تاریخ انتشار خبر: ۲ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۸:۳۵
کد مطلب : 69222
پاسخی متقن به یک ادعای مضحک؛

ضد و نقیض در گفتار و رفتار دولت یازدهم و حامیان رسانه ای/ معنای حمایت دولت فرانسه از شارلی ابدو چیست؟

بی توجهی دولت فرانسه به ماجرای توهین به پیامبر و از سوی دیگر بازداشت یک نویسنده به خاطر انکار هولوکاست نشان می دهد هر کس به هولوکاست و یهودیان حرفی بزند با حکم زندان روبرو می شود اما توهین به پیامبر گرامی اسلام با بیش از یک میلیارد مسلمان پیرو ایشان، آزاد محسوب و حتی حمایت نیز می شود.

به گزارش عصر آبادان ؛  روزنامه اصلاح طلب شرق صبح امروز یادداشتی به قلم صادق زیبا کلام منتشر کرد که در آن نوشته شده “تظاهرات در تهران این سوال را ایجاد می کند که آیا اقدام شارلی ابدو طرف اعتراض ماست یا دولت و ملت فرانسه؟ گویی آن تصویر را دولت فرانسه کشیده و مدیرمسئول شالی ابدو هم وزیر خارجه آن کشور بوده است.” اما این گفتار از زبان یک فعال اصلاح طلب در روزنامه ای اصلاح طلب و حامی دولت دارای نکاتی است که امید می رود پاسخ آن از سوی اهالی این رسانه مطرح شود.

اول – امروز اعتراضاتی که به دولت فرانسه می شود و تجمعات مردمی که در بین کشورهای اسلامی صورت گرفته به معنای مقصر شناختن دولت فرانسه برای کشیدن یک کاریکاتور نیست، بلکه این اعتراض برای آن است که دولت فرانسه نه تنها برخوردی با این اقدام نشریه شارلی ابدو نمی کند، بلکه از آن حمایت هم می کند. یعنی به بهانه آزادی بیان هم خودش برخوردی با نشریه شارلی ابدو انجام نمی دهد و هم اینکه در برابر هرگونه پیگیری قانونی موضوع توسط مسلمانان موضع گیری می کند.

در مسئله هولوکاست، اگر فردی این ماجرا را زیر سوال ببرد، دولت فرانسه به سرعت ورود کرده و به بازداشت و جریمه فرد خاطی می پردازد. نمونه بارز آن نیز روژه گارودی فیلسوف و نویسندهٔ فرانسوی بود که بخاطر نوشته‌ها و موضع‌گیری‌های سیاسی‌اش به عنوان یک منکر هولوکاست در این کشور بازداشت و زندانی شد. از یک سو بی توجهی دولت فرانسه به ماجرای توهین به پیامبر و از سوی دیگر بازداشت یک نویسنده به خاطر انکار هولوکاست نشان می دهد هر کس به هولوکاست و یهودیان حرفی بزند با حکم زندان روبرو می شود اما توهین به پیامبر گرامی اسلام با بیش از یک میلیارد مسلمان پیرو ایشان، آزاد محسوب و حتی حمایت نیز می شود.

دوم – روزنامه شرق معتقد است کسی که کاریکاتور توهین به پیامبر اسلام (ص) را کشیده ربطی به دولت فرانسه ندارد. حال سوال اینجاست که اگر یک کاریکاتور یا یک مطلب در روزنامه و نشریات داخلی ربطی به دولت ندارد، پس چرا وزارت ارشاد دولت یازدهم روزنامه وطن امروز را به واسطه تیتر “خبر مرگش” که خطاب به ملک عبدالله پادشاه عربستان منتشر شده بود را دادگاهی کرد؟ بنابراین باید گفت اگر دولت درباره تیتر روزنامه وطن امروز احساس وظیفه کرده، پس این نشان می دهد که دولت ها وظیفه ای در قبال عملکرد روزنامه ها و رسانه های کشور خود دارند. از همین رو با استناد به رفتار دولت یازدهم در قبال روزنامه وطن امروز، می توان گفت که دولت ها نسبت به عملکرد روزنامه های کشور خود مسئول هستند و بنابراین دولت فرانسه نیز در قبال اقدام صورت گرفته توسط نشریه شارلی ابدو مسئول است و باید پاسخگو باشد.

 منبع: دانا