تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۷:۵۱:۳۵
کد مطلب : 88463
بررسی محتوایی روزنامه های چهارشنبه:

عقده گشایی دانشگاه هاشمی/ گزارشی از یک جشن طلاق

به طور کلی امروز روزنامه های صبح موضوعات هسته ای را از وین گرفته تا بهارستان مورد توجه قرار داده اند و موضوع انتخابات و ائتلاف ها نیز در صفحه اول اکثر روزنامه های اصلاح طلب کار شده است.

به گزارش عصر آبادان به نقل از فرهنگ نیوز ،دیروز آمانو در اظهاراتی گفته است که در صورت امضای توافق بازرسی از مراکز و تاسیسات نظامی در درسترس خواهد بود از سوی دیگر، محمد جواد لاریجانی از دولت خواسته که مسیر ریل گذاری هسته ای را تغییر دهد. اما در سمت دیگر روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلب همچون همیشه در خط خبری خود و به صورت هماهنگ طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای در سایه تهدیدات را که به هیات رئیسه مجلس ارائه شد به باد تحقیر گرفته اند و با پرداختن به حاشیه ها سعی در کم اهمیت جلوه دادن آن دارند.

روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد از پشت پرده  ۸۰ امضاء در جلسه دیروز مجلس گزارش داده: برخی امضاءهای طرح سه فوریتی جعلی از آب درآمد! کم‌تر دیده و شنیده شده که نماینده ای با عنوانی دیگر، به امضا گرفتن از سایر نمایندگان اقدام کند. “جواد کریمی قدوسی” از همان موارد کم تر دیده و شنیده هاست که دست به چنین اقدامی زده! او با عنوان نامه به رئیس جمهور در راستای تقویت مذاکرات هسته ای از سایر نمایندگان امضا گرفت و با امضاهای جمع شده، طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای را تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرد! این روزها که مذاکرات هسته ای در ظاهر روزهای پایانی خود را می گذراند و طرفین امیدوارند طی دو ماه آینده و چه بسا زودتر با امضای توافق جامع از حل یک اختلاف چندین و چندساله پرده بردارند، عده‌ای در ایران، خود را به آب و آتش می زنند تا روند به گونه‌ای دیگر رقم بخورد. آنان که در این مدت با اقدامات خود ثابت کردند که از رفتن هیچ راهی و انجام هیچ گونه اقدامی، برای به نتیجه نرسیدن این گفتگوها، ابایی ندارند.

هرچند به نظر می رسد جوسازی های رسانه های اصلاح طلب در مقابله با طرح سه فوریتی و پررنگ کردن حواشی آن ادامه داشته باشد، اما سوال اینجاست نمایندگانی که ادعای حمایت از حقوق ملت و منافع ملی را دارند، چگونه پای طرحی را امضاء کرده اند که آن را مطالعه نکرده اند؟ نهایت طرح ۳۰۰ کلمه هم نیست آیا نمایندگان محترم به خود زحمت یک مرور کوتاه این طرح را نداده اند که بعد از چند ساعت و انتشار خبر آن به تکاپو افتاده اند که چه چیزی را امضاء کرده اند؟ شاید این قصور از چند تن از نمایندگان صورت گرفته باشد که همین امر نیز بهانه را دست رسانه های زنجیره ای داده است اما غالب امضاء ها پای طرح برای مطرح شدن و رای گیری در صحن علنی کفایت می کند.

“معین بعد از ۱۰ سال در دانشگاه” تیتری است که آفتاب یزد برای حضور مصطفی معین در سخنرانی دانشگاه تربیت مدرس برگزیده است: مصطفی معین در مراسم گشایش انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس با گرامیداشت یاد صادق آیینه‌وند و تبریک تشکیل این انجمن اظهارکرد: در طول ۱۰ سال گذشته این اولین باری است که مجوز ورودم به این دانشگاه باطل نشده است. دل من پیش شما بود ولی نگاه‌هایی وجود دارد که دانشگاه را تهدید می‌بیند. ما این تهدیدبینی و این نوع نگاه را در طب، بیماری می‌دانیم. بیماری‌ها یا جسمی است یا روحی و روانی و یا اجتماعی و سیاسی که طول ۱۰ سال گذشته ایران همه این بیماری‌ها را به خود دیده است. این حرف‌ها را به عنوان کسی که ۱۰ سال از زندگی خود را به عنوان مسئول آموزش عالی کشور در سه دولت مختلف گذرانده و با دانشجویان ارتباط نزدیکی داشته می‌گویم. امیدواریم بیماری‌ها درمان و پیشگیری شود.

