تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۶:۴۴
کد مطلب : 79493

عامل اصلی آلزایمر کشف شد

دانشمندان عامل اصلی بیماری آلزایمر را کشف کردند.

با انجام مطالعاتی بر روی سه هزار و پانصد مغز اهدا شده، شواهد محکمی مبنی براینکه پروتئین سرکش تاو که همواره مظنون به اثرگذاری در بروز آلزایمر بوده، پیدا شد. این پروتئین یکی از عوامل اصلی کاهش ادراک شخص در بیماری آلزایمر است. مطالعات جدید ثابت می‌کند که باید بیشتر با پروتئین خرابکار تاو جنگید تا آمیلوئیدها.

آلزایمر شکل معمول زوال عقل است که یک بیماری نورودژنراتیو است و منجر به تحلیل بافت‌های مغز می‌شود و علت آن انباشتگی همزمان دو پروتئین آمیلوئید β و تاو است. اگر چه هر دوی این مولکول‌ها نقش مهمی در عملکرد سلول های مغز بازی می‌کنند، آنها همچنین می توانند در داخل و خارج سلول انباشته شده و در فرآیندهای نرمال سلولی اخلال ایجاد کرده و در نهایت منجر به مرگ سلولی شوند.

به نظر می رسد تاو غیر طبیعی قبل از گسترش به قشر مغز، در سلول‌های عصبی هیپوکامپ که در یادگیری، حافظه، فکر کردن، توجه، آگاهی و زبان بسیار مهم است شروع  به جمع شدن می‌کنند. اما آمیلوئید، به نظر می رسد بالعکس عمل کرده و برای اولین بار در قسمت های بیرونی قشر جمع شده و سپس به سمت هیپوکامپ پراکنده می‌شوند.

اگرچه که طی سال‌های اخیر، آمیلوئیدها بیشتر توجه دانشمندان را جلب کرده بودند اما هنوز مشاجره زیادی بر سر نقش این پروتئین‌ها در بروز آلزایمر وجود دارد.

برای رفع شبهات بر سر اینکه کدامیک از پروتئین های خرابکار عامل ایجاد آلزایمر هستند، دانشمندان به بانک مغز مایو که بیش از هزار مغز اهدایی کالبدشکافی شده را در اختیار دارد، مراجعه کرده و مراحل مختلف ابتلا به آلزایمر را بررسی کردند تا تغییراتی را که این دو پروتئین در طول زمان ایجاد می‌کنند را بفهمند.

آنها دریافتند انباشتگی آمیلوئیدها منجر به کاهش ادراک شده و همچنین تجمع میزان تاو سن شروع زوال شناختی، طول مدت بیماری و نمره نهایی در آزمون عملکرد ذهنی را پیش بینی می‌کند. به گفته محققان، این نشان می دهد که تاو عامل اصلی آلزایمر است.

منبع: نیکو