تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۳:۴۷
کد مطلب : 118036
یادداشت/سردبیر :

ضرورت سنجش مدیران صدا وسیمای مرکز آبادان با معیار “انقلابی بودن” / چرا مردم آبادان و خرمشهر با رسانه ی بومی بیگانه اند؟

از جمله ی نهادهایی که می بایست بصورت توأمان انقلابی عمل کرده و در عین حال ، به ترویج و تعمیق این شاخص کلیدی همت کند ، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.

به گزارش عصر آبادان به قلم سردبیر این پایگاه خبری :

مقام معظم رهبری همواره و به ویژه در ایام اخیر ،به دفعات از شاخصه ی مهم “انقلابی بودن” به عنوان پارامتری تعیین کننده  برای ارزش گذاری افراد در جمهوری اسلامی اعم از مدیر و غیر مدیر یاده کرده و همگان را به این “معیار” مهم و کلیدی توجه داده اند.
به همین سبب ، کلیدواژه ی “انقلابی بودن” که این روزها بصورت جدی وارد ادبیات سیاسی-اجتماعی کشور ما شده است ، شاخص اساسی برای احراز و یا عدم احراز صلاحیت شخصیت ها ،مدیران، نهادها ، سازمانها ، احزاب ، گروه ها و هر گونه فعالیت و کارکرد سیاسی-اجتماعی قلمداد می شود.
از جمله ی نهادهایی که می بایست بصورت توأمان انقلابی عمل کرده و در عین حال ، به ترویج و تعمیق این شاخص کلیدی همت کند ، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.جایی که به تعبیر حضرت امام(ره) نقش دانشگاهی را دارد که کارش انسان سازی است. دانشگاهی که عناصر ورودی اش بالطبع باید تابع موازین و مقررات انقلابی باشند و خروجی اش نیز از چارچوب شاخص انقلاب بیرون نزند.
بدیهی است برای اینکه صدا وسیمای انقلابی داشته باشیم ، از مدیران و معاونان آن گرفته تا برنامه سازان و تهیه کنندگان باید تحت رویه ای جذب ، به کارگیری و بهره برداری قرار گیرند که شاخص “انقلابی بودن” بر آنان حاکم باشد.
اما به همین اندازه برای مقدمه بسنده کرده و در چند خط بعدی به تقید و تعهد صدا و سیمای مرکز آبادان به شاخص مهم ” انقلابی بودن” می پردازیم.طبعاً صدا و سیمای مرکز آبادان نیز به عنوان شاخه ای از این درخت تناور و پرثمر ، مورد توجه و اهمییت است و انتظاری که از قاب و قول این رسانه ملی می رود کمتر از سایرین نیست.
به نظر می رسد این مرکز قدیمی با مدیر کلی دبیقی و مجموعه ای از کارکنان و فعالان رادیو –تلویزیون علیرغم زحماتی که متحمل می شوند و تلاش های شبانه روزی که دارند ، هنوز نتوانسته به عنوان تکه ای از پازل صدا وسیمای کشور ، خود را شایسته نشان دهد و در دل مخاطبان بومی خود ، جایی برای عرض اندام باز کند.
اهمیت صدا و سیمای مرکز آبادان درست پس از تبدیل آبادان وخرمشهر به منطقه آزاد اروند ، چند برابر شد و از این پس باید برای مردم مناطقی تولید اثر و برنامه کند که به سبب ورود کالاهای لوکس خارجی بیش از گذشته در معرض اثرات ضد فرهنگی قرار گرفته اند.ضد فرهنگی که به همراه کالای اقتصادی روانه خانه های مردم می شوند و بعد از گذشت مدتی کوتاه ، آثار مخرب خود را بر جامعه آبادان و خرمشهر می گذارد.
ییش بینی می شد با بالارفتن درجه اهمیت موقعیت صدا وسیمای مرکز آبادان در منطقه نوظهور آزاد اروند ، مدیران آن نیز به چنین درکی دست یابند و با روحیه انقلابی ، شب و روز نشناسند و از ظرفیت های بالقوه نیروهای دلسوز و متعهد این دو شهر ، برای جبران عقب ماندگی های رادیو-تلویزیونی بهره ببرند اما تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.
به همین دلیل سوالات پرشماری اذهان افراد دلسوز و انقلابی آبادان و خرمشهر را معطوف به خود کرده است. سوالاتی که در ابتدا دبیقی مدیرکل مرکز آبادان مخاطب مستقیم آنهاست و سپس رئیس جدید سازمان صدا و سیما ، جناب علی عسکر را مورد خطاب قرار می دهد.
– اینکه دبیقی برای نیل به اهداف انقلابی مد نظر رسانه ملی و رهبر معظم انقلاب ، تا چه اندازه در جذب ، به کارگیری و سازماندهی ، شاخص انقلابی بودن را مورد توجه قرار داده است که حتی نتوانسته به توفیق نسبی دست یابد؟
– در میدان و فضا دادن به نیروها ، تفویض اختیارات و تصمیمات، بهره گیری از ابتکارات و سلایق مختلف ، چه اندازه مهره های انقلابی ، کاربلد و شایسته و دلسوز و علاقمند به نظام و رهبری را یاری و حمایت کرده است؟
– عوامل و همکاران مورد علاقه و محبت و حمایت شخص جناب مدیرکل بیشتر وابسته و متعلق به کدام جریان فکری و حزبی و گروهی بوده و هستند؟
– راه دفتر آقای دبیقی را افراد متمول ، سرمایه دار با کارنامه ی ناخوشایند ، راحت تر می پیمایند یا جوانان مخلص و ارزشمدار و مستعد این دیار ؟
– آیا در اعطای مجوز ساخت تولیدات ، به کارگیری تهیه کنندگان و … ، اصل را بر تقوا ، تعهد و سلیم النفس بودن افراد قرار داده است؟ آیا فرزندان انقلاب و نیروهای موجه و دلسوز برای به دست گرفتن امور ، نزد وی از اقبال بیشتری برخوردارند؟
و خطاب به آقای علی عسکر :
-فروش آنتن صدا وسیمای یک مرکز در بهترین ساعات پخش ، به مدیران سازمان های پولدار ، از نظر شما معنایش چیست؟ رسالت انقلابی رسانه ی ملی در کجای این دست اقدامات قابل توجیه و تحلیل است؟
– با توجه به تعیین شاخص انقلابی بودن در ارزش گذاری به خدمات و فعالیت ها و افراد از سوی مقام معظم رهبری ، مدیران خود را بر اساس کدام پارامتر ، محک می زنید؟ آیا مدیری که دغدغه های انقلابی و رهبری در درجه چندم اهمیت قرار دارد ، جایی در سیستم مدیریت رسانه ملی دارد؟
– ممکن هست سیستم های نظارتی رسانه ملی را برای مدتی متمرکز مراکز مختلف کشور کنید؟ و بررسی کنید که در کنار مدیران مراکز ، افراد انقلابی و دغدغه مند و دلسوز نظام رهبری احساس امنیت و رضایت دارند یا مخالفان آنها ؟!!

