تاریخ انتشار خبر: ۹ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۸:۰۹
کد مطلب : 92617

علمای وهابی و نسل جدید جوانان سعودی حامیان اقدامات تروریستی در عربستان

جنگ طائفی و جنگ میان شیعه و سنی نیست به ادعای عربستانی ها برخی گروه های پشت پرده برای ایجاد تفرقه میان شیعیان و سنی ها اقدام به بمب گذاری می کنند این در حالی است که انجام عملیات انتحاری و بمبگذاری میان شیعیان فقط به خاطر تعالیم و اندیشه وهابیت و تکفیر شیعیان است .

روزنامه عربی “رای الیوم” امروز در تحلیلی به بمبگذاری های اخیر در عربستان پرداخته است .

این روزنامه یادآور شد ؛ آنچه در عربستان در حال رخ دادن است ، جنگ طائفی و جنگ میان شیعه و سنی نیست به ادعای عربستانی ها برخی گروه های پشت پرده برای ایجاد تفرقه میان شیعیان و سنی ها اقدام به بمب گذاری می کنند این در حالی است که انجام عملیات انتحاری و بمبگذاری میان شیعیان فقط به خاطر تعالیم و اندیشه وهابیت و تکفیر شیعیان است .

این روزنامه افزود : تنها راه حل مبارزه با این اقدامات ، عدم سیاه نمایی رسانه های سعودی و اصلاح تعالیم مدارس عربستان است ، زیرا آموزش در مدارس عربستان به سمت و سویی می رود که در خاتمه آن جوانان عربستانی ترغیب به کشتار شیعیان و انجام عملیات انتحاری می شوند .

“رای الیوم” در درابطه با نقش مفتی های وهابی در این اقدامات نوشت : یکی از دلایل مهم این بمبگذاری ها تکفیر شیعیان توسط مفتی های وهابی است ، علمای وهابیت باید در فتوا دادن مراعات کنند و فتواهای خود را اصلاح کنند تا دیگر در عربستان شاهد انجام عملیات انتحاری نباشیم .

در بخشی از این تحلیل و در پاسخ به مقامات عربستانی که برخی کشورها از جمله ایران را متهم به ایجاد فتنه های طایفه ای در عربستان می کنند آمده است : بر کسی پوشیده نیست که داعش دارای ثروت زیادی است و نیاز به پشتیبانی و حمایت مالی از هیچ کشور خارجی ندارد و حامیان اصلی این اقدامات[تروریستی] علمای وهابیت به همراه نسل جدید جوانان عربستانی است و اگر عربستان عزم راسخی برای مبارزه با این حوادث دارد باید آن ها را اصلاح کند و به دنبال مقصر خارجی نباشد .

لازم به ذکر است چندی پیش برخی مقامات عربستانی با لجن پراکنی رسانه ای خود قصد داشتند ایران را به عنوان حامی تروریست در عربستان معرفی کنند .

رهیاب