامه داد: فیلم «شیار ۱۴۳» در عین اینکه فیلمی رئال است و فضایی مستندگونه دارد اما در انتقال احساسات بسیار موفق عمل کرده است و این در شرایطی که فیلم های رئال ما بسیار سخت و سرد هستند بسیار اتفاق خوشحال کننده ای است و در واقع معجزه این فیلم هم این است که با این حجم از احساسات اصلا دچار آفت سانتی مانتالیزم نشده است.

آذرپندار تصریح کرد: سوالی که در اینجا می شود بیان کرد این است که چرا فیلمی با این حجم از موفقیت پیش از جشنواره سی و دوم اسمش از میان فیلم ها به دلیل بالا بودن حجم فیلم های دفاع مقدس برداشته شد و با اینکه از ان زمان گذشته است اما فکر می کنم که هنوز هم قابل بحث است.

در ادامه این نشست محمد حسین قاسمی در پاسخ به این پرسش که آیا در ساخت این فیلم شریکی هم حضور داشته است، عنوان کرد: تولید این فیلم را من و ابوذر پورمحمدی انجام دادیم و البته باید از شرکت مس تشکر کنم که بخشی از هزینه های ما را کمتر کرد اما غیر از آن از انجمن دفاع مقدس گرفته تا سایر نهادها هیچ کمکی به ما نکردند و البته شاید حق هم داشته باشند چون در کشور ما اسم ها خیلی مهم هستند و این چیزی بود که عوامل «شیار ۱۴۳» در ان زمان نداشتند.

وی ادامه داد: قبل از ساخت فیلم در زمان گرفتن پروانه ساخت نیز ما اذیت شدیم و آنها به ما چهار اصلاحیه داده بودند که شرط آنها برای ساخت فیلم نیز حذف آنها بود اما ما این اصلاحات را انجام ندادیم. بخشی از این فیلم در دولت قبلی و بخش دیگری نیز به قولی در بین الدولتین ساخته شد.

نرگس آبیار نیز در رابطه با آثار جنگ و ضد جنگ در دفاع مقدس گفت: من تعریف دقیقی از جنگ و ضدجنگ ندارم و به نظرم تعریف دقیقی هم در این رابطه وجود ندارد چه بسا آثاری است که جنگی هستند اما آنها را اثر ضد جنگ تعبیر کرده اند. من فکر می کنم به عنوان ملتی که قربانی جنگ بوده ایم باید تبعات جنگ را نشان بدهیم.

وی افزود: برای من حسی که پس از دیدن یک فیلم به مخاطب دست می دهد ملاک جنگ و یا ضد جنگ بودن است اگر این حس ناامیدی باشد ضدجنگ و اگر وجه حماسی و امیدواری باشد اثری درخور توجه است.

آبیار تصریح کرد: فیلم «شیار ۱۴۳» براساس کتاب چشم سوم ساخته شده است که البته حجم کتاب بیش از آنچیزی است که در فیلم به نمایش درآمده است، این کتاب در سال ۸۵ منتشر شده است اما چهارسال مرحله نگارش تا چاپ ان طول کشیده است و در جشنواره ادبیات دفاع مقدس به عنوان چهاراثر برتر شناخته شده است. به همین دلیل من هرنوه ادها در مورد این فیلم را پیگیری قانونی می کنم.

در ادامه مریلا زارعی با بیان اینکه هر سکانسی که در این فیلم وجود داشت برایش سخت بوده است، بیان کرد: من با الفت شیار۱۴۳ زندگی کردم و قطعا همه عوامل در این حسی که من در فیلم به نمایش گذاشته ام موثر بوده اند. من معتقدم نیرویی فراتر از انچه می شنویم بر این فیلم احاطه داشت و من سعی کردم که همانند یک شیرژیان از الفت حفاظت کنم و این به دلیل مسئولیت بزرگی بود که برگردنم بود.

این بازیگر ادامه داد: قبول کاراکتر الفت به دلیل اینکه مقاطع سنی مختلفی داشت کار پرخطری بود و من نقش مادری را بازی می کردم که به نوعی در جامعه امروز ما انقدر این مادران معصوم هستند که کمتر از آنها صحبت می شود به همین دلیل دلم نمی خواست که در سکانس اخر طوری عمل کنم که شرمنده این مادران بشوم.

وی در رابطه با حواشی این فیلم نیز بیان کرد: صحبت در مورد حواشی خودش باعث ایجاد حاشیه می شود اما من انقدر دوران خوبی را در این فیلم گذراندم که تا الان که یک سال و نیم است مقابل دوربین نرفته ام حالم خوب است. این حواشی نمی تواند من را آزار بدهد.  من برای بار اولی که این فیلم را دیدم احساس تماشاگران مرا به وجد آورد به طوری که نتوانستم خودم را کنترل کنم.من منتظرم از مردم سرزمینم پس از اکران این فیلم بازخوردها را بگیرم و فکر می کنم دیدن این فیلم بر تمام زنان سرزمین من واجب است چون از عنصری به نام صبر زنان و مادران این سرزمین صحبت می کند.

زارعی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از افراد نمی خواهند شما را در این نوع از نقش ها ببیند گفت: اگر هرچیزی بگویم قضاوت در مورد اتفاقاتی است که افتاده اما بعید می دانم ایچنین باشد زیرا من در سرزمین هستم که هشت سال از آن دفاع شده است و از این جنس زنان و مادران در این کشور کم نیستند ما نباید از این جنس ادم ها دور باشیم و چرا نباید چنین نقش هایی را بازی کنم و این درست نیست. من سعی کردم که صبوری را با الفت تمرین کنم و اگر کسی حس ناخوشایندی در مورد این فیلم دارد می تواند پس از اکران نتیجه اش را در میان مردم ببیند.

