تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۲۰:۴۴:۰۷
کد مطلب : 23617

عوامل بالا بودن هزینه سفر در ایران بررسی شود

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بازدید از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، خواستار بررسی عوامل بالا بودن هزینه سفر در ایران شد.

مسعود سلطانی فر به بالا بودن هزینه های سفر در ایران اشاره کرد و گفت: هزینه سفر به کشورهای  همجوار با هزینه سفر به برخی مناطق در داخل کشور برابری می کند و باید برای  کاهش هزینه های سفرهای داخلی با هم اندیشی تشکل ها و دفاتر خدمات مسافرتی و دیگر گروه های دخیل در این رابطه راهکار مناسب و اجرایی پیدا کرد.

معاون رییس جمهور در ادامه صحبت های خود به آسیب شناسی خدمات و مشکلات پیش آمده در نوروز ۹۳ اشاره کرد و گفت: از مجموعه اطلاعات و گزارش های رسیده باید آسیب های سفرهای نوروزی  سال۹۳با فوریت  احصاء شود تا مشکلات و موانع و نیاز های مردم در سفر بررسی و با ابزارهای موجود در صدد رفع  فوری آن ها برآمد.

سلطانی فربه فرهنگسازی سفر و توزیع سفر  در تمام طول سال اشاره کرد و افزود: می توان با تعطیلی یک هفته ای در زمستان و تابستان سفر را محدود به نوروز نکرد.

وی به وجود بیش از ۴ میلیون نفر نیروی  بازنشسته دستگاههای مختلف کشور  اعم از لشکری و کشوری اشاره کرد و گفت: در تعامل با دستگاه های مختلف و ارائه تسهیلات لازم به آنها می توان برای این گروه از جامعه سفرهایی را تعریف و ساماندهی کرد.

سلطانی فر  در ادامه صحبت های خود پیشنهاد برگزاری جلسات مستمر با کارشناسان دستگاههای مختلف و ذیربط را داد و گفت: می توان از  حضور دانشگاهیان و افراد علاقمند و کارشناس در حوزه گردشگری برای برطرف نمودن موانع سفر در کشور استفاده کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عبارت «نوروزبانان بی نوروز» را  مناسب افرادی دانست که در نوروز ۹۳ در تمام تعطیلات مشغول به ارائه خدمات به گردشگران و هموطنان بودند و بیان کرد: با توجه به کم بودن زمان فعالیت این ستاد از زمان مصوبه دولت تا آغاز سفر های نوروزی، بیم آن می رفت که کار سختی پیش رو باشد ولی با همکاری دستگاه ها و تجمیع امکانات آنها ، طلیعه خوبی از فعالیت اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر پیش رو قرار گرفت که می تواند برای سال های آینده و تعطیلات دیگر ثمربخش واقع شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود از ثبت اقامت ۵۵ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۹۹ نفر–شب در بازه زمانی ۲۹ اسفند تا ۱۴ فروردین خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بسیاری از مردم در منازل اقوام و منازل شخصی و همچنین مراکزی که غیر مجاز برای نصب چادر اقامت کرده اند در این آمار نمی گنجد.

سلطانی فر در ادامه گفت: ۲۸ میلیون و ۵۰۹ هزار و ۳۰۵بازدید نیز از آثار تاریخی کشور صورت گرفته است که این آمار هم با توجه به اینکه برخی از افراد بلیت نمی خرند یا بلیت رایگان در دست دارند، بیش از این آمار خواهدبود.

مهر