تاریخ انتشار خبر: ۷ , تیر, ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۶:۳۸
کد مطلب : 116387
العربیه مدعی شد؛

علت مخالفت با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای اعلام شد

با وجود درخواست روسیه برای موافقت اعضای سازمان شانگهای با عضویت دائم ایران، این سازمان نتوانست بر سر موضوع ایران به توافق برسد.

شبکه “العربیه” مدعی شد: «کارشناسان مسائل ایران اعلام کردند که جریان تندرو در ایران که با ایالات متحده آمریکا دشمنی می کند، عامل نگرانی سازمان همکاری شانگهای شده بود به همین دلیل با عضویت ایران در این سازمان مخالفت کرد.»

 

 

العربیه در ادامه مدعی شد: «”إیلینا دونایوفا” کارشناس مسائل ایران در بخش فارسی زبان رادیوی آلمان گفته که تاجیکستان و چین با عضویت ایران در شورای همکاری شانگهای مخالفت کردند.»

 

 

العربیه در ادامه ادعا کرد: «از یک سو چین روابط تجاری گسترده ای با آمریکا دارد و می داند که تهران همواره آمریکا را محکوم می کند و این مسئله باعث نگرانی پکن از تأثیر پذیری روابط تجاری اش با واشنگتن شد. از سویی هم تاجیکستان ترس این را دارد که ایران با عضویت در این سازمان کم کم در آسیای میانه نفوذ کند.»

 

 

خاطر نشان می شود که با وجود درخواست روسیه برای موافقت اعضای سازمان شانگهای با عضویت دائم ایران، این سازمان نتوانست بر سر موضوع ایران به توافق برسد. گفته می‌شود، اختلاف نظر چین و روسیه و عدم تمایل پکن به افزایش جنبه «ضد غربی» این سازمان، دلیل اصلی این موضوع بوده است.

 

ایران که هم اکنون عضو ناظر سازمان به شمار می‌رود، در سال ۲۰۰۸ رسماً درخواست خود را برای عضویت دائم ارائه کرد. در آن زمان، روسیه با این استدلال که ایران تحت تحریم‌های بین المللی است، از پذیرش درخواست ایران خودداری کرد. با این حال، از سال گذشته و در پی حصول توافق هسته‌ای، این موضع روسیه تغییر کرده است.

 
بختیار حکیم اف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در سازمان همکاری شانگهای در حاشیه اجلاس اخیر این سازمان در تاشکند ازبکستان، به خبرنگاران گفت: «موضع روسیه در حمایت از پروسه الحاق بدون تأخیر ایران به سازمان شانگهای، روشن است و ما این بار نتوانستیم با همتایان خود به توافق برسیم، اما این کار همچنان ادامه دارد.»

 

 

۵۱۲