تاریخ انتشار خبر: ۶ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۰۴:۱۰:۴۶
کد مطلب : 105954

عربستان شطرنج‌باز خوبی نیست/ ایران باید متحد اسرائیل باشد!

«در مقابل، ایرانیان کسانی هستند که این بازی را اختراع کرده اند. اساسا پیچیدگی و سختی بازی شطرنج با پیچیدگی های کهن و باستانی ایران بیشتر سازگار است تا جهالت امام‌های وهابی سعودی…»

عربستان اسرائیل عربستان شطرنج‌باز خوبی نیست/ ایران باید متحد اسرائیل باشد!

به گزارش عصر آبادان ، همزمان با مذاکرات هسته ای، شاید پررنگترین مخالفان گفتگوها، اسرائیل و عربستان سعودی بودند که رویارویی دیپلماتیک ایران و غرب را به زیان منافع منطقه ای خود می دانستند. در روزهایی که دوطرف مذاکره، مشغول گفتگوهای هسته ای و گاها مسائلی خارج از محور مذاکرات بودند، اخباری مبنی بر تلاش سعودی ها و صهیونیست ها برای نزدیکی به هم به گوش می رسید، حال با اجراب برجام این اخبار رنگ واقعیت گرفته و طبق گفته مقامات رژیم اسرائیل، تماس هایی به منظور هدف مشترک (مقابله با ایران) با سران عربی و مخصوصا سعودی ها صورت گرفته است.

 

 

در همین زمینه، روزنامه صهیونیستی “جروزالم پست” (Jpost) در گزارشی تحت عنوان “ایران متحدی بود که اسرائیل می خواست؛ اما عربستان سعودی را به دست آورد”، از درخواست کشورهای عربی برای جلب حمایت رژیم صهیونیستی سخن به میان آورده و به انتقاد از سیاست های عربستان سعودی در منطقه پرداخته است.

 

 

در این گزارش آمده است: «مفتی اعظم عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۱۵ بیانیه ای را صادر کرد که در هفته گذشته مورد توجه قرار گرفته است. شیخ عبدالعزیز آل شیخ در این بیانیه اعلام کرده که شطرنج برای مسلمانان حرام است. این تنها یکی از اظهارات جاهلانه، تعصب آمیز و افراط گرایانه ای است که به صورت مداوم در عربستان سعودی جریان دارد.

 

 

در ماه دسامبر نیز همان مفتی ادعا کرد که داعش ساخته دست اسرائیل است. در ماه ژانویه نیز “سعود الشریم” امام مسجد اعظم مکه مدعی شد که یهودیان و ایرانیان علیه مسلمانان هم پیمان شده اند. او گفت: “تعجبی در همپیمانی شیعیان با یهودیان و مسیحیان بر علیه مسلمانان نیست. پیش از این نیز تاریخ شاهد چنین اتفاقی بوده است.”

 

 

با توجه به چنین اظهاراتی، تعجب آور است که اسرائیل به طور فزاینده ای در حال حرکت به سوی مدار عربستان در سال های اخیر بوده است. وزیر امور خارجه سودان در ۲۱ ژانویه در کنفرانسی اعلام کرد که “عادی سازی روابط با اسرائیل موضوعی است که می تواند مورد بررسی قرار گیرد.” این اظهار نظر در پی قطع رابطه سودان با ایران پس از حمله به سفارت عربستان در ایران و تشویق کشورهای سنی توسط عربستان به مخالفت با این کشور بوده است.

 

 

گشایش در روابط سودان با اسرائیل، بخشی از انقلاب بی سر و صدایی است که در حال شکل گرفتن در جهان عرب است. “دوره گولد” مدیر کل وزارت خارجه [رژیم صهیونیستی] در مصاحبه ۱۸ ژانویه خود با موسسه مطالعات امنیت ملی (INSS) اعلام کرد که “اسرائیل تقریبا با تمامی دولت های عربی تماس داشته است.” اسرائیل نه تنها منزوی نشده است بلکه وارد مدار کشورهای عربی سنی شده است.»

