تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۲۳:۳۳:۴۱
کد مطلب : 37886
خطاب به مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند:

عنوان شریف سفیر امور انسان دوستانه را از این آقای هنرمند بگیرید

عصر آبادان: بعد از اوج گرفتن حملات وحشیانه رژیم اشغالگر قدس به غزه، بسیاری از هنرمندان و چهره های فرهنگی ایران و دنیا در این مورد اعلام نظر کرده و از سیاست های وحشیانه رزیم صهیونیستی ابراز تنفر کردند.

 

به این جملات بنگرید:

عباس غزالی: خدایا به حق شب های قدر…

مزده لواسانی: کربلا ، عاشورا، غزه …

نرگس آبیار: چشم یک ملت به سمت یک جهان …

بهرام رادان: i hate war

الهام چرخنده: کاش علی (ع) بود…

عموپورنگ: خدایا خودت کمک کن…

هنگامه قاضیانی : کی از این کابوس بیدار میشیم …؟

حمید فرخ نزاد : غایب است و از او خبری نیست ، انگار که نه انگار او سفیر امور انسان دوستانه ی منطقه ازاد اروند است. حمید فرخ نزاد فقط در کمپین اصغر فرهادی در صفحه فیس بوکش نوشت: کشتن همنوع خود را متوقف کنید. همین و بس! زیرا آقای سفیر همچون دوست عزیزش اصغر فرهادی معتقد است این کمپین اقدامی انسانی، مدنی، منصفانه و تحسین برانگیز است و خون هیچ ملتی نسبت به ملت دیگر رنگین تر نیست و مایوسانه سعی می کنند غاصبین قدس شریف را ملتی خطاب کنند که خون آنان مانند خون ساکنین اصلی قبله گاه مسلمین می باشد و زهی خیال باطل.

jalilsaberi_22225010

اینان برای ماندن در صحنه یکی به نعل می زنند و یکی به میخ ، درست مانند انسان های مذبذب که قرآن به منافقین خطاب می کند و زمانی هم که مورد تمسخر سایر هنرمندان بخاطر این حرکت بی ثمر خود می گردند می روند و خون اهداء  می نمایند. به جای اینکه بیاییم کمبود های تصویری مان را با ساخت فیلم پر کنیم فقط بلدیم به انتقال خون برویم و مثلا به شکل نمادین خون بدهیم، واقعا چرا ؟ خون هم که به غزه نمی رسد. واقعا وظیفه سینماگران ما همین خون دادن است یا اینکه باید به سراغ تصویر سازی از فجایعی بروند که در غزه روی می دهد؟

ادبیات و هنر به صورت بخش مهم و پر از تلاش جبهه فرهنگ است. هنر انعکاسی است از زندگی و حیات، و هنرمند انعکاس دهنده آن از طریق هنر و تشخیص هنرمند مردمی وابستگی و دیدگاه های او در روابط انسانی و اجتماعی اوست. نقش هنرمندان بزرگ همانند نقش رهبران تاریخی است که در راه نیازهای جامعه خود، برای نبرد به منظور انهدام جهان کهنه و تلاش برای جهان نو تلاش می کنند. به راستی نگذاریم هنر این ملت ، هنری دور از ارزش های فرهنگی و متعالی آن باشد. ما هرگز به گفته رومن رولان نخواهیم رسید، چون سرزمین ما پر از هنرمندان بزرگ و انسان های والا و متعالی است، اما اگر به آن روز برسیم ما نیز همچون رومن رولان خواهیم گفت: اگر هنر و انسانیت نتوانند کنار یکدیگر زندگی کنند، بگذار هنر بمیرد.

اقای مدیر عامل منطقه آزاد اروند:

در حکم صادره برای این هنرمند تجدید نظر فرمایید و بگذارید مشاور هنری شما باقی بماند ولی عنوان سفیر امور انسان دوستانه را از وی بگیرید تا لااقل روح کودکان و زنان و شهدا فلسطین بیشتر از این بخاطر بی حرمتی آزرده خاطر نگردد.

 1. شعبون برادر رمضون می‌گه:

  برادر عزیز دریاقلی فرضی جرا قلم فرسایی می فرمایید . مگر شما وکیل و وصی اقا حمید هستید . خوب بود خود ایشان برای یکبار هم که شده موضع سریع خود را در قبال شعار نه غزه نه لبنان روشن میکرد تا این افراد به قول شما نتوانند نسبت به این شاخ شمشاد تعرضی نمایند. این که دیگه صغری ،کبری چیدن ندارد.

