تاریخ انتشار خبر: ۶ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۸:۵۶:۳۳
کد مطلب : 70395
طی مطلبی/

عبدالله کعبی جواب دهدشتی را داد / در تلاش برای بازگشت رونق به آبادان و خرمشهر هستیم

عصر آبادان: عبدالله کعبی نماینده اسبق مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی و قائم مقام فعلی س.م .آ. اروند گفت: توسعه اقتصاد و معیشت مردم آبادان و خرمشهر از اولویت های این سازمان است

به گزارش عصر آبادان: به دنبال اظهارات اخیر نماینده محترم آبادان در خصوص طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند، عبدالله کعبی قائم مقام سازمان یادداشت و نقدی بر گفته آن نماینده محترم داشتند که در آن به تنویر افکار عمومی و فعالیت ها و عملکرد این سازمان از زمان روی کار آمدن دولت جدید و به دنبال آن اعضای هیئت مدیره منطقه آزاد اروند پرداخته اند.

کعبی در این خصوص گفت: از زمان توسعه جغرافیایی منطقه آزاد اروند کمتر از یک سال می گذرد. چالشها و مشکلاتی که این سازمان در پی پیوستن آبادان و خرمشهر به کل محدوده منطقه با آن روبرو بوده است بر هیچ سازمان و ارگانی محلی و استانی به ویژه دستگاههای نظارتی و اجرایی دو شهر و مرکز استان پوشیده نیست. و ما در این خصوص توانسته ایم با برنامه ریزی و هماهنگی لازم، این مشکلات را کاهش دهیم اما همچنان به عنوان چالش با آنها روبرو هستیم و از تمامی دستگاههای اجرایی دو شهر خواسته ها و انتظارات خود را به عنوان بالاترین دستگاه اجرایی و نظارت در دو شهر آبادان و خرمشهر و منطقه بیان نموده ایم و به کرات رمز موفقیت و رسیدن به اهداف توسعه منطقه هم از بعد اقتصادی و معیشتی و هم از بعدهای فرهنگی و اجتماعی را وحدت، همبستگی، انسجام و هماهنگی عنوان کرده ایم و خود نیز در این راستا گام های مهم و اساسی برداشته ایم که از جمله آنها تشکیل شورای اداری با نظارت و هماهنگی استانداری خوزستان در منطقه است.

ما با تشکیل این شورا به دنبال ایجاد وحدت رویه و انسجام در عملیات اجرایی و ساماندهی ساختارهای مهم و زیرساخت های اساسی منطقه هستیم و همه را به این گفتمان دعوت کرده ایم و ضمن پذیرفتن نقدهای کارآمد و موثر در پیشرفت آبادان و خرمشهر، از بکار بردن نقدهای مخرب و کاهنده سرعت رشد و توسعه منطقه پرهیز کرده و سعی در ایجاد امید و شور و نشاط در بین جامعه شهروندی دو شهر کرده ایم.

قائم مقام سازمان در ادامه اشاره کرد: ما در بخش های کلان، تصمیم گیری های اساسی و دقیق و برنامه ریزی شده  انجام داده ایم و این امر را مدیون وجود دستان پرتوان مدیران ارشد کشوری که امروز به عنوان اعضای هیئت مدیره این منطقه در حال خدمتگذاری می باشند می دانیم.

کارنامه درخشان  و حضور اعضای هیئت مدیره جدید این سازمان در سیستم های  مختلف امنیتی، نظارتی و اقتصادی کشور خود می تواند گواهی بر شفافیت در عملکرد منطقه آزاد اروند در برنامه های اقتصادی و مالی خود باشد و این امر به خودی خود در جهت شفافیت سازی فعالیتها و امور مالی و سرمایه گذاری این سازمان می تواند نقش مهمی داشته باشد. علاوه بر آن وجود هیئت مدیره قوی و مقتدر و توانا در این منطقه خود سبب حضور و اعلام آمادگی سرمایه گذاران مختلف خارجی و داخلی جهت سرمایه گذاری در منطقه شده است.

