تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۵:۴۲:۵۷
کد مطلب : 89519

عارضه‌ای که افسردگی طولانی به همراه دارد

مطالعات نشان می هداحتمال سکته مغزی در افرادی که مدت های طولانی افسردگی را تجربه می کنند، دو برابر دیگران است.

  افسردگی طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی را در میان بزرگسالان دو برابر افزایش دهد، این در حالی است که به گفته دانشمندان حتی در صورت از بین رفتن علائم افسردگی، همچنان خطر سکته وجود دارد.

مطالعات پیشین نشان داده است که افسردگی با خطر ابتلا به فشار خون بالا، ناهنجاری های سیستم عصبی خودمختار و افزایش پاسخ های التهابی همراه است.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا، افسردگی طولانی مدت ممکن است خطر سکته مغزی در بزرگسالان را بیش از دو برابر افزایش دهد. خطر سکته مغزی حتی پس از رفع علائم افسردگی، همچنان باقی می ماند.

بر این اساس دانشمندان مطالعاتی را بر روی ١۶١٧٨ شرکت کننده (با سنین ۵٠ سال به بالا) انجام دادند. هر دو سال یکبار، از سال ١٩٩٨ تا ٢٠١٠، مصاحبه هایی با این افراد در خصوص علائم افسردگی، سابقه سکته و عوامل خطر سکته انجام شد.

طبق مصاحبه های دانشمندان، ١١٩٢ مورد سکته در طول ١٢ سال گزارش شد. افرادی که علائم شدید افسردگی را در دو مصاحبه متوالی داشتند، احتمال سکته در آن ها بیش از ٢ برابر بود. افرادی که علائم عادی افسردگی را در مصاحبه اول گزارش دادند، اما در مصاحبه دوم این علائم را نداشتند، ریسک سکته در آن ها ۶۶ درصد بیشتر بود.

بر طبق یافته های این مطالعه، درمان، حتی اگر برای افسردگی موثر باشد، ممکن است نتایج مثبت فوری برای خطر سکته مغزی نداشته باشد. محققان همچنین نشان دادند که تاثیر کاهش افسردگی ممکن است بر زنان نسبت به مردان قوی تر باشد.

منبع: مهر