تاریخ انتشار خبر: ۶ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۵:۳۱
کد مطلب : 121395
المانیتور:

عربستان بدنبال براندازی در ایران/ آیا سفارت عربستان در تهران باز می شود

در حالی که قوه قضاییه ایران دادگاه متهمان حمله به سفارت عربستان در تهران را برگزار می‌کند، ترکی فیصل، رئیس اسبق دستگاه اطلاعاتی رژیم سعودی، در تاریخ ۹ ژولای در جمع گروهی از عناصر گروهک منافقین در پاریس حضور یافت.

ایران و عربستان عربستان بدنبال براندازی در ایران/ آیا سفارت عربستان در تهران باز می شود

پایگاه خبری المانیتور در گزارشی با عنوان “آیا عربستان واقعا در تلاش برای تغییر رژیم در ایران است؟” به تلاش های تلاش قوه قضائیه ایران برای دادگاهی کردن افرادی که به سفارت عربستان حمله کردند و از طرفی حضور رئیس اسبق دستگاه اطلاعاتی عربستان ترکی الفیصل در کمپین ضد ایرانی که توسط سازمان تروریستی مجاهدین خلق برگزار شد، اشاره کرد.

المانیتور نوشت: «در حالی که قوه قضاییه ایران دادگاه متهمان حمله به سفارت عربستان در تهران را برگزار می‌کند، ترکی فیصل، رئیس اسبق دستگاه اطلاعاتی رژیم سعودی، در تاریخ ۹ ژولای در جمع گروهی از عناصر گروهک منافقین در پاریس حضور یافت.

ایران گروهک منافقین را از دهه ۸۰ میلادی به عنوان یک گروه تروریستی قلمداد می کند. این گروه به دلیل کشتار ۱۲۰۰۰ ایرانی، مورد شماتت مردم، دانشمندان و سیاست‌مداران ایران است. عناصر گروهک تروریستی منافقین در زمان جنگ ایران و عراق به نفع صدام حسین، دیکتاتور عراقی، وارد جنگ با ایران شدند. این گروه تروریستی در قتل عام کردها و شیعه های عراق نیز به صدام کمک شایانی کرد.»

 

المانیتور در ادامه به سخنرانی ۳۰ دقیقه فیصل در این کمپین اشاره کرد و نوشت: «ترکی فیصل در اظهارات خود در جمع عناصر گروهک منافقین، به شدت به جمهوری اسلامی و بنیانگذار انقلاب حمله کرد. او آیت الله خمینی را به صدور انقلاب اسلامی به دیگر نقاط جهان متهم کرد. وزیر امور خارجه ایران نیز هیچ واکنشی را به صحبت های وی نشان نداد و کلا زمانی را به این موضوع اختصاص نداد. تنها چیزی که مردم ایران را به شدت عصبانی کرد تکرار شعار های فیصل به عربی مبنی بر اینکه مردم ایران خوستار تغییر رژیم ایران هستند، بود.»

 

 

یکی از منابع ناشناس در وزارت خارجه ایران ۱۰ ژوئیه در مصاحبه ای اعلام کرد: «اظهارات فیصل نشان از حماقت، بی شرمی و سردرگمی سیاسی سعودی هاست.» برخی دیگر از مقامات ایرانی نیز حضور فیصل در جمع عناصر گروهک منافقین را اثباتی بر حمایت عربستان از تروریسم دانستند.

 

سید محمد هوشی سادات، استاد گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران، در پاسخ به این سوال که لفاظی‌های فیصل نشانگر دیدگاه خود اوست یا موضع رسمی رژیم سعودی، اینطور پاسخ داد: «ترکی فیصل یکی از چهره‌های تاثیرگذار در خاندان آل سعود است. او ۲۳ سال رئیس دستگاه اطلاعاتی رژیم سعودی و همچنین سفیر عربستان در انگلیس و آمریکا بود. نقش و جایگاه او در رژیم سعودی جای هیچ گونه شکی را باقی نمی گذارد که اظهارات او موضع رسمی عربستان در قبال ایران است.»

 

وی در ادامه افزود: «سعودی ها از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ به دنبال براندازی نظام ایران هستند. آنها با وجود اختلافات ایدئولوژیک با صدام، او را در جنگ علیه ایران به شدت حمایت کردند. رابطه آنها با گروهک منافقین به دهه ۸۰ میلادی بازمی‌گردد. با این حال، حوادث دو سال گذشته و افزایش نفوذ و قدرت ایران در منطقه، سعودی ها را بر آن داشت تا با همت و شفافیت بیشتری سیاست‌های تغییر حکومت در ایران را دنبال کنند.»

 

محمدصادق حسینی، کارشناس امور سیاسی، نیز درخصوص حضور فیصل در جمع عناصر گروهک تروریستی منافقین گفت: «ریاض با نزدیک شدن به اسرائیل و ابراز خصومت بیشتر در قبال ایران، سیاست‌های منطقه‌ای خود را به طور قابل توجهی تغییر داده است.»

 

همچنین هوشی سادات در پاسخ به این سوال که تهران چه واکنشی نسبت به تلاش های رژیم سعودی برای تغییر نظام ایران خواهد داشت، گفت: «در این خصوص، دو دیدگاه در ایران وجود دارد: یکی رویارویی مستقیم با عربستان و دیگری حل اختلافات از طریق گفتگو و مذاکره. سیاستمداران ایرانی همواره سعی کرده‌اند با گفتگو و مذاکره مناقشات فی ما بین را حل و فصل کنند. تهران به دنبال رویارویی مستقیم با ریاض نیست. منطقه تاب جنگی دیگر را ندارد؛ آن هم جنگی میان دو ابرقدرت منطقه ای.»

 

حسینی نیز احتمال وقوع جنگ میان ایران و عربستان را رد کرد و گفت: «آمریکا و اسرائیل، عربستان را تشویق و حمایت می کنند تا جنگ علیه ایران را آغاز کند؛ اما تهران در دام آنها نخواهد افتاد. ایران در عوض پاسخ گستاخی آنها را در عرصه جنگ سوریه خواهد داد.» وی افزود: «عربستان سعودی، از هر ابزاری برای اعمال فشار بر ایران استفاده می کند؛ اما روشن است ریاض به آنچه در ذهن دارد نخواهد رسید.»

 

المانیتور در پایان نوشت: «با این حال، تنش ها میان ایران و عربستان روز به روز در حال افزایش است. احتمال وقوع جنگ میان این دو ابر قدرت منطقه با تحریک اسرائیل و آمریکا وجود دارد؛ اما بدیهی است ایران آغازگر این جنگ نخواهد بود. ممکن است عربستان با خیال واهی براندازی نظام ایران و تحریک آمریکا و اسرائیل دست به چنین حماقت بزرگی بزند.»