-رزومه و شخصیت و وضعیت تهیه کننده گان پرکار این روزهای این مرکز را مورد بررسی و دقت قرار دهید.هرچند از میان آنان انسان های شایسته ای خواهید دید اما آیا مشی رسانه ملی ، سپردن آنتن به افرادی است که با معیار “انقلابی بودن” فرسنگ ها فاصله دارند؟

 

 

/انتهای متن/جواد نوروزی/روزنامه نگار

javad-norouzi-02323

 1. شهروند می‌گه:

  با سلام و درود بر انسان های حق طلب
  باید تاسف خورد برای بعضی منفعت طلبانی که به سادگی پا روی حق می زارن.
  نمی دانم این قلم از یک ابادانی بود یا نه… ولی باید تاسف خورد برای هر ناسیونالیست بی خرد.
  بنده بعنوان یک شهروند حق را به نگارنده میدم. و مشکل اصلی را در … صداوسیما می دانم. که بجای ارتقای علم و فرهنگ جامعه به اهنگ های بندری اکتفا می کنند.
  هرچند احتمال می دهم پیامهای فوق فقط از سوی یک نفر باشند و حتی اگر این کامنتها هر کدام از یک نفر ارسال شده باشه.. مشخص است یک گروه خاص و همگی دوست هستند که هر کس ذره ای در جریان امور شهر باشد می داند این پیامها از کجا نشت می کند.
  با این عوامل “…” ما راه به جایی نمیبریم