در روزهای اخیر و با دمیده شدن به زمزمه های تغییرات گسترده در دولت در سطح مدیران و استاندارن، روزنامه های اصلاح طلب بار دیگر انتقادهای خود را به حضور و یا انتصاب برخی از افراد میانه رو در پست های مدیریتی آغاز کرده اند و حتی برخی برای بعضی از پست ها اسامی هم معرفی می کنند. سناریوی تاختن به برخی از وزرا و ا ستانداران پس از مصاحبه حسام الدین آشنا در زمینه فعالیت کمیته تغییر در پاستور آغاز شد.

در همین راستا آفتاب یزد در مطلبی با عنوان ” مثلث برمودای دولت کجاست” پیکان انتقاد را به سمت وزاری کشور، ورزش و جوانان و علوم گرفته و در هین زمینه نوشت: … مجموعه رفتارها و عملکرد وزارت کشور تحت امر رحمانی فضلی، خیلی مطابق با سیاست های حداقل شعاری«تدبیر و امید» نیست و با آن همخوانی چندانی ندارد… حالا و پس از گذشت ۶۴۰ روز از شروع به کار دولت حسن روحانی، رحمانی فضلی اولین ضلع مثلث برمودای کابینه روحانی را به خود اختصاص داده است و حاضر نیز نیست این جایگاه را با احدی عوض کند. اساسا چه بپذیریم چه نپذیریم جنس تعاملات و برخوردها و عملکرد فرهادی با آن سه تای دیگر از زمین تا آسمان متفاوت است اما یک نکته از نظر دور نباید داشته شود که در کوتاه مدت این دود سفید بیرون فرستاده شده از دودکش وزارت علوم شاید مقدمه ای باشد برای شفاف سازی هایی که زمان آن این روزهای درگیر با مسائل هسته ای می تواند نباشد. وزارت ورزش و جوانان هیچ کار مهم دیگری به جز خصوصی سازی استقلال، پرسپولیس و شاخ و شانه کشیدن برای فدراسیون فوتبال و مربی تیم ملی ندارد؟ اساسا در شرح وظایف وزیر مسئله ای به نام دخالت در امور جاری فدراسیون فوتبال هم دیده یا ترسیم شده است؟ این برخوردها نشان از این مهم دارد که رشته امور از دست وزیر خارج شده است روش برخوردی مشابه گودرزی و رحمانی فضلی نشان از عدم ثباتی مسئله ساز دارد.

روزنامه جوان در شماره امروز خود به اظهارت محمدجواد لاریجانی در زمینه برنامه هسته ای و مذاکرات پرداخته: دکتر محمدجواد لاریجانی  در همین‌باره‌ تأکید دارد: ما طرف مقابل مذاکره خود را خوب تعریف نکردیم و ریل‌گذاری مذاکرات نقاط جدی آسیب‌پذیری دارد. ‌لاریجانی که سال‌ها به عنوان معاون وزیر خارجه کشورمان فعالیت کرده در مصاحبه با تسنیم درباره ارزیابی خود از مذاکرات هسته‌ای صورت گرفته در لوزان، با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران مذاکرات کم‌نظیری در تاریخ دیپلماسی دنیا است و مسئله ساده‌ای نیست، تصریح کرد: این مذاکرات در درجه اول، مذاکراتی جنجالی و پر از سرمایه‌گذاری‌های وسیع فرامذاکره‌ای است که برای کشور و شاید برای جهان بسیار مهم باشد که ما در آن وارد هستیم. وی با بیان اینکه اگر بخواهم تلقی خودم را از روند مذاکرات بگویم می‌توانم آن را در سه بند عنوان کنم، گفت: درباره این مذاکرات اولاً امیدوار هستم، ثانیاً «‌دغدغه‌» و «‌دلواپسی‌» جدی هم دارم و ثالثاً پیشنهاد هم دارم که هر کدام از این سه بند را توضیح می‌دهم.

دکتر عبدالله گنجی در سرمقاله این روزنامه به یادداشت قوچانی در هفته نامه صدا واکنش نشان داده و به انتقاد از تشبیه هاشمی رفسنجانی با دنگ شیائوپینگ و امیرکبیر پراخته است: اسطوره‌سازی، اسطوره‌سوزی و «خوداسطوره‌نامی»، از خصایص مشترک بعضی از نخبگان و توده‌ها در جامعه است که در ۲۰۰ سال گذشته، بیشتر از قبل خودنمایی کرده است. علت این امر را باید در حوزه روانشناختی جست‌وجو کرد، چراکه تحقیر ایرانیان در دو سده اخیر(جنگ‌های ایران و روس، دو جنگ جهانی) از یک سو و بحران‌های ملی که نیازمند منجی بوده از سوی دیگر در این فرهنگ‌سازی مؤثر است. در روزهای گذشته آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با یک شخصیت و اسطوره ملی(امیرکبیر) و یک شخصیت چینی(از جانشینان‌مائو) به نام دنگ شیائوپینگ مقایسه شد. هفته‌نامه صدا قبلاً نیز برای پیدا کردن ما به ازای خارجی برای دوگانه سلیمانی- ظریف به سراغ بیسمارک- بناپارت در آلمان رفت و امروز نیز برای اثبات عدول هاشمی از آرمان‌های امام، دنگ شیائوپینگ را مثال می‌زند. شاید مثال آوری و مقایسه شیائوپینگ با هاشمی برای تجدیدنظرطلبان و برگشتگان از راه امام واجد کف و سوت باشد، اما نیروهای مؤمن به انقلاب نمی‌توانند این تلخی‌ها را هضم کنند، لذا در دل خود می‌گویند کاش نتوان بین امام و هاشمی فاصله دید. هرچند فاصله ۱۸۰ درجه‌ای بین مائو و دنگ شیائوپینگ قطعی و حتمی است.

“دولت پس از توافق برنامه عملی ارائه کند”، این تیتر به میزگرد ۵ اقتصاددان در دانشگاه علامه طباطبایی اشاره دارد و جوان آن را در شماره امروز بر صفحه نخست خود قرار داده: دانشگاه علامه طباطبایی روز گذشته در مراسم یادبود دکتر‌عظیمی، اقتصاد‌دان توسعه، جایگاه نقد برنامه‌های دولت و تشریح وضعیت موجود بود که پنج اقتصاد‌دان از دولت خواستند تا برنامه‌های عملی برای برون‌رفت از شرایط اقتصادی ارائه کند و به نیروی انسانی و متخصص توجه ویژه داشته باشد.

روزنامه آرمان به سراغ معاون اول رئیس جمهور رفته و مصاحبه ای را با وی ترتیب داده است. جهانگیری در این مصاحبه گفته “گلایه های حامیان دولت را قبول دارم”:  با دوستان طرفدار دولت یا حامیان رئیس‌جمهور یا بدنه اجتماعی حامی‌دکتر روحانی که در انتخابات بودند و گله‌هایی دارند؛ این گله‌ها به ما می‌رسد، برخی از آنها را نیز ما قبول داریم و به آنها حق هم می‌دهیم که این گله‌ها را داشته باشند، اما آنها باید یکسری واقعیت‌ها را بپذیرند. وی درمورد تغییر وزرا و استانداران که آشنا اشاره کرده بود هم گفت: راجع به مدیران ارشد دولت، رئیس‌جمهوری و دولت تصمیم می‌گیرد. مدیران ارشد به‌طور مرتب مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و حتما هم این ارزیابی یا توسط رئیس‌جمهوری انجام می‌شود و یا به بنده محول کرده‌اند که من انجام می‌دهم. تاکنون جابه‌جایی‌هایی کرده‌ایم. در این دوران استاندار یا مدیران دیگری بودند که تغییر کردند، برخی جاها به تغییر رسیدیم.

