تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۵:۰۹:۰۳
کد مطلب : 18281

علما و روحانیونی که در کنار مردم غیور بختیاری مطالبات آن ها را پیگیری می کنند+اظهارات

این روزها در حالی موضوع اعتراض مردم غیور بختیاری به سریال سرزمین کهن در شهرهای مختلف خوزستان سر و صدا کرده که افراد بسیاری از بختیاری ها گرفته تا سایر اقوام پگیر به ثمر رساندن انتقادات مردم بختیاری نسبت به این سریال بودند.

35772_635280537521075495_s

عصر آبادان – به گزارش رهیاب نیوز،این روزها در حالی موضوع اعتراض مردم غیور بختیاری به سریال سرزمین کهن در شهرهای مختلف خوزستان سر و صدا کرده که افراد بسیاری از بختیاری ها گرفته تا سایر اقوام پیگیر به ثمر رساندن انتقادات مردم بختیاری نسبت به این سریال بودند.

اما آنچه که بیش از همه در این فضا به چشم می آمد پیگیری های بسیار زیاد برخی روحانیون بختیاری و علمای استان بود که نسبت به این مساله واکنش هایی از خود نشان داده و بعضا در صف اول انتقاد و پیگیری برای اصلاح سریال سرزمین کهن بودند.

البته قرار گرفتن مردم بختیاری در کنار روحانیون و علما، مساله  تازه ای نیست چرا که تاریخ نشان می دهد که از زمان سردار اسعد بختیاری که با فتوای حاج آقا نورالله اصفهانی دست به قیام علیه محمدعلی شاه زد و پیش از آن بختیاری ها همواره ارادتمندان به اهل البیت(ع) و علمای این مکتب بوده اند.

در همین زمینه جالب خواهد بود که بخشی از اظهارات افراد فوق را مرور کنیم:

 آیت الله موسوی جزایری:

آیت الله محسن حیدری در خطبه های نماز جمعه اهواز در خصوص نظر نماینده ولی فقیه در استان خوزستان نسبت به موضوع توهین های صورت گرفته به قوم بختیاری در سریال سرزمین کهن  تاکید کرد:به نمایندگی از آیت الله موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان انزجار و تنفر شدید خود را از این گونه اقدامات ابراز می داریم و اعلام می کنیم که روحانیت همواره در کنار همه اقوام خوزستانی قرار دارد.

همچنین روز گذشته امام جمعه شهرستان لالی در انتهای خطبه های نماز جمعه به تماس حضرت آیت الله موسوی جزایری اشاره و اظهار داشت : قبل از نماز جمعه با ایشان تماسی داشتم که وی تاکید داشت که این گونه توهین ها باید محکوم شوند و از همه مسئولین هم می خواهیم که برخورد جدی و قانونی با این افراد داشته باشند .

 

حجت الاسلام حاجتی:بختیاری در طول تاریخ نماد غیرت ایرانی و زیر پرچم ولایت امیرالمومنین(ع) بوده است/مانع از سوء استفاده دشمنان انقلاب از احساسات پاک قوم غیور بختیاری شویم

حجت الاسلام والمسلمین میراحمدرضا حاجتی امام جمعه موقت اهواز و مدیر حوزه های علمیه استان خوزستان در پی اهانت هایی که در سریال سرزمین کهن به قوم سلحشور و ولایتمدار بختیاری صورت گرفته در یادداشتی خاطر نشان ساخت:

اهانت زننده و دوراز شانِ سریال «سرزمین کهن» تلویحا و تصریحا به ایل غیور بختیاری؛ امری نا پسند ، کریح و زشت بود که قلوب همه دلسوزان ایران اسلامی و همه اقوام محترم ایرانی را به درد آورد و جریحه دار نمود.

بی تردید رسانه ملی که کارنامه درخشانی در پاسداری از هویت ملی و تاریخی و ارزشهای دینی و مذهبی مردمان این مرزو بوم داشته و بویژه در سالهای اخیر وبالاخص در فتنه سال ۸۸ خنثی کننده بسیاری ار توطئه های دشمنان قسم خورده اسلام و ملت ایران بوده است باید مراقبت بیشتری در خلق آثار تاریخی که منعکس کننده سابقه  درخشان اقوام ایرانی بویژه «قوم سلحشور و همیشه شیعه بختیاری» است داشته باشد.

جامعه روحانیت بعنوان پاسداران مرزهای عقیدتی همواره بر حفظ حرمت و هویت تاریخی همه اقوام بویژه قوم ولایتمدار بختیاری تاکید دارد، چرا که بختیاری همواره در طول تاریخ نمادی از پاکی و صداقت و غیرت ایرانی بوده و زیر پرچم ولایت امیرالمومنین(ع) بوده است.

در جلسه ای که در اهواز با حضور امام جمعه محترم مسجدسلیمان حجت الاسلام امینی و برخی مسئولین محترم صداوسیمای کشور  و مدیرکل محترم صداوسیمای خوزستان داشتیم به صراحت به عرض عزیزان رسید که رسانه ملی باید به بهترین نحو و در کوتاه ترین زمان، این موضوع را بررسی و سریال مذکور را درصورت امکان اصلاح کند و از تکرار صحنه ها و دیالوگ های اهانت آمیز به جد جلوگیری نماید و در صورت عدم قابلیت اصلاح پذیری، مسئولین محترم رسانه ملی از ادامه پخش آن جلوگیری نمایند.

آیت الله محسن حیدری:چرا باید رسانه ملی اجازه پخش چنین سریال های توهین کننده ای به اقوام شریف ایرانی را دهد؟

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توهین به قوم بختیاری در سریال سرزمین کهن گفت:این مسأله بسیار مایه تأسف است و چرا باید رسانه ملی اجازه پخش چنین سریال های توهین کننده ای به اقوام شریف ایرانی را دهد و هرگز برای نظام جمهوری اسلامی، روحانیت و هیچ متدینی پذیرفته نیست که به قومی جسارت و اهانت شود.

وی افزود:هرگز شایسته نیست به قومی که دارای پیشینه مبارزاتی با استعمار بوده و همواره در خط انقلاب و ولایت است اهانت شود.

وی خاطر نشان ساخت:گرچه کارگردان این سریال در گذشته نیز سابقه توهین به روحانیت را در فیلم های خود داشته است اما هرگز آن اهانت پیگیری و برخورد نشد؛ از این رو باید اهانت های این افراد بی هنر را پیگیری کنند.

 

حجت الاسلام امینی از مسئولان صدا و سیما خواست تا در مقابل این موضوع تصمیم لازم را اتخاذ نمایند

حجت الاسلام امینی امام جمعه شهرستان بختیاری‌نشین مسجدسلیمان در خوزستان با اشاره به پخش سریال سرزمین کهن از صدا و سیما، گفت: پخش سریال سرزمین کهن قبل از هر چیزی وحدت شکن است و از آقای ضرغامی می خواهیم که دستور دهند پخش این سریال متوقف شود.

امام جمعه مسجدسلیمان  افزود: چندی است «سریال سرزمین کهن» که از صدا و سیما پخش می شود، آحاد مردم خونگرم و متدین بختیاری را آزرده خاطر کرده است.

وی با اشاره به سوابق تاریخی ایثارگری و وفاداری بختیاری‌ها نسبت به اسلام و ایران، از مسئولان صدا و سیما خواست تا در مقابل این موضوع تصمیم لازم را اتخاذ نمایند.