تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۴:۳۶
کد مطلب : 38655
نخلدار جوان آبادانی در گفت و گو با عصر آبادان:

طرح احیای نخیلات آبادان و خرمشهر کدام مشکل نخلداران را حل خواهد کرد؟ / احتمالاً معاون وزیر بی اطلاع بوده که چنین حرفی زده است

عصر آبادان: یکی از کشاورزان آبادان نسبت به اظهار نظر معاون وزیرکشاورزی مبنی بر بهره برداری از احیای نخیلات آبادان وخرمشهر طی سه سال آینده ، واکنش نشان داد.

84056

به گزارش عصر آبادان اخیراً معاون وزیر جهاد کشاورزی در اظهارنظری گفته بود ظرف ۳ سال آینده ، طرح احیای نخیلات آبادان و خرمشهر به بهره برداری می رسد.این طرح اگر چه در اعلام می تواند خبری خوشحال کننده برای کشاورزان منطقه به حساب آید اما از دید آنها در عمل اتفاقی رخ نخواهد داد.

به همین منظور خبرنگار عصر آبادان پای درد دل یکی ازکشاورزان منطقه نشست تا این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

این نخلدار جوان که از تحصیلات خوبی هم برخوردار است با اشاره به سخنان معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت:سوال من این است مگر برای احیای نخیلات آبادان طرحی هم کلید خورده است که قرار باشد ظرف سه سال به بهره برداری برسد؟

وی افزود: البته یکسال پیش به هر کشاورز ، حدوداً سه هزار تومان  دادند تا در زمین های سبخ(شوره زار) کشت کنند بدون اینکه برای شیرین کردن زمین کاری کرده باشیم.کشاورزان بیچاره هم از سر فقر و نداری و برای اینکه برای هر پاجوش نخل سه هزارتومان بگیرند ، به ناچار به کشت آنها در شوره زار کردند با اینکه می دانستند پاجوش های نخل در زمین های شور از بین می روند.البته برخی هم فقط لیست پر کردند و آمار دادند.

این کشاورز نخلدار تصریح کرد: به نظر من معاون وزیر از همه چیز بی خبر است که وعده بهره برداری احیای نخیلات آبادان و خرمشهر را در سه سال آینده می دهد.

وی با طرح سوالاتی از مسئولان حوزه کشاورزی گفت: نمی دانم آقایان قبل از اجرا وبهره برداری از این طرح ،  برای از بین بردن گرازها که موجب دست برداشتن مردم از کشت شده است ، کاری کرده اند. کشاورزان اکنون به دلیل وجود این گرازها ، به خرما و نخل های فرسوده بسنده کرده و حتی بسیاری از آنها مهاجرت کرده و کارگری در شهرها را به نخلداری ترجیح داده اند.

این کشاورز آبادانی خاطر نشان کرد:یا اینکه برای از بین بردن علف های هرز ، نیزارها و … برنامه ای دارند؟ برای از بین بردن این علف های هرز ، بهترین راه ، استفاده از علف کُش است که به دلیل گران بودن ، تهیه آن برای کشاورز ، مقرون به صرفه نیست.

این نخلدار بومی ضمن طرح سوال دیگری ، افزود: آیا در این طرح فکری به حال زمین های در اختیار افراد غیربومی شده است؟ زمین هایی که با وام های کلان در اختیار آنها قرار گرفته است.تاکنون حدود بیست سال بعد از واگذاری ، زمین ها معطل مانده اند و مهم تر اینکه جهادکشاورزی و ارگان های مرتبط ، از تحویل دادن زمین ها به متقاضیان بومی خودداری می کند و اعلام می کند که این زمین ها واگذار شده اند.

کشاورز آبادانی گفت: فکر می کنم منظور معاون وزیر از طرح سه ساله ، همان طرحی است که ترکان مدیر مناطق آزاد کشور برای باغات آبادان وخرمشهر داده بود که همه داستان موهن آن را شنیده اند.

وی ادامه داد: واقعا من به عنوان یک کشاورز نمی دانم اداره جهاد کشاورزی به عنوان متولی امور کشاورزی در شهرستان به جز پرداخت حقوق پرسنل یک ساختمان دو طبقه چه کار دیگری که در حمایت از کشاورزان منطقه باشد را انجام می دهد؟