حال آنکه همه مردم ایران و به ویژه مردم شریف منطقه می دانند و گواه این حقیقت هستند که وجود این بزرگان در رأس مدیریت منطقه آزاد اروند، تغییر و تحول ساختاری را در زیرساختهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی دو شهر آبادان و خرمشهر را به ارمغان خواهد آورد.

قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند در خصوص عملکرد و فعالیت این سازمان در یک سال گذشته و از زمان روی کار آمدن دولت جدید گفت: سند راهبردی و سند چشم انداز ۲۰ ساله منطقه آزاد اروند، تا پایان سال تدوین می شود و  همچنین سند بالادستی در بخش صنعت، گردشگری و ایجاد زیرساخت های لازم در جزیره مینو نیز طراحی گردیده  و جهت بررسی های نهایی در اختیار مشاور طرح قرار گرفته است.

فعالیت ها و عملکرد سازمان در بخش صنعت  را بارها در رسانه های مختلف اطلاع رسانی کرده ایم و همه را به بازدید از این فعالیتها و عملیات دعوت کرده ایم از جمله آنها، احداث سه مجتمع فولاد در ناحیه صنعتی با ظرفیت بیش از ۴۰۰ هزارتن و احداث بزرگترین مجتمع آلومینیوم در کشور می باشد و یا توسعه فاز دوم پالایشگاه آبادان با ایجاد ظرفیت اشتغال بیش از ۵ هزار نفر، رونق تجارت با احیای کشتیرانی در آب های منطقه و  انجام لایروبی از جمله اقدامات و تصمیماتی است که در سفر اخیر جهانگیری معاون ریاست جمهوری اتخاذ گردید.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: قرار گرفتن در بزرگترین منطقه انرژی در بین کشور های همسایه از طرفی مزیت این منطقه محسوب می شود و از طرف دیگر وجود خرمشهر  به عنوان نماد تجارت و توسعه بازرگانی و آبادان نماد صنعت نفت، مزیتها و فرصتهایی را برای فعالیت گسترده در زمینه های مختلف سرمایه گذاری برای ما قرار می دهد.

منطقه آزاد اروند در یکسال گذشته بیش از ۱۷۰ درصد رشد سرمایه گذاری داشته و ارزش صادرات غیر نفتی آن،  بالغ بر ۹۰۰ میلیون دلار بوده که این موضوع در کل مناطق آزاد کشور مزیتی منحصر به فرد و عملکردی موفق محسوب می شود.

کعبی در بخشی دیگر افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون علی رغم عدم دریافت بودجه سنواتی از دولت، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و از همه مهمتر مجمع دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور، به طور مستقل کلیه موارد مربوط به منطقه آزاد اروند را مورد ارزیابی قرار داده و بر نحوه عملکرد مجموعه نظارت کامل داشته اند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ما در تلاش هستیم با برگرداندن نشاط اجتماعی به مردم آبادان و خرمشهر، امید بخشی و تدبیر در امور، شرایط زندگی با نشاط و توام با آرامش را جهت رونق هرچه بیشتر منطقه فراهم آوریم. و بر این باور و اعتقاد هستیم که اتفاقات خوب را باید به مردم گفت، شاید آنها همه کار های خوب ما را نبینند و بر نمایندگان محترم است که به عنوان حلقه اتصال بین ما و مردم، این فعالیتها و عملکرد را انعکاس تا باعث نشاط و دلگرمی مردم شوند .

 

 

 

================================

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم:

طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد

سیدحسین دهدشتی

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح پیشنهادی تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند به مجلس شورای اسلامی داده شد و در کمیسیون اقتصاد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

سید حسین دهدشتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در آبادان، اظهار داشت: پیشنهاد طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند به مجلس داده شد و در کمیسیون اقتصاد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: مدتی پیش به کمیسیون اقتصاد مجلس رفتیم و از این طرح دفاع کردیم و در ‌‌نهایت این کمیسیون به طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند رای مثبت داد.