“کابینه زیر ذره‌بین روحانی” عنوان گزارشی است از آرمان که از شروع تغییرات در دولت استقبال کرده است: حدود دو ماه به پایان دومین سال فعالیت رسمی دولت یازدهم باقی است، دو سال که با فراز و نشیب‌هایی همراه بود اما دکتر حسن روحانی قول داده بود که نگذارد امواج این دریا تلاطمی برای زندگی مردم جامعه داشته باشد، پس در این مسیر سعی کرد افرادی را به‌عنوان وزیر انتخاب و معرفی کند که پیش از این هم سابقه وزارت یا معاونت وزیر داشتند. او در نظر داشت افرادی بر سر کار نیایند که بخواهند مرحله آزمون و خطا را طی کنند بلکه می‌خواست آنهایی در جلسات هیات دولت بر کرسی‌ها به دور رئیس‌جمهور بنشینند که با واژه خدمت بدون منت آشنا باشند. از همان ابتدا هم تاکید کرد که سفارشی در انتصاب وزرا پذیرفته نخواهد شد و هر آنچه هست تنها به چشم یک نظر و یک دیدگاه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

گزارشی از جشن طلاق در روزنامه امروز سیاست روز با تیتر ” بچه پولدارها چه کارها که نمی کنند” کار شده است:  به یک باغ مجلل به یک میهمانی شام به جشن و پایکوبی دعوت شده‌اید. همه می‌خندند وشادی می‌کنند. میهمان‌ها با گل و شیرینی و کراوات‌زده یکی پس از دیگری وارد باغ می‌شوند. وقتی از مناسبت می‌پرسید، جواب می‌دهند جشن طلاقه! چه احساسی به شما دست می‌دهد؟! آیا باز هم دلتان می‌آید شادی کنید؟ آیا برای بدترین حلال خداوند پایکوبی باید کرد؟ انگار این روزها دیگر «طلاق» زشت‌ترین و بدترین کار حلال نیست چراکه اگر سری به دادگاه‌های خانواده بزنیم به‌ خوبی می‌توانیم شاهد از بین رفتن قبح واژه طلاق بین زوج‌های جوان باشیم. به جز این ناهنجاری جدیدی که در شهرهای بزرگ و پایتخت بروز کرده ناهنجاری‌های دیگر نیز هر روز اضافه می‌شوند… انگار نه انگار که بزرگان دین ما طلاق را بدترین حلال خداوند نامیده‌اند. انگارگذشت زمان، توانسته است معانی برخی واژه‌ها را تغییر دهد یا از قبح آن نزد افکارعمومی بکاهد.

این گزارش در ادامه آورده است: به تازگی ناهنجاری عجیبی در بین پایتخت‌نشینان بروز کرده ناهنجاری‌ای که حتی از ماشین‌بازی در ساعات خلوت نیمه‌شب و آمار بالای طلاق در شهرهای بزرگ هم قابل تامل‌تر است. این ناهنجاری چیزی نیست جز گرفتن “جشن طلاق”. این موضوع به قدری حیرت‌انگیز است که حتی سایت‌های خارج از ایران هم درباره آن مطالبی را منتشر کرده‌اند و حتی اگر اسم فارسی این واژه ترکیبی را سرچ کنی می‌بینی که ویکی‌پدیا صفحه‌ای را به این موضوع اختصاص داده است!

“عقده‌گشایی دانشگاه آزاد” مطلبی است در سیاست روز در اشاره به بخشنامه جدید دانشگاه آزاد برای محدود کردن فعالیت بسیج داشجویی: انشگاه آزاد اسلامی طی بخشنامه‌ای برخلاف صریح قانون سعی در محدود‌سازی و در فشار قرار دادن بسیج دانشجویی در دانشگاه‌ها داشته است که این رفتار غیر‌قانونی با مخالفت دانشجویان بسیجی سراسر کشور در دانشگاه آزاد و مسئولین بسیج دانشجویی قرار گرفته است.

