تاریخ انتشار خبر: ۹ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۰۶:۵۷:۴۹
کد مطلب : 42613

طرح مقام معظم رهبری در خوزستان پس از ربع قرن هنوز اجرا نشده است/اگر برنج کاری صورت نگیرد اصفهان تا ۲۰ سال آینده به آب نیاز ندارد/انتقال آب از سرچشمه ها کشاورزی خوزستان را نابود می کند

در چند سال گذشته آمار آورد رود خانه کارون ۲۱ میلیارد متر مکعب توسط سازمان آب و برق اعلام شده بود این در حالی است که اکنون آمار آورد آب کارون ۱۳/۴ دهم میلیارد متر مکعب اعلام شده است.

 

 

به گزارش  عصر آبادان ،به نقل از اهوازنوین:مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: اگر انتقال آب از سرچشمه ها صورت بگیرد کشاورزی خوزستان نابود می­شود.
کیخسرو چنگلوایی در نشست مشترک نمایندگان مجلس خوزستان ، جهاد کشاورزی خوزستان،موسسه جهاد نصر و بانک کشاورزی که در سالن جلسات شرکت توسعه نیشکر خوزستان برگزار شد اظهار کرد: اگر انتقال آب از سرچشمه ها صورت بگیرد کشاورزی خوزستان به خطر می­ افتد این درحالی است که در افق توسعه کشاورزی خوزستان، میزان تولید ۲۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی دیده شده است.
وی تاکید کرد: با شرایط موجود فقط ۳۰۰ هزار هکتار از طرح مقام معظم رهبری قابل اجراست برای عملیاتی کردن طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نیازمند تخصیص آب کامل برای این طرح هستیم.

 

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: وزارت نیرو اعتبار مورد نیاز برای تکمیل شبکه های فرعی تعیین نکرده است، باید هرچه سریعتر نسبت به اعتبار مورد نیاز اقدام شود.

 

وی با بیان اینکه ۲۷۸ هزار هکتار شبکه آب فرعی در خوزستان وجود دارد تاکید کرد: در بعضی از اراضی خوزستان امکان کشت در سه فصل وجود دارد خوزستان قطب مهم کشاورزی کشور است.

 

جواد سعدون زاده، نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه ربع قرن از اجرای طرح مقام معظم رهبری می­گذرد اما مایه شگفتی است که این طرح  هنوز تکمیل نشده است.

 

جواد سعدون زاده، بزرگترین چالش طرح مقام معظم رهبری را تخصیص آب برای این طرح اعلام کرد و افزود: باید آب مورد برای کشاورزی خوزستان تعیین و مشخص شود انتقال آب کارون تمام حیات خوزستان را به خطر می‌اندازد.

 

وی گفت:اعتبارات مورد نیاز برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با تلاش نمایندگان استان و توجه ویژه مقام معظم رهبری مرتفع شده است.
سید شریف حسینی ،نماینده مردم اهواز باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه مسولان استانی آمارها و گزارش های که به مرکز ارائه می­دهند براساس واقعیت نیست اظهارکرد: در چند سال گذشته آمار آورد رود خانه کارون ۲۱ میلیارد متر مکعب توسط سازمان آب و برق اعلام شده بود این در حالی است که اکنون آمار آورد آب کارون ۱۳/۴ دهم میلیارد متر مکعب اعلام شده است.

سید شریف حسینی عنوان کرد: شرایط ، وضعیت و واقعیتهای استان خوزستان برای مسئولان کشوری بدرستی تعریف نشده است، اصفهانی ها راضی به انتقال آب با یک میلیارد متر مکعب نیستند و در پشت پرده خواهان انتقال آب با ۴ میلیارد متر مکعب هستند.

 

نماینده مردم اهواز ،باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کسی مخالف انتقال آب برای مصارف آب شرب نیست، اصفهانی ها سالی ۲۰ هزار هکتار برنج کاری انجام ندهند تا دچار کمبود آب نشوند، اگر برنج کاری صورت نگیرد اصفهان تا ۲۰ سال آینده به آب نیاز ندارد.

 

حجت اله درویش پور،نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست به کمبود آب شرب برای مردم شهرستان ایذه و باغملک اشاره کرد و گفت: در شهرستان ایذه و باغملک برای تامین آب شرب، با بحران مواجه هستیم این در حالی است که  نمایندگان مردم اصفهان خواستار انتقال آب برای مصرف شرب نیستند شواهد ومدارک وجود دارد که انتقال آّب برای مصارف کشاورزی است.

 

حجت اله درویش پور تاکید کرد: برای ۳۵۰ هزار نفر جمعیت ایذه و باغملک با کمبود آب شرب مواجه هستیم.

 

صید عیسی دارایی نماینده مردم اندیمشک که مدیریت این نشست را برعهده داشت در پایان این نشست اظهار کرد: مشکلات عدیده ای بر سر راه اجرای طرح مقام معظم رهبری وجود دارد.

 

دارایی پیشنهاد تشکیل کمیته با حضور ۲ تن از نمایندگان مجلس و سازمان آب و برق، موسسه جهاد نصر و استاندار خوزستان را داد و گفت: ظرف ۲۰ روز آینده همه مشکلات باید مشخص و به رییس جمهور اعلام شود.
اهوازنوین