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: در مرحله بعد این طرح به صحن علنی مجلس می‌رود و در آنجا مطرح شده و به رای گذاشته می‌شود.

وی با اشاره به روند تصویب طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند گفت: که از آنجایی که چنین طرح‌هایی برای شفاف سازی عملکرد یک سازمان است معمولای با رای موافق اکثریت نمایندگان مواجه می‌شود.

دهدشتی با بیان اینکه مناطق آزاد یک ظرفیت مناسب برای کشور محسوب می‌شوند، بیان کرد: هدف از ایجاد مناطق آزاد گسترش و توسعه کشور، افزایش اشتغال و جذب بیشتر سرمایه گذار است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: متاسفانه بعد از بررسی‌ها متوجه شدیم مناطق آزاد برنامه‌های مشخصی ندارند و نیازمند چشم انداز و برنامه هستند.

وی افزود: مسلم است که برای پیشرفت نیاز به برنامه مشخصی داریم‌‌ همان طوری که برنامه پنجم توسعه یا چشم انداز ۲۰ ساله در کشور وجود دارد.

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه این موضوع در دیگر مناطق آزاد کشور نیز وجود دارد و مشاهده می‌شود با تغییر مدیران رویکردهای مدیریتی نیز کاملا تغییر می‌کند.

وی با اشاره به اهداف تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند افزود: ما به دنبال این هستیم ببینیم منطقه آزاد اروند بر اساس چه برنامه‌ای حرکت می‌کند و عملکرد آن تا چه میزان بر اساس قائده و برنامه بوده است و تاکید کنیم برای آینده یک برنامه مشخص برای عملکرد خود داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطر نشان کرد: نگران این هستیم که ابهامات موجود در برخی عملکردها در منطقه آزاد اروند ادامه یابد.

دهدشتی اظهار کرد: اگر تا قبل از تشکیل و شروع به کار کمیته تحقیق و تفحص مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند برنامه و عملکرد خود را به طور شفاف ارائه دهند ممکن است طرح تحقیق و تفحص ادامه پیدا نکند.

 1. حیدر مدد می‌گه:

  آقای عبداالله کعبی بعد از ۱۶ سال نمایندگی مجلس و قائم مقامی منطقه آزاد تازه میگه در تلاش برای بازگشت رونق به آبادان هستیم
  آقا به عمر پدرامون که قد نداد ببینن شما یه رونقی داده باشی.به عمر ما هم احتمالا نرسه شاید به بچه هامون برسه
  همش شعار و بازی با کلمات …مردم هم که ساده…
  اللهم عجل لولیک الفرج

 2. محترمانهبه می‌گه:

  به افرادی که مردم چهاردوره پیاپی آنهارابعنوان.نماینده به مجلس فرستادنداحترام بگذارید.ضمناداشتن دوتابعیت که هردوازاصل ونسب برخوردارباشندازبی تابعیتی! خیلی بهتره نهههههههههههه غلااااامممممم؟؟؟

 3. ناشناس می‌گه:

  اقای پور محمدی وزیر دادگستری ممنوعیت انتصاب افراد دارای تابعیت دوگانه اعلام فرمودند

 4. وحیــــــــــــــد می‌گه:

  تا بوده حرف های قشنگ قشنگ شنیدیم آقای کعبیِ عزیز
  لطفاً بکِش بیرون از حرف های رنگاوارنگ
  منم میتونم حرف بزنم
  حرف زدن کجا ، عمل کردن کجا
  هیچوقت به خودم جرأت نمیدم که بگم سازمان کار نکرده، ولی به جرأت میگم خیلی کم کاری کرده (چون داریم میبینیم)
  در ضمن پولا رو خرج بنر چسبوندن نکنید برید وعده وعید ها رو انجام بدید

 5. حیدری می‌گه:

  این کجاش جواب دهدشتی بود؟
  تنویرافکار عمومی!!!
  بابا خیلی پرتید؟
  حالا کعبی خوب شد؟