تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۶:۵۰:۲۳
کد مطلب : 90680
الاهلی بدون شکست میهمان نفت؛

علی داییِ سوری دغدغه بزرگ نفتی‌ها +عکس و جدول

مدافعان نفت در تقابل با تیمی که بدون باخت نایب قهرمان عربستان شده و مهاجم اول این تیم هر ۸۱دقیقه یک گل زده کار دشواری دارند.

 به نقل از مشرق – پس از پیروزی شیرین پرسپولیس مقابل الهلال در تهران، دیگر نماینده کشورمان در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا از ساعت ۲۰ امشب (چهارشنبه) میزبان الاهلی امارات است.

شاگردان کریستین گروس سوییسی می‌خواهند نشان دهند بی‌دلیل تنها تیم بدون شکست لیگ‌برتر عربستان لقب نگرفته‌اند. قطعا الاهلی در تهران به دنبال شکست شاگردان منصوریان خواهند بود.

الاهلی طی ماراتن ۲۶هفته‌ای فوتبال عربستان به ۱۷ پیروزی و ۹ تساوی دست یافت تا با ۶۰ امتیاز پس از النصر ۶۴ امتیازی نایب‌قهرمان شود.

داستان ۲ فرار اهلاوی‌ها از شکست

تیمی که امروز برابر نفت علیرضا منصوریان هدف اولش نباختن خواهد بود بعد از النصر و الهلال سومین خط دفاعی قدرتمند لیگ‌ عربستان را با ۲۲ گل خورده (در ۲۶ دیدار) به خود اختصاص داده است.

با تمام این اوصاف اهلاوی‌ها پس از اتمام دیدارها‌ی‌شان در مرحله گروهی لیگ قهرمانان و تساوی بدون گل با نسف‌قارشی دو دیدار پایانی خود- در لیگ عربستان- را با تساوی به پایان رساندند. الاهلی این امید را داشت که در ایستگاه ۲۵ لیگ عربستان در خانه خود از تعاون سه امتیاز را بگیرد و انتظار لغزش النصر را در دو دیدار باقی‌مانده داشته باشد. با این حال النصر جنجالی‌ترین دیدار فصل را از الهلال برد و الاهلی در خانه برابر التعاون ۲-۲ متوقف شد.

علی داییِ سوری دغدغه بزرگ منصوریان +جدول

جالب اینکه تساوی اهلاوی‌ها را هم باید یک‌جورهایی به پای هنر مصطفی بساس نوشت.

در دیدار ایستگاه ۲۵ الاهلی، مصطفی بساس(۱۹) روی پاس ولید رشید گل اول میزبان را زد و البته که تعاون دو گل زد تا نشان دهد بیکار نیست. در نهایت هم بساس با پاس طلایی خود در دقیقه۸۱ سبب شد تا مهند عاسری گل تساوی میزبان را وارد دروازه تعاون کند.

الاهلی که تمام لیگ رنگ شکست را ندیده بود در هفته پایانی(جمعه‌ای که گذشت) به خانه الاتحاد رفت و از قضا برای دومین‌بار پی‌درپی از شکست گریخت. این‌بار شاگردان گروس ۶۰ساله با گل دقیقه۸۴ به نخستین باخت فصل خود در آخرین هفته رقابت‌ها نزدیک شده بودند که ضربه دقیقه۸۹ سالم المعاشر آب رفته را به جوی بازگرداند تا الاهلی بی‌شکست راه تهران را در پیش بگیرد.

گروس در فکر تغییر سیستم

به گزارش مشرق، گروس سوییسی در دیدار آخرش مقابل نسف‌قارشی بازیکنان خود را با آرایش چهار مدافع و چهار هافبک به میدان فرستاد که جلوتر از آنها دو مهره تهاجمی به عنوان مهاجم دوم و مهاجم نوک انجام وظیفه می‌کردند.

در روز تساوی بدون گل با نسف،‌ گروس برای آزار دادن مدافعان میزبان برونو سزار را به عنوان مهاجم کاذب نزدیک‌تر به خط هافبک خود قرار داد تا اسوالدو به عنوان فوروارد نوک انجام وظیفه کند.

سرمربی الاهلی در تاشکند با یک تساوی بدون گل هم به خواسته‌اش می‌رسید و این اتفاق با تفکراتی که در زمین پیاده کرد، افتاد.

گروس در دو دیدار بعدی خود پس از تقابل با نسف‌ نیاز به کسب پیروزی برابر تعاون و الاتحاد در لیگ‌برتر عربستان داشت به همین دلیل هم سیستم تیم خود را در هر دو دیدار یادشده از ۱-۱-۴-۴ به ۱-۳-۲-۴ تغییر داد.

این سوییسی در هر دو بازی آخر تیمش یک ترکیب ثابت چهارنفره دفاعی متشکل از محمد شافی(دفاع چپ)، عقیل الحسبی(دفاع راست)، اوساما هوساوی و موتاز هوساوی(مدافعان میانی) داشت.

علی داییِ سوری دغدغه بزرگ منصوریان +جدول

گروس در بازی یادشده تایسیر جاسم و رشید ولید را به عنوان دو هافبک مرکزی خود به میدان فرستاد. به این ترتیب امروز هم نفتی‌ها باید در خطوط دفاع و هافبک انتظار حضور این شش بازیکن را برابر خود داشته باشند.

