تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۱:۰۰
کد مطلب : 90121

طراحی پهپاد جدید با الهام از زنبور عسل

متخصصان با الهام از نحوه پرواز زنبورهای عسل تلاش می کنند هواپیماهای بدون سرنشین جدید طراحی و تولید کنند.

 محققان انستیتوی علمِ حرکت در دانشگاه مارسی در جنوب فرانسه تلاش می کنند با الهام از پرواز زنبورهای عسل فن آوری های جدیدی را در بخش طراحی و تولید پهپادها ابداع کنند.

پهپادهای کنونی به تجهیزات سنجش و اندازه گیری درونی مجهز هستند که می توانند میزان ارتفاع و قدرت جاذبه زمین را محاسبه کنند و اپراتور با تجزیه و تحلیل این اطلاعات هواپیما را راهنمایی می کند. اما حشراتی مانند زنبور عسل برای پرواز از چنین امکاناتی برخوردار نیستند و سیستم حسگرهای طبیعی آنها این امکان را فراهم می کند که بدون نیاز به این اطلاعات پرواز کنند.

محققان گروه تحقیقاتی بیوروبوتیکس با بررسی نوع پرواز زنبورهای عسل نوع جدیدی از روبات هایی هوایی را طراحی و تولید کرده اند. این محققان با بکارگیری اصول راهیابی بیولوژیک موجودات روبات موسوم به «بی روتور» را ابداع کرده اند، نوع جدیدی از پهپاد که می تواند بدون نیاز به اطلاعات مرتبط با میزان ارتفاع، وزن و میزان جاذبه تعادل خود را حفظ کند.

فرانک رافییر معاون گروه تحقیقاتی بیوربوتیکس گفت: سئوالی که محققان فرانسوی می خواهند به آن پاسخ دهند این است که حشراتی مانند زنبور عسل چه اقدامی انجام می دهند که بدون نیاز به اطلاعاتی مانند جهت پرواز، میزان ارتفاع و وزن که پهبادهای کوچک برای پرواز به آنها نیازمند هستند، پرواز می کنند و در عین حال ثبات خود را در هنگام پرواز حفظ می کنند.

وی اضافه کرد: به همین علت محققان در دانشگاه مارسی تلاش می کنند روباتی را طراحی و تولید کنند که بدون نیاز به اطلاعاتی مانند جهت پرواز و میزان جاذبه پرواز کند. محققان فرانسوی برای یافتن پاسخ این سئوال و درک چگونگی پرواز زنبور عسل با تجهیزات مدرن نوع پرواز این حشره را تصویربرداری کرده اند تا بتوانند توانایی های آن را در هنگام پرواز مشخص کنند.

محققان فرانسوی متوجه شده اند که زنبور عسل برای پرواز و تعیین جهت و دستیابی به ثبات در پرواز از امکانات بسیار کمی استفاده می کند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما