تاریخ انتشار خبر: ۳ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۰۳:۵۱:۳۹
کد مطلب : 30172
اختصاصی عصر / رئیس سابق سازمان انرژِی اتمی کشور در آبادان:

طرف ایرانی در مذاکرات شتابزده عمل کرد/رسانه ای کردن موضوع مذاکره با هدف قهرمان سازی، کار غلطی بود/برخی می خواهند مذاکره را جلوی چشممان بگذارند تا مشکلات اصلی کشور را نبینیم

دکتر فریدون عباسی گفت: آنهایی که موضوع مذاکرات را مدیریت می کنند یک جورهایی ، بیخود موضوعات مذاکرات را به عرضه اجتماع کشاندندو قهرمان سازی آنها کار غلطی بود.آنها باید می گذاشتند متن توافق منتشر شود وکارشناسان ، متخصصان ،دانشمندان و حقوقدانان در مورد آن بررسی لازم را انجام می دادند و سپس آن را رسانه ای می کردند. متاسفانه دولت مذاکرات را رسانه ای کرد و مردم را در عمل انجام شده قرار داد و بعد انتظار داشت همه آن را بپذیرند و هر کس تاییدش نکرد را به نسبت های ناروا متهم کرد.

6-37

به گزارش عصر آبادان  فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی کشور طی سخنانی در آبادان اظهار داشت: در بین آنهایی که در غرب درس خوانده اند خوشبینی خاصی نسبت به غرب وجود دارد و مدام به آنهایی که در داخل درس خوانده اند می گویند شماها بلد نیستید.

وی افزود: ما در کشورمان درس خواندیم و سعی کردیم همه چیزمان را اینجا یاد بگیریم اما وقتی در مذاکرات شرکت می کردیم یک حرف داشتیم که ما باید از حقوق مان بهره مند شویم تا تکلیف بپذیریم یعنی ما وقتی تکالیفی را در معاهدات بین المللی می پذیریم که از حقوقی که به ما می دهد بهره مند شویم.

عباسی گفت: ما وقتی می توانیم نسبت به مذاکرات خوش بین باشیم که ببینیم تیم مذاکره کننده با اقتدار پای میز مذاکره برود نه اینکه از موضع ضعف با طرف های غربی وارد مذاکره شود.

عضو شورای مرکزی انجمن هسته ای ایران خاطر نشان کرد: من معتقدم آن چیزی که معروف به توافقنامه شده که در واقع اسمش برنامه اقدام مشترک ایران و غرب است، با شتابزدگی طرف ایرانی تنظیم شده است.در واقع دولت خواست اقدامی صورت دهد تا گشایش اقتصادی ولو بصورت یک حباب حاصل شود تا  فرصت فکر کردن داشته باشد.اما متاسفانه آنها این گشایش مقطعی را از موضوع هسته ای که موضوعی ریشه دار و بسیار حیاتی است، آغاز کردند.

عباسی افزود: در برنامه اقدام مشترک نوشته شد که مثلاً این مقدار پول آزاد شود و به ایران برسد.اما همان شتابزدگی در تنظیم برنامه اقدام مشترک که قبلا اشاره کردم باعث شد تا این قید را نیاورند که چگونه و به چه شکل این پول به ایران برسد.

وی ادامه داد: لذا مثلاً آنها پول را به بانک ژاپنی و یا کره ای واریز کردند.این بانک هم به ایران اعلام می کند نمی توانیم این پول را مستقیماً به شما بدهیم چون سهام بانک ما نزول می کند و مشتری های خودمان را از دست می دهیم.بعد هم می گویند که به بانکی در سوئیس می دهیم تا بانک سوئیس این مبلغ را به شما بدهد. جالب است این بانک در سوئیس تنها می تواند روزی یک میلیون دلار بدهد.یعنی برای یک میلیارد دلار که معادل هزار میلیون دلار است باید هزار روز بگذرد تا آن پول تحویل داده شود.این یعنی موضوع یک بازی است و آنها به تعهدات خود پایبند نبودند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در واقع  ساده لوحی تیم مذاکره کننده باعث شد که با شتابزدگی بگویند پول را به ما بدهید تا برویم و نپرسند که چگونه این پول را بدهند.نکته دیگر اینجاست که شما که ادعا می کنید با آمریکا خوب شده اید و با جک استراو و خانم اشتون فالوده خوردید ! خب چرا از آنها نخواستید که تحریم بانک مرکزی را بردارند و مبلغ را مستقیم به حساب آن واریز کنند.

