تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۲:۰۳
کد مطلب : 23559

علامه مصباح: برای مقابله با تهاجم فرهنگی باید وارد فاز بازدارندگی شویم

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این که برای اصلاح فرهنگی و مقابله با تهاجم غرب، نیازمند همکاری ملی و همدلی مردمی هستیم و رهبر معظم انقلاب هم بر این امر تاکید دارند، گفت: برای مقابله صحیح با تهاجم فرهنگی و ضد دینی، باید وارد فاز بازدارندگی شویم و در این زمینه دستگاه‌های سیاست‌گذار نظیر وزارت ارشاد، حوزه علمیه، صدا و سیما و … نقش مهمی دارند.

به گزارش خبرگزاری رسا، آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی در دیدار شهردار قم با اشاره به سالروز جمهوری اسلامی اظهار کرد: کار بزرگ امام در حقیقت جهشی عظیم در تاریخ منطقه بوده است.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب امسال را به نام «فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کرده‌اند؛ شهرداری‌ها هم به دلیل ارتباط نزدیکی که با فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگ عمومی جامعه دارند می‌توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند.
رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان این که فرهنگ در حوزه کار شهرداری در دو بخش قابل بررسی است، عنوان داشت: نخست باید به فرهنگ عمومی جامعه توجه داشت و در مرحله بعد فرهنگ دینی و انقلابی را مورد بررسی قرار داد.
وی ادامه داد: در سال‌های گذشته رویکرد نسبتا خوبی از سوی مردم نسبت به برخی نهادها از جمله شهرداری وجود نداشته و آن هم به این دلیل است که مردم اطلاع درستی از خدمات شهرداری ندارند و برخی افراد هم بعضا در مجموعه‌های شهری تخلفاتی داشته اند که این مسئله مردم را بدبین کرده و می‌کند.
آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این که رگه‌هایی از آن رویکرد منفی هنوز در برخی مردم وجود دارد خاطرنشان کرد: این فرهنگ باید تغییر کند و دیدگاه‌ها مثبت شود؛ روحانیت در این زمینه می‌تواند تاثیرگذار باشد تا دیدگاه‌ها اصلاح شوند؛ ولی شهرداری خود رکن اصلی است و با حسن رفتار و عملکرد می‌تواند رویه مذکور را تغییر دهد.
عضو خبرگان رهبری با اشاره به پرداخت عوارض از سوی مردم به شهرداری‌ها گفت: اگر مردم محل مصرف این عوارض را ندانند یا نتیجه این امر را در شهرشان نبینند بدبین خواهند شد، بنابراین اطلاع‌رسانی صحیح موجب تصحیح رویکردها خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به فرهنگ دینی جامعه اشاره کرد و افزود: به این مقوله نه به عنوان یک ابزار پیشرفت بلکه به عنوان یک امر اصالت‌دار و حتی مقدم بر دیگر امور باید نگاه کرد زیرا انقلاب ما نیز یک تحول برآمده از دین بوده است.
آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این که تحولات جهانی موجب بروز آسیب‌هایی در این زمینه در سطح کشور ما شده است گفت: نفوذ رسانه‌ای غرب بسیار زیاد است و در این میان مبارزه منفی تاثیر چندانی نمی‌تواند داشته باشد؛ البته نباید مقابله با آنها را رها کرد.
استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: برای مقابله صحیح با این تهاجم فرهنگی و ضد دینی باید فعالیت فرهنگی مثبت داشت تا عملا وارد فاز بازدارندگی در مقابله با آنها شویم؛ دستگاه‌های سیاست‌گذار در سطح ملی نظیر وزارت ارشاد، حوزه علمیه، صدا و سیما و … نقش مهمی دارند ولی شهرداری‌ها هم از این مقوله جدا نیستند.
وی افزود: برای اصلاح فرهنگی و مقابله با تهاجمات غرب، نیازمند همکاری ملی و همدلی مردمی هستیم و رهبر معظم انقلاب هم بر این امر تاکید دارند.
آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این که اگر شهرداری تمام همت خود را صرف امور عمرانی بدون توجه به فرهنگ دینی کند شاهد بروز آسیب و فساد حتی در همان طرح‌های عمرانی خواهیم بود، خاطرنشان کرد: اگر بوستانی ساخته می‌شود باید فرهنگ‌سازی و آموزش‌های دینی لازم را در همان مکان داشته باشیم تا از بروز آسیب جلوگیری کنیم.
رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان این که توجه به فرهنگ دینی در همه امور شهری موجب مقابله صحیح با تهاجم فرهنگی غربی می‌شود، افزود: این کار کمک به اهداف انقلاب اسلامی نیز هست؛ در برنامه‌ریزی‌های شهری و قبل از تصمیم‌گیری‌ها باید از سایر نهادها دعوت به همفکری شود تا بعدا مشکلی به وجود نیاید.
وی افزود: اصالت دادن به فرهنگ دینی و فعالیت در این زمینه باید یکی از اولویت‌های شهرداری قم باشد؛ منتظر طرح‌ها و مصوبه‌های کلان نباشید و از ظرفیت‌های قانونی خود بهره ببرید تا بتوانید سهمی در ارتقای فرهنگ دینی جامعه خود داشته باشید.