دانشجویان و مسئولان بسیج دانشجویی معتقدند که این بخشنامه‌ با هدف مهندسی فضای گفتمان آزاد دانشجویی در جهت منافع خاص صورت گرفته است که اعلم دانستن خود بر قانونگذار بزرگترین پیام آن است. ماجرا اینگونه است که در آذر‌ماه سال گذشته (۱۳۹۳) دانشگاه آزاد بخشنامه‌‌ای را به واحد‌های خود ابلاغ کرد که در آن محدودیت‌هایی را برای فعالیت بسیج دانشجویی بوجود آورد که خلاف قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورایعالی انقلاب فرهنگی بود. محتوای کلی این بخشنامه که باعث محدودیت فعالیت‌های بسیج دانشجویی شده و اینگونه است که بسیج دانشجویی باید زیر نظر دفتر فرهنگ قرار گیرد و تمامی فعالیت‌های آن در هیأت نظارت بر تشکل‌ها مجوز بگیرد که این موارد برخلاف قوانین مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

روزنامه اعتماد در مصاحبه با حسین مرعشی عضو حزب کارگزاران که در شورای مشورتی اصلاح طلبان نیز حضور دارد به برنامه های انتخاباتی اصلاحات برای انتخابات آتی پرداخته و تیتر “احمدی نژاد شانسی ندارد” را برای آن انتخاب کرده است: آنقدر از حصول نتیجه مطمئن است که نه چالش‌های بیرونی مانند عدم احراز صلاحیت و نه چالش‌های داخلی نظیر صدا‌های اختلاف‌برانگیز را در حدی نمی‌داند که دستیابی به هدف منتفی شود. می‌گوید هر کس هم بخواهد درون جبهه اصلاحات خلاف رای کلی عمل کند آنقدر انسجام و اتحاد درونی وجود دارد که او درونش حل شود. مرعشی نگران جریان مقابل هم هست. می‌گوید دلش می‌خواهد آنها هم منسجم باشند و متحد وارد رقابت شوند. اما نشانه‌هایی برای این اتحاد نمی‌بیند. احمدی‌نژاد را به تبی تشبیه می‌کند که کشور به دلیل اختلاف سیاسی دو جریان اصلی دچارش شد؛ تبی که چهار سال تمدید و بالاخره تمام شد.

وی در این مصاحبه از استانی شدن انتخابات نیز استقبال کرده: حتما همین‌طور است. استانی شدن انتخابات خیلی به ما کمک می‌کند. انتخابات استانی ما را در اتحاد درونی کمک می‌کند، چون دیگر این‌گونه نیست که هر کس پتانسیل رای آوری در شهرستان داشته باشد بگوید من می‌خواهم بیایم. این‌بار یک لیست کلی به نام اصلاح‌طلبان باید شکل بگیرد. البته این می‌تواند به نفع جبهه اصولگرایی هم باشد اما با جدی‌تر شدن نقش لیست‌ها در استان‌ها به ما بیشتر کمک می‌شود.

زیباکلام در یادداشتی به محتمل ترین ائتلاف ها در انتخابات پرداخته است: یکی از مولفه‌های مهم در هر انتخابات وحدت در میان طیف‌های مختلف یک جریان است چرا که عدم وحدت در یک جناح باعث پراکنده شدن آرای پایگاه اجتماعی آن جناح می‌شود. بنابراین ائتلاف‌های انتخاباتی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. محتمل‌ترین ائتلاف برای انتخابات مجلس دهم ائتلاف اصلاح‌طلبان، طرفداران دولت و اعتدالیون اصولگراست. همچنین محتمل‌ترین ائتلاف در درون جریان اصولگرایی میان هواداران آقای احمدی‌نژاد و جبهه پایداری و بخش‌های دیگر اصولگرایان تندرو است. جبهه پایداری با اصولگرایان سنتی نمی‌تواند به نتیجه برسد. حداکثر ممکن است با برخی نمایندگان حزب موتلفه به ائتلاف برسد اما با بدنه معتدل و میانه‌رو اصولگرا نمی‌تواند به نتیجه‌ای دست یابد.