وی با انتقاد از دولت یازدهم گفت: متاسفانه دولت دستاوردهایی را که در مذاکرات دورهای قبل می توانست مورد استفاده قرار گیرد را نادیده گرفت و با تساهل و تسامح در مذاکرات عمل کرد.شما ببینید رفتند و نوشتند first six month یعنی اولین شش ماه . این معنی اش این است که چندین شش ماه دیگر هم باید تحت مراقبت آنها باشیم تا جایی که حتی امروز بحث هایی مانند نظارت  ۲۰ ساله و حتی ۵۰ ساله نیز  مطرح است.

معاون سابق رئیس یادآور شد: وردینگ(wording) یا کلمات در مذاکرات و برنامه های اقدام مشترک ، معنای خاص خود را دارد.این موضوعی است که در مذاکرات خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

عباسی تصریح کرد: رسانه ای شدن اخراج برخی از متخصصان هسته ای توسط دولت ، اجحاف در حق دستاوردهای عظیم هسته ای بود.دولت در این زمینه نیز شتابزده عمل کرد و درایتی به خرج نداد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت : بنده به عاقبت نهایی مذاکرات خوشبینم چون رهبری معظم با درایت و دقت این موضوع را نهایتاً راهبری خواهند کرد.به هر حال کشور در طول این چند سال شرایط سخت تر از این را گذرانده و با رهبری امام(ره) و درایت مقام معظم رهبری همواره با موفقیت از آنها عبور کرده است ولذا از این بابت نگرانی چندانی وجود ندارد.

وی افزود : آنچه باید توجه داشت این است که برخی می خواهند مذاکرات را روبروی چشمان ما بگیرند تا از موضوعات اساسی کشور غافل شویم وآنها را نبینیم. کشور امروز با مشکلات زیادی مواجه است وباید برای آنها برنامه داشت. آسیب های اجتماعی یک موضوع جدی است و باید برنامه داد و از دولت خواست اینها را حل کند.

عباسی همچنین با انتقاد از کوچه وبازاری کردن موضوع مذاکره با هدف قهرمان سازی گفت:  آنهایی که موضوع مذاکرات را مدیریت می کنند یک جورهایی ، بیخود موضوعات مذاکرات را به عرضه اجتماع کشاندندو قهرمان سازی آنها کار غلطی بود.آنها باید می گذاشتند متن توافق منتشر شود وکارشناسان ، متخصصان ،دانشمندان و حقوقدانان در مورد آن بررسی لازم را انجام می دادند و سپس آن را رسانه ای می کردند. متاسفانه دولت مذاکرات را رسانه ای کرد و مردم را در عمل انجام شده قرار داد و بعد انتظار داشت همه آن را بپذیرند و هر کس تاییدش نکرد را به نسبت های ناروا متهم کرد.

رئیس سابق انرژی اتمی کشور با اشاره به تیم مذاکره کننده قبلی خاطر نشان کرد: دلیل اینکه مذاکرات در زمان آقای احمدی نژاد از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ طول کشید بر سر این بود که ما در برابر ادعاهای آنان ، درخواست مدرک می کردیم.ما می گفتیم این اتهاماتی که به ایران وارد می کنید ادعاهایی است که نیاز به مدرک دارد.مدرک را به ما بدهید تا مطابق آنها پاسخ لازم را ارائه دهیم.طرف غربی می خواست همینجوری بازرسان را به کشور ما بفرستد تا پارچین و جاهای حساس ما را ببینند.یعنی اتباع خارجی که ما نمی دانستیم از کجا و با چه هدفی قصد بازرسی دارند را به کشور راه بدهیم تا مهم ترین سایت ها و مراکز و تاسیسات ما را ببینند.ما با این مخالف بودیم.