تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۳:۱۳
کد مطلب : 35567

طلاق شایع ترین آسیب مواد مخدر است/ مصرف قلیان فاجعه به بار می آورد

صرف مواد مخدر بویژه در جوانان یکی از نگرانی های جدی والدین محسوب می شود. بررسی ها نشان می دهد که درصد بالایی از مردم، اعتیاد و گرایش به مواد مخدر را مهمترین عامل تهدید کننده رفاه، امنیت اجتماعی و سلامت فرد می دانند.

 

به گزارش رهیاب نیوزمصرف مواد مخدر بویژه در جوانان یکی از نگرانی های جدی والدین محسوب می شود. بررسی ها نشان می دهد که درصد بالایی از مردم، اعتیاد و گرایش به مواد مخدر را مهمترین عامل تهدید کننده رفاه، امنیت اجتماعی و سلامت فرد می دانند.

.

کشور ما به دلیل شرایط خاص اجتماعی مانند جوان بودن جمعیت و متأسفانه بالا بودن آمار بیکاری و همچنین موقعیت جغرافیایی که در کنار دو کشور اصلی تامین کننده مواد مخدر دنیا یعنی پاکستان و افغانستان قرار دارد با مصرف مواد مخدر دست به گریبان است.

.

جوانان به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون استقلال طلبی، کنجکاوی، هیجان خواهی، پیروی از همسالان، بیشتر در معرض خطر مصرف مواد هستند و هدف اصلی توزیع کنندگان مواد قرار می گیرند.

.

1392040514192615_PhotoL

.

بر این اساس می توان گفت جوانان جزء آسیب پذیرترین گروه های سنی به حساب می آیند، لذا بهترین راه حل مبارزه با مصرف مواد مخدر، پیشگری از اعتیاد است.

.

یکی از روش های مهم پیشگیری از اعتیاد، آگاه بودن مردم از خطرات و مضرات مصرف مواد است اگر هر فرد از تاثیر مواد مخدر بر سلامت جسمی و روانی و کارکرد شغلی و اجتماعی خود و خانواده اش مطلع بوده و آن را باور داشته باشد کمتر ممکن است به این کار دست بزند.

.

در همین خصوص دکتر چاروسایی مسئول بیمارستان شهید طباطبایی باغملک در گفتگو با باغملک نیوز اظهار داشت : مصرف مواد مخدر نه تنها باعث می شود که فرد عوارض شدید جسمی و روانی را تحمل کند، بلکه موجب می شود تا وی توانایی ها و مهارت های طبیعی مانند کارایی، استقلال، پرورش اعتماد به نفس و تصمیم گیری را که باید در طی دوره تکامل تا بزرگسالی کسب کند، به دست نیاورد.

.

SAM_1421111

.

وی با اشاره به اینکه افراد مراجعه کننده برای درمان اعتیاد بیشتر تریاک و شیره مصرف می کردند، گفت : در باغملک خانواده ها و خود افراد بیمار به این عارضه تمایل فراوانی برای درمان از خود نشان می دهند که این جای شکر گزاری دارد ولی افرادی که شیشه و حشیش استفاده می کنند به ما اعتماد نمی کنند و تمایلی به درمان نشان نمی دهند.

.

رئیس تنها بیمارستان باغملک در ادامه افزود : در باغملک دو مرکز مجاز درمان اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد که در این زمینه در حال فعالیت هستند.

.

چاروسایی به آسیب های مواد مخدر اشاره کرد و گفت : آسیب های روانی و اجتماعی مواد مخدر که متوجه زندگی فرد و خانواده می شوند بسیار زیاد است. طرد شدن از جانب دوستان و آشنایان، روابط خانوادگی گسسته، بی احترامی و از دست دادن شغل از جمله مشکلاتی است که برای مبتلایان به اختلال مصرف مواد به وجود می آید.

.

images42

.

وی تصریح کرد : کاهش میل جنسی در زوج های متأهل که منجر به آسیب های اجتماعی شده و همچنین بنیان خانواده را سست می کند و در نهایت به طلاق می انجامد که از شایع ترین آسیب های مواد مخدر است.

.

مسئول بسیج جامعه پزشکی شهرستان باغملک افزود : به جرأت می گویم که اگر جلوی آمارهای مصرف مواد مخدر گرفته شود ۳۰ درصد طلاق ها کاهش پیدا می کند.

.

امروزه نیز قهوه خانه ها و استفاده از قلیان یکی از معضلات جامعه ما محسوب می شود. وجود انواع قهوه خانه و سفره خانه ها و تبدیل آنها به شغل های کاذب، سبب شده تا در این راستا استفاده از قلیان به عنوان یک تفریح و تفنن روز به روز در جامعه چشم گیر تر شود. در اصل قلیان حاوی مواد سمی خطرناکی است و می‌تواند زمینه ساز مصرف دیگر مواد دخانی باشد.

.

.

صاحب نظران اجتماعی که مصرف قلیان را یک ضد ارزش فراگیر می دانند، بر این باورند که قلیان در میان مردم شبیه بازی است و در مصرف آن قبحی وجود ندارد و متأسفانه در میان اقشار جامعه، زشتی ویژه ای در پدیده قلیان مشاهده نمی شود تا جایی که در صورت استفاده شدن توسط زن ها و بچه ها بیشتر به صورت تفنن و تمسخر شبیه می گردد.

.

دکتر چاروسایی در این خصوص نیز به نامه ۴۰۰۰ پزشک در خصوص عوارض قلیان به وزیر بهداشت اشاره و عنوان کرد : کشیدن قلیان هم که این روزها آمار زیادی به خود اختصاص داده حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می ‌کند.

.

وی با اشاره به عوارض کشیدن قلیان تأکید کرد : دود تنباکویی که بر اثر حرارت ذغال ایجاد می گردد، حاوی بسیاری از مواد سرطان زا است و مصرف کنندگان قلیان بیشتر از افراد سیگاری در معرض ابتلا به سرطان دهان، ریه، گلو، مری و مثانه هستند.

.

مسئول بیمارستان شهید طباطبایی باغملک با بیان اینکه مصرف قلیان فاجعه به بار می آورد، گفت : بعنوان یک پزشک استدعا دارم خانواده ها و به خصوص جوانان قلیان ها را بشکنند و از من جایزه تحویل بگیرند.

.

چاروسایی در پایان خاطرنشان کرد : باید با ایجاد مراکز تفریحی و رفاهی و سرگرمی های سالم برای جوانان نسبت به گسترش تفریحات سالم برای آنها اقدام شود.