 2. ناشناس می‌گه:

  آره دیگه سایت عصر آبادانه! حداقل اسم سایتتون رو عوض کنید که مردم آبادان خجالت نکشن. بس کنید دیگه همش کارتون شده تخریب. هر کسی رو نمیخواین شروع می کنید به تخریب کردنش
  من نمیدونم چرا دو دوره رییس جمهور قبلی خبری ازتون نبود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. سید علی می‌گه:

  واقعا برای سایت ضد ابادانی عصر امروز متاسفام.این طرز برخورد با هنرمند شهرمون واقعا خجالت اوره .اقای فرخ نژاد از مفاخر هنری این مملکت و ابادان هستن اگر به لحاظ فکری با شما تضاد دارن دلیل نمیشه این گونه بی ادبانه باهاشون برخورد کنید

 4. دریاقلی می‌گه:

  داستان برمیگردد به پروژه ” تعطیلی کنسرت ها در آبادان ” و حمایت تمام قد فرخ نژاد از مردم محروم این شهر!

  در مراسمی که سال گذشته بمناسبت بزرگداشت حماسه کوی ذوالفقاری در آبادان برگزار شده بود فرخ نژاد ” ضمن یاد آوری جایگاه فرهنگی و هنری آبادان در قبل از انقلاب و مقایسه ی تعداد سینماهای گذشته و حال، شرایط فرهنگی آبادان را نامطلوب ارزیابی و یکی از دلایل مهاجرت های چشم گیر این چند سال اخیر را همین شرایط نامطلوب عنوان کرد. وی هنرمندان آبادان را از سرمایه های این شهر دانست و ضمن ابراز تعجب از به “تعطیلی کشاندن کنسرت ها ” در این شهر خواستار حمایت از هنرمندان شد. فرخ نژاد در پایان با اشاره به سرعت پیشرفت و ترقی همه ی شهر های ایران پس از دوران جنگ و کندی این اقدامات در آبادان عنوان کرد : ” آبادان را به یک روز قبل از جنگ بر گردانید ” …

  همین سخنان کافی بود تا شعله دشمنی و کینه نسبت به فرخ نژاد در دل تعداد قلیلی که مخالف برگزاری کنسرت در آبادان بودند روشن شود ، اما صبر پیشه کردند…

  نگرش به مسایل فرهنگی در آبادان تغییری نکرد و کنسرت بعدی هم به دلیل تنگ نظری همین دوستان و عقب نشینی علنی فرماندار آبادان باز هم به تعطیلی کشیده شد و این بار فرخ نژاد را بر آن داشت تا در رسانه ملی به ماجرای “تعطیلی کنسرت ها در آبادان” اینگونه واکنش نشان دهد :

  “برخی قدرت ها که معلوم نیست از کجا تایید می شوند جلوی بسیاری از اتفاقات خوب را میگیرند.نظیر کنسرت ها در آبادان که عده ای نمیدانم از کجا سر رسیده و باعث تعطیلی کنسرت های قانونی شدند.با وجود چنین نیروهایی چگونه میتوان از مدیران انتظار معجزه داشت؟”

  بی شک ذکر چنین مسایلی توسط فرخ نژاد ، آن هم در رسانه ملی برای آن دسته قلیل از مخالفین غیر قابل تحمل بود.پس باز هم صبر کردند تا سر فرصت با فرخ نژاد “تسویه حساب” کنند…

  اواسط تیر ماه گذشته بود که خبر انتخاب فرخ نژاد بعنوان “مشاور و سفیر امور انسان دوستانه منطقه آزاد اروند” رسانه ای شد.انتخابی به جا و شایسته . برای اینکه خیالم از بابت سبقه فرخ نژاد در امور خیریه و انسانه دوستانه راحت شود موتور گوگل را به زحمت انداختم :

  – اهداء خون به آسیب‌دیدگان زلزله استان آذربایجان شرقی

  -دعوت از مردم برای حضور و اجتماع مردمی درمیدان دربند به یاد کوهنوردان مفقود شده

  -سفیر حسن نیت بنیاد بیماری‌های نادر

  -اهداء جایزه نقدی سی و یکیمن جشنواره فیلم فجر به انجمن بیماران ام اس ایران

  -جمع اوری کمک برای موسسه پروانه های اروند

  -عضو موثر موسسه محک

  -اهدا مبلغ چهار قرار داد فیلم به شیر خوار گاه آمنه

  -ترتیبی داد تا قرارداد اکران «شب واقعه» بر سر مزار دریاقلی سورانی بسته شود

  – تقدیم جایزه نقدی جشنواره فیلم کرمانشاه به انجمن سینمای جوان

  – تاسیس بنیاد فرهنگ و هنر اروند

  – تلاش برای اعزام کودکان مبتلا به سندروم هانتر به خارج از کشور

  – بانی اصلی گلریزان برای زندانیان کم بضاعت

  – تقدیم تندیس بلورین جشنواره فجر به سرتیپ کهتری فرمانده عملیات شکست حصرآبادان و …

  پس انتخاب درست بود.انتخابی که کام بسیاری از هنرمندان و هنر دوستان خوزستانی را شیرین و البته به کام آن عده قلیل که صراحت لهجه فرخ نژاد آزارشان داده بود تلخ آمد !