 2. رضا می‌گه:

  وقتی یه آدم یه لا قبایی مثل تویی رو که از کوره دهات هفتکل نشأت گرفته ای به آبادان راه بدن باید باید انتظار چنین چفتک زنی ها رو داشت …

 3. ناشناس می‌گه:

  بنازم دبیقی رو که مردانه و اقتدار جلوی زیاده خواهی های طلحه و زبیر ها رو گرفته و به دهن ظاهر نماهای روباه صفت مشت کوبنده ای زده….آبادانم آباد بمان…

 4. ناشناس می‌گه:

  رفتار و منش انقلابی با تحرکات منافقانه و تخریبی از روی طمع و جاه طلبی موزیانه منافات داره . شرم بر قلم به دستی که یه تعداد جوون کم ادعا ولی بسیار ساعی رو که مخلصانه فعالیت میکنن رو با چنین القابی هدف میگیره که شاید کسانی معلوم الحال بتونن دوباره قد علم کنن.

 5. حیدر می‌گه:

  جناب سردبیر،مطالعه ی متن ضعیف شما نشان دهنده ی اطلاع کم و جهت دار شما از مجموعه فعالیت های مرکز آبادان طی چند سال گذشته است.اطمینان دارم دوستان مغرض و کاسه لیس شما که منافع غیر مشروعشان به مخاطره افتاده دست به دامان شما شده و شما را وادار به نگارش چنین یادداشتی نموده اند.جهت قضاوت نمودن عملکرد یک مجموعه باید اطلاع کامل و جامع از آنچه که حول مجموعه می گذرد،داشت.

 6. محمد امین می‌گه:

  چطور به این نتیجه رسیدی که مردم آبادان و خرمشهر با صداوسیمای آبادان بیگانه اند?
  آیا نظرسنجی معتبری انجام دادی یا با این مقدمه میخواهی به هدف اصلی خودتون از این هجونامه برسی?

  ملاک های انقلابی از نظر شما دادن برنامه به دوستان معلوم الحال شما می باشد?

  ملاکهای انقلابی با ظاهر اشخاص مشخص می شود?

  ملاک های انقلابی با هوچی گری نمایان می شود ?

  “قلم” حرمت دارد چه خداوند متعال به اون قسم می خورد. ن والقلم و ما یسطرون
  اگر ذره ای ایمان بخدا داشته باشی نباید بعد از نوشتن این هجونامه خواب آرامی داشته باشی چون خودت به عینه میدونی که مطالبت از اساس اشتباه هست و واقعیت ندارد . کافی است به عقبه دوستان شما برگردیم تا متوجه شخصیت و اهداف شما از این مقال برسیم

  باب توبه باز است . ن والقلم و ما یسطرون

 7. جابر می‌گه:

  اگه شما آقای به اصطلاح سردبیر انقلابی بودی…از نهاد رهبری بیرونت نمی کردند…دوستای شما هم حتما در صدا و سیما مثل خودت هستند…پس بهتره برگردی …..عزیزم…

 8. یاسر می‌گه:

  سلام برادر سردبیر … مو به عنوان یه آبودانی از شبکه مون بخصوص خبرش راضیم… توی هفتکلی چته که سنگ به سینه زنی …کا…ایجوری که مو نگات می کنوم نمک خوردی نمکدون شکوندی…البته شنیدوم هر جا میری بیرونت می کنن… دمت بچه های آبودان گرم… توی … هم برگرد به شهر خودت که اینجا با اون دوستای نابابت چیزی گیرت نمیاد… برو … برو کا… برو….

