تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۰:۲۳:۰۷
کد مطلب : 112739

عربستان در تل‌آویو سفارت می‌سازد / سفیر سعودی در اسراییل هم مشخص شد +عکس

به نوشته ولتر نت، عربستان سعودی در حال ساخت سفارت در تل‎آویو است.

به نوشته ولتر نت، عربستان سعودی در حال ساخت سفارت در تل‎آویو است.

به گزارش پایگاه تحلیلی «ولتر نت»، رژیم سلطنتی عربستان سعودی ساخت یک سفارتخانه عظیم را در اسرائیل آغاز کرده است. به دلیل اخراج دسته جمعی فلسطینی ها از سوی رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۴ (روز نکبت،) این دو رژیم به طور رسمی مناسبات دیپلماتیک ندارند.

با این وجود، «پیمان کوئینسی،» که در سال ۱۹۴۵ میلادی بین رزولت رئیس جمهور وقت آمریکا و عبدالعزیز پادشاه عربستان به امضا رسید، تصریح می کند رژیم سعودی مخالف اشغال فلسطین از سوی صهیونیست ها نیست. این پیمان در سال ۲۰۰۵ با امضای بوش و ملک فهد تمدید شد.

این تنها آمریکا نبود که در جنگ بین رژیم صهیونیستی و غزه (از سپتامبر ۲۰۰۸ تا ژانویه ۲۰۰۹) از اسرائیل حمایت می‌کرد؛ بلکه عربستان نیز حامی بزرگ اسرائیل در کشتار مردم غزه بود. این حمله در میان صهیونیست‌ها به «عملیات سرب گداخته» موسوم است.

این بهبود روابط میان اسرائیل و عربستان، پایانی بر «دکترین پیرامون» است. دکترین پیرامون (به انگلیسی: Periphery doctrine)، بر این پایه استوار بود که اسرائیل بایستی با ممالک غیر عرب در منطقه، روابط محکم و دوستانه برقرار کرده تا در مقابله با خطر اعراب، موازنه قدرت حاصل شود.

در حال حاضر، این دو رژیم در جنگ با یمن در یک جبهه قرار دارند. مرکز فرماندهی این جنگ نیز در مکانی ناشناخته در سومالی لند (منطقه ای خودمختار در شمال سومالی) واقع است. آنها در حال برنامه ریزی برای حمله به ذخایر نفتی یمن و منطقه شاخ آفریقا و استثمار این ذخایر هستند.

در پایان این مطلب آمده است: ملک سلمان، پادشاه سعودی، شاهزاده ولید بن طلال بن عبدالعزیز را به عنوان سفیر آتی این رژیم در اسرائیل منصوب کرده است.

عربستان در تل‌آوبو سفارت می‌سازد / سفیر سعودی در اسراییل هم مشخص شد +عکس
ولید بن طلال در کنار همسر سابقش
منبع: باشگاه خبرنگاران