  در همین روزها بود که جنگ نابرابر و وحشیانه اسراییل علیه غزه آغاز شد.جنگی که هدفش غیر نظامیان،کودکان و زنان بیگناه فلسطینی بود.

  جنگی که همگان را به واکنش واداشت.حتی هنرمندان را .هر جور که در توانشان بود :

  عباس غزالی: خدایا به حق شب های قدر… مژده لواسانی: کربلا ، عاشورا، غزه … نرگس آبیار: چشم یک ملت به سمت یک جهان … بهرام رادان: i hate war الهام چرخنده: کاش علی (ع) بود… عموپورنگ: خدایا خودت کمک کن… هنگامه قاضیانی : کی از این کابوس بیدار میشیم …؟

  و

  حمید فرخ نژاد با انتشار عکسی از اصغر فرهادی که پلاکاردی با مضمون “STOP KILLING YOUR FELLOW BEINGS” یا «کشتن همنوع را متوقف کنید» را در دست داشت مخالفت خودش با کشتار وحشیانه انسان ها را اعلام کرد. موضعی انسان دوستانه با ادبیاتی بین المللی که مختص جغرافیایی خاص نیست و همه ابرقدرت را خطاب قرار میدهد. پیامی شیوا ورسا از زبان فرهادی فیلمساز بین المللی کشورمان و حمایت فرخ نژاد. بر همگان واضح بود که مراد فرخ نژاد چیست.مخاطبش چه کسانی هستند.اینرا میشد از کامنت های تایید زیر پست فرخ نژاد در فیسبوک براحتی فهمید. اما برای آنهایی که میخواستند با فرخ نژاد “تسویه حساب” شخصی کنند وقت خوبی بود.سر زخم هایشان باز شد و کج فهمی ها شروع شد !

  تیتر سایت عصر آبادان که از مخالفان برگزاری کنسرت و متعاقبا فرخ نژاد بود اینگونه شد :

  ” عنوان شریف سفیر امور انسان دوستانه را از این آقای هنرمند بگیرید ”

  نویسنده معترض اینگونه با خشم مینویسد : حمید فرخ نژاد فقط در کمپین اصغر فرهادی در صفحه فیس بوکش نوشت: کشتن همنوع خود را متوقف کنید. همین و بس! زیرا آقای سفیر همچون دوست عزیزش اصغر فرهادی معتقد است این کمپین اقدامی انسانی، مدنی، منصفانه و تحسین برانگیز است. نویسنده که عنان از کف داده ،در حالی که فرخ نژاد را “مذبذب” میخواند اینگونه ادامه میدهد :

  اینان برای ماندن در صحنه یکی به نعل می زنند و یکی به میخ ، درست مانند انسان های مذبذب که قرآن به منافقین خطاب می کند و زمانی هم که مورد تمسخر سایر هنرمندان بخاطر این حرکت بی ثمر خود می گردند می روند و خون اهداء می نمایند! هنر انعکاسی است از زندگی و حیات، و هنرمند انعکاس دهنده آن از طریق هنر و تشخیص هنرمند مردمی وابستگی و دیدگاه های او در روابط انسانی و اجتماعی اوست…

  متن بگونه ای تنظیم شده که گویی داعشیان را سرزنش میکند.ادبیاتی تند خطاب به کسی که طی این چند سال از هیچ تلاشی برای احقاق حقوق مردم زادگاهش دریغ نکرده.تا آنجا که در توانش بوده و تیغش میبرید.و این موضوع دقیقا محل اختلاف است.
  مگر فرخ نژاد کیست؟زاده ی کدام جغرافیا و صاحب کدام نگرش انحرافیست که اینگونه باید از سمت خودی ها مورد هجمه قرار بگیرد؟شاید اگر احساس مسوولیت نمیکرد و مانند بسیاری از دوستان بی تفاوت از کنار همه ی کاستی های شهرش میگذشت اینگونه مورد خشم شما قرار نمیگرفت.شاید ما واقعا غریب نوازیم …

  یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا… » (سوره حجرات آیه ۱۲)
  اى کسانى که ایمان آورده اید! از بسیارى از گمانها بپرهیزید، چرا که بعضى از گمانها گناه است، و هرگز (در کار دیگران) تجسس نکنید…