تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , تیر, ۱۳۹۵ | ۰۰:۴۶:۵۲
کد مطلب : 118442
گزارش ؛

عرضه دیرهنگام بنزین یورو ۴ در آبادان/ وقتی دود مشکلات جایگاه‌های سوخت به چشم مردم می رود

بنزین یورو ۴ در حالی در جایگاه‌های سوخت آبادان عرضه می‌شود که انتظار می‌رفت این اتفاق خیلی زودتر از این رخ می‌داد و همچنین دیگر مشکلات مردم در جایگاه‌های سوخت نیز حل‌نشده است.

rahim-azad-16-1

به گزارش عصر آبادان، بنزین یورو ۴ بالاخره و با تأخیر زیاد نسبت به دیگر کشورهای دنیا در کشورمان و اخیراً در پمپ‌بنزین‌های آبادان ارائه شد که البته هنوز به‌طور کامل فراگیر نشده است. ضرر کمتر بنزین یورو ۴ برای محیط‌زیست موضوعی اثبات‌شده است و درواقع استاندار یورو ۴ شرایطی برای سالم‌تر نگه‌داشته شدن محیط‌زیست و کاهش آسیب‌های ناشی از دود اگزوز خودروها را فراهم می‌کند، محیط‌زیستی که به‌نوعی با سلامت زندگی ما ارتباط مستقیم دارد.

دسترسی بهتر مردم به سوخت خودرو و تسهیل این کار برای مردم نیز اهمیت بالایی دارد و این اهمیت کمتر از توجه به محیط‌زیست نیست، درواقع باید در کنار اهمیت به محیط‌زیست به آسایش مردمی که حق بر گردن همه مسئولان نظام دارند نیز توجه داشت و چنین موضوعاتی را در اولویت کاری قرارداد.

خبر عرضه تدریجی بنزین یورو ۴ در جایگاه‌های سوخت برای مردم شهری که دارای بزرگ‌ترین پالایشگاه کشور است خبر خوبی است اما اولاً انتظار می‌رفت در این زمینه جزء اولین‌ها در کشور باشیم درحالی‌که این اتفاق در دیگر شهرها خیلی پیش‌تر از این رخ داد، ثانیاً بهتر بود در کنار توجه به این موضوع به مشکلات مردم در جایگاه‌های سوخت نیز توجه شود چراکه وجود برخی مشکلات در جایگاه‌های آبادان و خرمشهر امتیاز منفی برای عملکرد مسئولان مربوطه به شمار می‌رود. حال این سؤال پیش می‌آید که مشکلات مردم در جایگاه‌های سوخت چیست ؟

۱-    نبود کارت سوخت آزاد: نرخ بنزین آزاد با بنزین سهمیه‌ای یکسان بوده و اخیراً صحبت‌هایی مبنی بر حذف کارت سوخت نیز به گوش رسیده است . روزانه بسیاری از افراد بدون همراه داشتن کارت سوخت به جایگاه مراجعه می‌کنند و با توجه به اینکه پمپ‌ها بدون ورود کارت، سوخت نمی‌دهند نبود یا کمبود کارت سوخت آزاد سبب معطلی زیاد مردم، افزایش ترافیک و شلوغی آن‌هم در این هوای گرم تابستان می‌شود.

۲-  تعداد کم جایگاه‌های سوخت: آبادان بزرگ‌ترین شهر منطقه آزاد اروند است که تراکم جمعیت آن نسبت به دیگر شهرهای منطقه ( خرمشهر و مینو شهر) بالاتر است که به‌تبع آن تعداد خودروها نیز بیشتر بوده و جایگاه‌های سوخت بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، افزایش تعداد خودروها با پلاک منطقه آزاد اروند نیز نیاز مردم به سوخت خودرو را بیش‌ازپیش می‌کند درحالی‌که تعداد جایگاه‌های سوخت‌گیری کافی نبوده و بعضاً خراب شدن و کار نکردن پمپ‌ها نیز مشکل را بزرگ‌تر می‌کند.

۳- اندک بودن تعداد جایگاه های CNG : سوخت CNG که در کشورمان به سوخت پاک نیز معروف است دارای قیمتی پایین‌تر از بنزین بوده و به همین دلیل تعداد خودروهایی که با این نوع سوخت کار می‌کنند روزبه‌روز بیشتر می‌شود درحالی‌که جایگاه‌های سوخت CNG در آبادان و خرمشهر کافی نیست و در مواردی زدن سوخت CNG با توجه به صف‌های طولانی جایگاه‌ها یک معضل به‌حساب می‌آید.

۴-  عدم عرضه بنزین یورو ۴ در همه پمپ‌بنزین‌ها: بعد از عرضه بنزین یورو ۴ در بسیاری از شهرها این بنزین همچنان در همه جایگاه‌های منطقه عرضه نمی‌شود و باید منتظر گذر زمان بود تا شاید این اتفاق رخ دهد درحالی‌که استحقاق مردم بیش از این‌ها است و لازم است این کار با سرعت بیشتری در همه جایگاه‌های سوخت انجام شود و بنزین یورو ۴ عرضه شود.

 

هرچند مشکلات مردم در جایگاه‌های سوخت به این موارد محدود نبوده و مواردی مانند برخورد نامناسب جایگاه داران، مشکل داشتن کارت‌خوان‌ها و مسائلی از این قبیل نیز پایه ثابت گلایه‌های شهروندان است. از مدیران مربوطه انتظار می‌رود دسترسی مناسب شهروندان به سوخت و تسهیل آن را در کنار حفظ محیط‌زیست جزء برنامه‌های کاری خود قرار دهند و عملکردی درخور و شایسته مردم آبادان داشته باشند.