ابوذر پورمحمدی در رابطه با شرایط ساخت فیلم شیار ۱۴۳ عنوان کرد: ما سعی کردیم کاری را انجام بدهیم که مورد رضایت خداوند باشدریال ما از ساخت مستندهایی در رابطه با شهدای مهندس این درس را گرفتیم که هرچیز شدنی است و می شود در روی رود الوند پل زد. خیلی ها می گفتند وارد عرصه دفاع مقدس نشوید اما با توکل به خدا اینکار را انجام دادیم و معتقدم هرچه که تا کنون این فیلم موفق شده است به دلیل دعای مادران شهدا بوده است.

وی ادامه داد: در راه ساخت این فیلم مشکلاتی پیش امد که از مادم که مادر شهید است خواستم برایم دعا کند و خوشبختانه حل شد و انقدر اتفاقات خوب برای این فیلم افتاده است که نمی خواهم وارد حواشی ان بشوم.

قاسمی ، صداگذار این فیلم در رابطه با بخش صداگزاری فیلم اظهار داشت: نرگش ابیار درنظر داشت صداگزاری این فیلم به صورت مستند باشد که من در ابتدا مخالف بودم اما در ادامه از نتیجه کار راضی بودم.

وی ادامه داد: در صداگزاری کار سعی کردیم با فضا و شخصیت ها درگیر بشویم و از طریق گوش شخصیت ها صداها را بشنویم به همین دلیل فضای صدا در این فیلم خلوت و مستندگونه بود.

در ادامه نرگس ابیار در رابطه با سکانس های حذف شده در این فیلم بیان کرد: در شیار ۱۴۳ جز چند سکانس کوتاه که تاثیرگزار بودند سکانس دیگری حذف نشد همچنین چند دیالوگ نیز بومی شد.

مریلا زارعی نیز در رابطه با ترس خود از بازی در نقش الفت دراین فیلم بیان کرد: الفت برای من به عنوان یک بازیگر نقش متفاوتی بود و ترس من به خاطر این بود که الفت یک شخصیت روستایی بود و اینکه در دوره های سنی متفاوتی به تصویر کشیده می شد که هربازیگری این مسئله را قبول نمی کند. همچنین چون بارعاطفی داستان در عین سادگی بالا بود باید خیلی حساب شده نقش را بازی می کردم و این برایم ترس داشت. من همزمان با این فیلم دوسناریو دیگر را نیز می خواندم اما احساس کردم که باید با ایشان همراه شوم.

زارعی خاطرنشان کرد: خانم ابیار دومین تجربه شان را پشت سرمی گذاشتند و من نسبت به ایشان کمی تجربه ام بیتشر بود اما هردوهدفمان یکی بود و ان الفت بود که الفت برای ما مهمترین چیز در جهان بود. من می گفتم این فیلم یا مورد توجه قرار می گیرد یا نمی گیرد اما برای من مسلم بود که حضورم در شیار۱۴۳ برایم یک کشف و یک تجربه جدید خواهد بود.

وی در ادامه در رابطه با همکاری خود با نرگس ابیار در فیلم های بعدی این کارگردان گفت: اگر شرایط پیش بیاید و قرار باشد دوباره با ایشان همکاری کنم این کار ما یک تفاوت اساسی خواهد داشت و ان هم این است که ما هردو اینبار با شناخت بهتری نسبت به یکدیگر کار خواهیم کرد همانطور که در تجربه های قبلی که با کارگردان هایی که چند فیلم با انها کار کرده بود این شناخت برای ما بیشتر شد به خصوص با کارگردان های خانم. و این موجب افتخار من است که با خانم ابیار یا هرکارگردان متعهد دیگری که بخواهد به هدف خود برسد کار کنم و انرژی خودم را برای ایفای نقشم بگذارم. من می گویم آنهایی که از فیلم شیار۱۴۳ دفاع کردند شهید شده اند و شهید محسوب می شوند.

آذرپناه نیز با بیان اینکه خیلی خوب است که یک فیلم در جایگاهی باشد که دیگران درموردش بحث کنند، ادامه داد: به نظرم در این فیلم مضامینی مثل امید تبدیل به ایمان شده است و به این سمت رفته است بگوید که دفاع مقدس برعکس آنچه خیلی ها می گویند مفهوم دارد و از این جهت شیار۱۴۳ فیلم بزرگی است، و جدای همه ایراداتی که به این فیلم وارد است همین که نرگس ابیار به سراغ نمایش دیدار یک مادر با فرزند شهیدش رفته است جای تقدیر دارد و این چیزی است که خیلی از کارگردان های بزرگ از نمایش ان واهمه داشتند و  به خاطر همین سکانس باید به نرگس ابیار تبریک گفت.

در پایان این نشست نرگس ابیار نسبت به انتقاد یکی از حاضرین مبنی بر اینکه شیار۱۴۳ یک اثر ضدجنگ و مایوس کننده است، گفت: می گویند هرکسی از ظن خود شد یار من و اگر شما فکر می کنید که فضای این فیلم خاکستری، ضدجنگ و ناامید کننده است به این دلیل است که دید شما نسبت به دفاع مقدس اینطوری بوده است، من در اکران هایی که این فیلم داشته است حتی نشده یکبار بشنوم که یک مادر شهید بگوید این فیلم فضای ناامید کننده دارد و یا با واقعیت منطبق نیست بلکه برعکس همه انها می گفتند که تو زندگی من را به تصویر کشیده ای.