الاهلی در فاز تهاجمی خود برابر تعاون مصطفی بساس(گوش راست)، حسین متوی(پشت مهاجم) و سالم المعاشر(گوش چپ) را به میدان فرستاد. در واقع این سه نفر پشت سر اسوالدوی برزیلی بازی کردند.

گروس در دیدار آخر لیگ دست به خط دفاع و دو هافبک دفاعی‌اش نزد اما بهترین مهاجم خود عمر السوما را در نوک پیکان تهاجمی‌اش جایگزین اسوالدو کرد.

عمر السوما سوریه‌ای همان مهاجم ۱۹۲سانتی‌متری است که دروازه تراکتورسازان را دو بار باز کرد و در حذف نماینده ایران نقش بسزایی ایفا کرد. این بازیکن از نظر سبک بازی شباهت زیادی به علی دایی بهترین گلزن ملی جهان دارد و یکی از بهترین بازیکنان فعلی آسیا محسوب می‌ شود.

علی داییِ سوری دغدغه بزرگ منصوریان +جدول

سوما که فصل قبل در لیگ کویت هنرش را نشان داده بود در لیگ به پایان‌رسیده عربستان طی ۱۷۹۰دقیقه، ۲۲گل به ثمر رساند. به عبارت ساده‌تر امروز مدافعان نفت در صورت تقابل با مهاجمی که هر ۸۱دقیقه یک گل زده کار دشواری دارند. شاید اغراق نباشد اگر بگوئیم شاگردان منصوریان در صورت مهار این دکل سوری، نیمی از اهداف الاهلی را خراب کرده اند!

جدول عملکرد بازیکنان تاثیرگذار الاهلی در لیگ‌برتر عربستان

بازیکن

پست

سن

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

مجموع دقایق بازی

گل زده/ خورده

کارت زرد

توضیح

عبدا… المعیوف

دروازه‌بان

۲۸

۲۵

۲۵

۲۲۵۰

۱۹

۸کلین‌شیت به ثبت رساند

موتاز هوساوی

مدافع

۲۳

۲۲

۲۲

۱۹۷۰

۴

اوساما هوساوی

مدافع

۳۱

۲۶

۲۶

۲۳۱۷

۴

۱

محمد ابوزید

مدافع

۲۹

۱۷

۱۷

۱۵۲۷

نیم‌فصل از الزمالک مصر آمد

تایسیر جاسم

هافبک

۳۰

۲۵

۲۵

۲۱۷۷

۳

۵

هافبک دفاعی است

حسین متوی

هافبک

۲۷

۲۴

۱۸

۱۵۸۲

۲

۲

ولید رشید

هافبک

۲۵

۲۶

۲۶

۲۲۵۰

۴

برونو سزار

هافبک- مهاجم

۲۶

۱۰

۲

۲۶۲

۱

۲

نیم‌فصل از پالمیراس آمد

سلمان المعاشر

مهاجم

۲۷

۱۸

۱۲

۱۰۷۳

۴

۱

مهند عاسری

مهاجم

۲۸

۱۰

۲

۳۹۰

۸

۱

مصطفی بساس

مهاجم

۲۱

۲۰

۲۰

۱۶۴۵

۵

۶

اسوالدو فیلهو

مهاجم

۲۸

۱۰

۷

۶۶۲

۱

۲

عمر السوما

مهاجم

۲۶

۲۲

۲۱

۱۷۹۰

۲۲

۱

این مهاجم سوری ۱۹۲ سانتی‌متر بلندی‌ قامت داردجدول عملکرد بازیکنان تاثیرگذار الاهلی در مرحله مقدماتی لیگ‌ قهرمانان آسیا

بازیکن

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

مجموع دقایق بازی

گل زده/ خورده

کارت زرد

توضیح

عبدا… المعیوف

۶

۶

۵۴۰

۷

مقابل تراکتورسازی و نسف کلین‌شیت داشت

اوساما هوساوی

۵

۵

۴۵۰

۱

در هر دو دیدار رفت و برگشت برابر تراکتورسازی حضور داشت

موتاز هوساوی

۲

۲

۱۸۰

مقابل نسف و تراکتورسازی به میدان آمد

محمد ابوزید

۶

۶

۵۴۰

۱

حسین متوی

۶

۶

۵۴۰

۳

۱

سلمان المعاشر

۶

۱

۲۰۴

۱

ولید رشید

۴

۴

۳۳۳

۳

در هر دو دیدار الاهلی مقابل نماینده کشورمان به میدان آمد

برونو سزار

۴

۴

۱۷۰

۱

۱

مقابل تراکتورسازی بازی نکرد اما به الاهلی گل ۳امتیازی زد

اسوالدو فیلهو

۵

۵

۴۱۴

۱

دقیقه۱ دیدار با الاهلی امارات گلزنی کرد

مصطفی بساس

۵

۴

۲۳۵

۲

مهند عاسری

۲

۵۳

۱۱

به الاهلی گل زد

تایسیر جاسم

۵

۵

۴۵۰

۳

۱

هر دو گل الاهلی را در پیروزی ۲ بر صفر تیمش برابر تراکتورسازی به ثمر رساند

عمر السوما

۴

۴

۳۶۰

۳

۲گل به تراکتور زد، یک گل به نسف