تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۲۰:۴۵:۴۳
کد مطلب : 45496

عمل کاشت سمعک استخوانی روی جمجمه با موفقیت انجام شد

متخصصان گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به عمل کاشت سمعک استخوانی بر روی جمجمه یک بیمار شدند.

 این عمل توسط دکتر محسن رجعتی دانشیار گروه گوش و حلق و بینی و فلوشیپ فوق تخصص اتولوژی و نورواتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با دستیاری دکتر قلعه نوعی بر روی یک بیمار ۴۰ ساله که سالها با مشکل کم شنوایی ناشی از عفونت گوش روبرو بود و درمان های دارویی و جراحی نتیجه ای برای وی نداشت در بیمارستان قائم(عج) با موفقیت انجام شد.

دکتر محسن رجعتی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کاهش شنوایی به دلایل متفاوتی ایجاد می شود که بر این اساس درمانهای مختلفی را نیز می طلبد خاطر نشان کرد: در بیمارانی که دچار کاهش شنوایی انتقالی شده اند در برخی از موارد با استفاده از عملهای جراحی یا روش های دارویی می توان شنوایی را به بیمار بازگرداند اما در بیمارانی که به این درمانها پاسخ ندهند، از وسایل کمک شنوایی از جمله سمعک استفاده می شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: برای جبران کاهش شنوایی در حال حاضر از مدلهای مختلف سمعک استفاده می شود و در کاهش شنوایی های انتقالی استفاده از سمعکهای کاشتنی بر روی جمجمه تاثیر شنوایی بیشتری نسبت به مدلهای (تلی یا پشت گوش) دارد.

دکتر قلعه نوعی متخصص گوش و حلق و بینی و دستیار فلو اتولوژی و نورواتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دستیار این عمل اظهار داشت: عملهای انجام شده بر روی این بیمار موجب تغییر شکل گوش شده بود به گونه ای که استفاده از سمعکهای معمولی راه هوایی برای بیمار دیگر مقدور نبود.

وی با اشاره به اینکه در این روش سمعک استخوانی از نوع سوفونو (sophono) بر روی استخوان جمجمه بیمار کاشته شد، اظهار امیدواری کرد: ‌پس از طی دوران نقاهت، بیمار ۷۰ تا ۸۰ درصد شنوایی خود را به دست بیاورد.

دکتر محسن رجعتی رئیس بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان قائم(عج) در خصوص توانمندی های درمانی و جراحی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در درمان بیماریهای گوش اظهار داشت: در حال حاضر تمامی اعمال جراحی مربوط به گوش، قاعده جمجمه و شنوایی در بیمارستانهای قائم (عج) و امام رضا(ع) قابل انجام است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه مشهد مقدس پس از تهران دومین مرکز فعال در زمینه کاشت حلزونهای شنوایی است خاطر نشان کرد: درمان عفونتهای گوش، تومورهای ناحیه گوش و  فلج های عصب فاسیال از دیگر خدماتی است که به همت اعضاء هیات علمی این گروه به بیماران مجاور و زائر بارگاه ملکوتی حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) ارائه می شود.

رجعتی خاطر نشان کرد: همچنین این مرکز از سال گذشته پذیرش دستیار فوق تخصصی در رشته اتولوژی و نورولوژی را آغاز کرده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه بیشتر بیماران مبتلا به عفونتهای گوش و ناشنوایی از اقشار کم درآمد و محروم جامعه هستند اظهار داشت: در حال حاضر  سمعکهای استخوانی قابل کاشت بر روی جمجمه توسط سازمانهای بیمه گر حمایت نمی شود و بیماران در صورت نداشتن بضاعت مالی از این گزینه درمانی محروم هستند و باید با مشکلات ناشنوایی بسازند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ابراز خرسندی از حمایت های دولتی از جراحی های کاشت حلزون که بسیار پرهزینه هستند و همچنین اجرای برنامه تحول نظام سلامت در راستای کاهش هزینه های پرداختی بیماران اظهار امیدواری کرد: با تدبیر وزارت بهداشت، بیماران بیشتری که از بیماریهای کاهش شنوایی رنج می برند و نیاز به کاشت سمعکهای استخوانی دارند زیر چتر حمایتی این برنامه قرار گیرند.