تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۹:۰۰:۵۰
کد مطلب : 55375

طلا بازهم ارزان شد

مصرف جهانی طلا بین ماههای ژوئیه و سپتامبر سال جاری به میزان ۲% کاهش یافته است.

 امروز در بازارجهانی قیمت طلا ۵ دلار کاهش یافت و برهمین اساس تحلیل های فعالان بازار بازهم به سمت گمانه زنی در مورد کاهش قیمت ها سوق پیدا کرده است.

طی روزهای گذشته بازگشت قیمت نفت، موجب شده تا بهای طلا در بازارهای جهانی قدری تعدیل شود ولی به موازات این جریان بهبود وضعیت اقتصادی امریکا می تواند آینده طلا را به طور کامل تغییر دهد. همزمان از بازارهای جهانی خبر می رسد که میزان تقاضا برای خرید طلا کاهش یافته و همین جریان حتی در کوتاه مدت شرایط بازار طلا را دگرگون می کند.

کارشناسان هنوز نسبت به نوسانات قیمت طلا با شک و تردید می نگرند و به رغم آنکه طلا توانسته خود را از سقوط نجات دهد، اما متخصصان طلا می گویند با توجه به کاهش تقاضای خرید طلا از سوی چین و هند روند قیمتها سیر نزولی خواهد داشت.  با توجه به کاهش رشد اقتصادی چین و هند نشانه ای از افزایش خرید طلا از سوی این مشتریان پر و پا قرص دیده نمی شود.  به گزارش روزنامۀ وال استریت ژورنال، وزیر دارایی هند روز سه شنبه از اعمال محدودیت های جدید برای واردات طلا خبر داد. وی دلیل این تصمیم دولت را ناشی از کسر بودجه ای دانست که دولت نگران افزایش آنست. دولت قصد دارد در همین راستا مالیاتهای سنگین بر واردات طلا اعمال کند تا همانند سال گذشته روپیه، واحد پول هند- دستخوش ضربۀ سنگین نشود.

در گزارش اخیر شورای جهانی طلا که روز پنجشنبه منتشر شد، آمده است که مصرف جهانی طلا بین ماههای ژوئیه و سپتامبر سال جاری به میزان ۲% کاهش یافته است. در این گزارش همچنین آمده است که میزان خرید طلای چینی ها که تا اواخر سال ۲۰۱۳ طلایه دار خرید طلا بودند، ۳۷% کاهش یافته است. در صورتی که میزان طلای مصرفی جهان در ماههای آینده تغییر کند باید منتظر تحول در قیمت طلا بود.

با این حال هنوز برخی از کشورها تمایل زیادی به خرید طلا از خود نشان می دهند. روسیه با افزایش خرید طلا، میزان ذخایر خود را به ۱.۱۵۰ تن رسانده که این سیاست بانک مرکزی روسیه در طی یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. کارشناسان می  گویند یکی از دلایل این سیاست بانک مرکزی روسیه، کاهش ارزش روبل- واحد پول روسیه- متأثر از تحریم های غرب علیه این کشور به دلیل بحران اوکراین بوده است. گفتنی است روبل روسیه طی ماههای اخیر یک چهارم ارزش خود را از دست داده است.

در صورتی که گزارش های جدید در مورد وضعیت اقتصادی امریکا و چین از ادامه بحران در اقتصاد این کشورها خبر دهد، فرصتی تازه پیش روی طلا قرار می گیرد.

منبع: خبرآنلاین