 

 

این رسانه صهیونیستی در ادامه با اشاره به علت گسترش روابط کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی می نویسد: «چندی پیش “وال استریت ژورنال” از ابراز علاقه بی سر و صدای اسرائیل به رابطه با کشورهای سنی سخن به میان آورده بود اما واقعیت دقیقا برعکس این است: کشورهای عربی خواهان دفاع اسرائیل از اهدافشان هستند؛ چرا که دنیای آن ها در حال فروریختن زیر پاهای ایران است و عراق، سوریه، لبنان و یمن در حال تصرف توسط نمایندگان ایران است.»
جروزالم پست با اشاره به سرخوردگی و ناامیدی کشورهای سنی از سرنگون ساختن بشار اسد در سوریه و علاقه کشورهای عربی به برقراری رابطه با اسرائیل برای جبران ضعف هایشان، می نویسد: «با توجه به تاریخ، سعودی‌ها هرگاه خود را در مشکل یافته‌اند، تلاش کرده‌اند با فروش نقش و جایگاهشان در منطقه، تضمینی برای امنیت و ثبات خود به دست آورند. کشورهای عربی که به دنبال کمک اسرائیل برای مقابله با ایران هستند، ثابت کرده اند که خودشان از انجام این کار ناتوانند. کشورهای خلیج در یمن به مزدوران کلمبیایی تکیه کرده اند و شاه عربستان حتی از پاکستان درخواست کرده که به یمن نیرو بفرستد.»

 

 

جروزالم پست در ادامه با انتقاد شدید از سیاست های عربستان و ضعف سران سعودی در بازی جنگ نرم در منطقه، می نویسد: «با شرایطی که اکنون در عراق و سوریه رقم خورده است، چه کسی مقابل ایران می ایستد؟ در لبنان نیز با روی کار آمدن “میشل عون” قدرت حزب الله و تسلط این گروه بر کشور، کامل شده است.»

 

 

در انتهای این گزارش آمده است: «شاید قابل درک باشد که نفرت روحانیون عربستان از بازی شطرنج به خاطر ضعف آن ها در این بازی است. عربستان سعودی در درگیری های منطقه ای با ایران، نقش آفرینی بسیار بدی داشته است.

 

 

در مقابل، ایرانیان کسانی هستند که این بازی را اختراع کرده اند. اساسا پیچیدگی و سختی بازی شطرنج با پیچیدگی های کهن و باستانی ایران بیشتر سازگار است تا جهالت امام‌های وهابی سعودی.

 

 

از این رو اسرائیل و مفسران حامی اسرائیل نباید گشایش روابط با عربستان سعودی را حرکتی واقعی به سوی دوستی بدانند. داشتن روابط با سودان نیز که دولتی منفور است، چیزی برای جشن گرفتن ندارد. باید گفت ایران با وجود تمام جنبه های منفی رژیم آن، میراث فرهنگی مشترک بیشتری با اسرائیل دارد.

 

 

شطرنج، بازی است که یهودیان در آن سرآمد بوده اند. اما چرا متحد اسرائیل در منطقه باید عربستان سعودی باشد؟ چون رژیم ایران از اسرائیل بیزار است.»

 

 

پیش از این، وزیر دفاع وقت اسرائیل عنوان کرده بود که ایران برای مدیریت پرونده هسته‌ای خود همچون یک شطرنج‌باز خبره و ماهر عمل می‌کند. ایهود باراک گفته بود: «ایرانی‌ها تخته نرد بازی نمی‌کنند، بلکه شطرنج بازی می‌کنند. در واقع این بازی را خود آن‌ها راه انداخته‌اند. ایران می‌خواهد کل نظم بین المللی را تغییر دهد.»

 

 

پس از آن نیز ژنرال بنی گانتس در جشن هفتاد سالگی ایهود باراک، یک شطرنج “کار دست” را به عنوان هدیه تولد به باراک داده و به او گفت: «می دانید که ریشه شطرنج از ایران است. مطمئنم که با هوشمندی در این مصاف پیروز می شویم.»

 

 

 

منبع: جام نیوز