“تیرخلاص آمانو به اعتماد خوش خیال ها”، تیتر امروز رونامه کیهان در واکنش به اظهارات آمانو است: «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای که‌ در روز سه‌شنبه انجام داده می‌گوید ایران باید دسترسی این نهاد دیده‌بان هسته‌ای به تأسیسات نظامی‌اش را بپذیرد. «آمانو» در این مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس با بیان اظهاراتی متناقض با مقامات ایرانی گفته توافق هسته‌ای به کارشناسان آژانس، حق دسترسی به سایت‌های نظامی ایران را می‌دهد. وی در حالی این ادعا را مطرح کرده که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ دور جدید گفت‌وگوها برای رایزنی درباره جزئیات توافق را در شهر وین آغاز کرده‌اند.آمانو روز سه‌شنبه مدعی شد ایران در این سند تفاهم به طور مشخص با اجرای قراردادی از آژانس موسوم به «پروتکل الحاقی» موافقت کرده است.

امضا و تصویب «پروتکل الحاقی» اختیاری است و جزو وظایف کشورهای عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی نیست و به عنوان اقدامی اطمینان‌ساز انجام می‌شود.پروتکل الحاقی امکان بازرسی‌های وسیع و سرزده از تمامی مناطق مورد نظر اعم از تاسیسات اعلام‌شده و نشده را برای بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم می‌کند. ایران در جریان توافق موسوم به «سعدآباد» که در پاییز سال ۱۳۸۲ در تهران بین وزرای امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان با «حسن روحانی» دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد اتمی به دست آمد، با پذیرش این پروتکل موافقت کرد و پیش از تصویب در مجلس، آن را داوطلبانه به اجرا گذاشت اما پس از عدم پایبندی این سه کشور به تعهداتشان و ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، مجلس شورای اسلامی دولت را به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی ملزم کرد.

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه در یادداشت روز این شماره به اظهارات محسن رضایی در مصاحبه با المیادین واکنش تندی نشان داده است: آقای محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «المیادین» گفته است «سلاح‌های ما برای دفاع از عربستان، قطر، امارات و همه جهان اسلام است. من اطمینان دارم اگر کسی به مرزهای عربستان تعرض کند، ما از ملت این کشور دفاع می‌کنیم»! اظهارنظر دبیر مجمع تشخیص مصلحت‌ نظام در حالی است که رژیم دست‌نشانده آل‌سعود علاوه بر خیانت‌های فراوانی که در طول حیات ننگین خود نسبت به اسلام و ملت‌های مسلمان مرتکب شده است، این روزها با قتل عام وحشیانه مردم مظلوم یمن و به خاک و خون کشیدن زنان و کودکان مسلمان و بی‌پناه، روی تمام جنایتکاران تاریخ را سفید کرده است. آیا جناب رضایی این جنایات هولناک و ضدبشری رژیم‌ آل‌سعود را انکار می‌کند؟ اگر پاسخ منفی است- که نمی‌تواند مثبت باشد- ایشان با چه انگیزه‌ای و از کدام جایگاه انسانی و اسلامی – قانونی‌ پیشکش!- از این جنایات بی‌شرمانه دفاع می‌کند؟! تا آنجا که می‌گوید «سلاح‌های ما برای دفاع از عربستان است»! ایشان به عنوان یک مسلمان و بر اساس آموزه‌های اسلامی، حق حمایت شخصی از جرثومه‌های فساد و تباهی آل‌سعود را هم ندارد، چه رسد به آن که از جانب نظام اسلامی و ملت مسلمان ایران، سخن بگوید  و بی‌آن که متوجه باشد از عزت و شرف مثال‌زدنی ایران اسلامی برای حمایت از جنایتکاران وحشی آل‌سعود مایه بگذارد!