 9. سید کریمم می‌گه:

  شیر هم شیر بود گرچه به زنجیر بود

  نبرد بند و قلاده شرف شیر ژیان

  باز هم باز بود، ورچه که او بسته بود

  شرف بازی از باز فکندن نتوان

  این همان مجلس و جاییست که بربست و برید

  مثل همیشه قلمت قشنگ و روان بودوووووو آب تو چاله مورچه ریخت

 10. ناشناس می‌گه:

  این متن را برگرفته از تراوشات ذهنی آقایان … و همچنین … نسیت آیا ؟؟؟؟ جناب سردبیر غیر آبادانی ؟؟؟؟

 11. ناشناس می‌گه:

  تو انقلابی هستی که حتی از انتشار کامنت های من خودداری میکنی و اونها رو نشر نمیدی؟؟؟؟

 12. ناشناس می‌گه:

  کدوم دوست انقلابی شما در صداو سیما برنامه میخواهد

  کدوم دوست انقلابی شما در صداوسیمای آبادن کارنامه موفقی در برنامه سازی دارد ؟

  کدوم دوست انقلابی شما بخطر انقلابی بودنش به حاشیه کشیده شده ؟؟؟؟

  این حربه هزینه کردن انقلاب و دیگر موضاعات ارزشی برای مصادره به مطلوب کردن و به هدف شخصی خود رسیدن قدیمی شده

 13. ناشناس می‌گه:

  معیارهای انقلابی بودن رو بگو تا بقیه هم بدانند

 14. ناشناس می‌گه:

  مردم آبادان و خرمشهر با صداوسیما بیگانه نیستند مگر شمای منافق که سعی داری اینطور این موضوع را بیان نمایید

  خاک بر سرتو و اون دوستان تهی مغزت در صدا و سیما که نون نمازشان را هم از اونجا می خواهند

 15. ناشناس می‌گه:

  با سلام به همشهریان خوبم در شهرستان های آبادان و خرمشهر
  معیار رشد و موفقیت شاخصه های متعددی دارد به عنوان نمونه اگر حضور شبکه آبادان را روی شبکه های سراسری رصد کرده باشیم به وضوح می توانیم رشد چشمگیر این حضور را ببینیم

  یکی دیگر از معیارهای رشد را می توان به مقایسه صداوسمای شهرمان اولا با دو شهرستان دیگر مثل مهاباد و کیش بپردازیم و ثانیا مقایسه مرکز آبادان با سایر مراکز و جایگاه آن در بین مراکز ۳۳ گانه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی

  از دیگر شاخصه های سنجش عیار مراکز صدا و سیما نگاه کردن به نمرات ارزشابی واحدهای برنامه ساز است که الحمدالله جایگاه حوزه های برنامه ساز و تولیدی به مراتب در بالا قرار دارد به عنوان نمونه واحد خبر آبادان در بین سایر مراکز رتبه اول را به خود اختصاص داده است و همینطور واحد سیما با توجه به حضور مراکز قدرتمندی مثل خراسان و تبریز و اصفهان ، در جایگاه یازدهم بوده است و لازم به توضیح است مرکز فارس به عنوان یکی از قطب های مراکز در رتبه ۲۵ قرار داشت

  احساس میکنم انتقاد سردبیر وزین این سایت کمی بی انصافی به خرج داده یا شاید هم با رایزنی دوستان معلوم الحال ایشان در آن مرکز که ازمحل نون به نرخ روز خوردنشان به زعم خود به جایگاه کذایی رسیده بودند و الان نونشان آجر شده ، این هجونامه را نوشتند

  با تشکر از همشهریان خوبم

 16. ناشناس می‌گه:

  به جز اون چند نفر فاسدی که مد نظر شماست و ازشون دفاع می کنید همه کارکنان صدا و سیما افراد متعهد و کاربلدی هستند.چطور به خودت اجازه میدی چرند بگی

 17. ناشناس می‌گه:

  تو هم فریب پ رو خوردی.

 18. ناشناس می‌گه:

  تا جایی که من میدونم صدا و سیمای آبادان در دوره مدیریت آقای دبیقی رشد بسیار خوبی داشته و جلوی افراد فاسد گرفته شده…از خدا بترس آقای سردبیر

 19. محمد حسن می‌گه:

  واقعا این صدا و سیمای آبادان نمی خواد یه تکونی به خودش بده ؟