تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۴:۲۹
کد مطلب : 48986
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

طرح پزشک خانواده لغو نشده است/۱۰۸پزشک عمومی در حوزه بهداشت استان خوزستان کم داریم

دکتر ایدنی اظهار داشت:امسال مشغول ساخت ۹۴ خانه بهداشت در استان می باشیم بسیاری از پایگاه های ما فرسوده هستند که نیاز به بازسازی دارند از طرف دیگر متاسفانه بخاطر مشکلات اقلیمی، گرمایی و آلودگی هوا علی رغم مشوق های بسیار خوبی که وجود دارد ما مشکل جذب نیروی متخصص داریم برای اینکه به نقطه مطلوب برسیم هم نیاز به نیروی انسانی داریم و هم باید فضای فیزیکی به وضعیت مطلوبی برسد.


 

دکتر ایدنی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفتگو با رهیاب با اشاره به جایگاه بهداشت استان خوزستان نسبت به سایر استان ها اظهار داشت:شاخص ها و فرایندهای بهداشتی استان ما از نظر اجرایی خوب است منتها ما دو مشکل داریم: یکی مربوط به زیرساخت های فیزیکی ماست یعنی تعداد خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی استان، متناسب با نظام سطح بندی ما نیست.

وی ادامه داد: امسال مشغول ساخت ۹۴ خانه بهداشت در استان می باشیم بسیاری از پایگاه های ما فرسوده هستند که نیاز به بازسازی دارند از طرف دیگر متاسفانه بخاطر مشکلات اقلیمی، گرمایی و آلودگی هوا علی رغم مشوق های بسیار خوبی  که وجود دارد ما مشکل جذب نیروی متخصص داریم برای اینکه به نقطه مطلوب برسیم هم نیاز به نیروی انسانی داریم و هم باید فضای فیزیکی به وضعیت مطلوبی برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پاسخ به این پرسش که آیا طرح پزشک خانواده منتفی شده است اظهار داشت:این طرح لغو نشده است این طرح یک طرح ملی بسیار خوب می باشد که آرزوی فعالان حوزه سلامت است.

وی ادامه داد:متاسفانه چند سال قبل این طرح بدون فراهم شدن زیرساخت های لازم اجرا شد و مشکلات بسیار زیادی در راه آن به وجود آمد با این حال دولت جدید اعتقاد دارد که این طرح انجام شود.

ایدنی تصریح کرد:قرار شد مشکلات این طرح در استان فارس و مازندران به صورت آزمایشی اجرا شد کاملاً آسیب شناسی شود و راه کارهای اصلاحی برای آن طراحی شود برنامه وزارت بهداشت در حال حاضر این است که طرح پزشک خانواده در روستاها و حاشیه کلانشهرها اجرایی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به طرح تحول سلامت در کشور تاکید کرد:طرح تحول سلامت در واقع یک انقلاب در ارائه خدمات به مردم می باشد منتها باید در نظر داشته باشیم که حرکت کردن به آن سمت مهم است فاصله استان ما با شاخص های مطلوب بسیارزیاد است اگر بدون نگاه کردن به وضعیت گذشته و  حال فقط به نقطه ایده ال حداکثری نگاه کنیم دچار سرخوردگی خواهیم شد.

وی اضافه کرد:تا چندسال آینده به اهداف اساسی که در حوزه سلامت استان وجود دارد خواهیم رسید منتها این یک فرایند می باشد نباید انتظار داشته باشیم از امروز تمام مشکلات ما حل شود مثلا در حوزه بهداشت ما ۱۰۸ پزشک عمومی در استان کمبود داریم بسیاری از شهرستان های ما نیاز به نیرو دارند تربیت نیروی انسانی در بهترین شرایط چهارسال طول می کشد.

ایدنی تصریح کرد: ما باید از طرح مطالبات القایی اجتناب کنیم؛ مطالبه ای که بر اساس زیرساخت ها مطرح می شود نباید در جامعه وجود داشته باشد مثلا اگر بگوییم در فلان شهرستان باید بیمارستان برای جراحی قلب احداث کنیم  و آن را به عنوان یک نیاز برای مردم تعریف کنیم در صورت عدم تحقق آن – که عملاً هم قابل تحقق نیست- در ذهن مردم و مسئولان القای ناکارآمدی می شود.

وی ادامه داد:گاهی اوقات فراهم کردن یک هلی کوپتر امداد برای انتقال بیماران از یک شهرستان دوردست به جای دیگر صرفه اقتصادی بیشتری دارد تا اینکه همان خدمت را در آن شهر ارائه کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تاکید کرد: انتظار ما این است که اجازه دهند نیازسنجی ها در استان بر اساس کارشناسی باشد اینکه در کجا بیمارستان یا مرکز بهداشتی  لازم است بر اساس سطح بندی و کارشناسی باشد این حق مردم است که ارتقاء شاخص های بهداشتی استان را از ما بخواهند و ما باید پاسخگو در این زمینه باشیم ولی اینکه در فلان جا چرا فلان بخش یا امکان وجود ندارد این ممکن است بر اساس سطح بندی ملی این حق برای ما اصلا تعریف نشده باشد.