تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۴:۴۸
کد مطلب : 93273

عکس برگزیده یونسکو از بدرقه امام(ره)

علی فریدونی گفت: امام (ره) شخصیتی بزرگ و عمیق داشت که جز کمک به محرومان و مردم دنبال چیز دیگری مثل قدرت و شهرت نبودند.

باشگاه خبرنگاران: علی فریدونی عکاس جنگ و خبری در خصوص امام خمینی (ره) گفت: در طول عمر عکاسی خبری خود روزی به باشکوهی استقبال از امام (ره) در ۱۲ بهمن ۵۷ و همچنین در زمان رحلت ایشان ندیده‌ام.

وی در ادامه افزود: ایشان در طول حیات خود جز محرومان به چیز دیگری فکر نمی‌کردند و تمام خواست ایشان کمک به اسلام ناب بود و می‌خواستند عزت و شرف مستضعفان را به آنان بازگردانند.

این عکاس حوزه جنگ افزود: من نیز بعنوان یک عکاس از سال ۱۳۵۵ با نام و تفکر امام (ره) آشنا شدم و به ایشان لبیک گفتم؛‌ بدترین خبر در طول عمرم، خبر بستری‌شدن امام(ره) در بیمارستان بود که بلافاصله بعد از شنیدن آن با دوربینم به آنجا رفتم اما متاسفانه اجازه‌ی عکاسی به من ندادند.

فریدونی تصریح کرد: زمانی که حضرت امام(ره) فوت کردند و شبی که پیکر مطهرشان را به مصلی آوردند، تا صبح از لحظه‌های وداع ماندگار مردم با امام(ره) عکس می گرفتم. همچنین به یاد دارم که مردم، دسته دسته از شهرهای مختلف به سوی مصلی سرازیر شده بودند و من نیز سعی کردم این صحنه‌ها را برای نسل آینده ثبت کنم.

وی عنوان کرد: من در روز تشییع پیکر ایشان عکسی گرفتم که تاریخی و ماندگار شد و نام آن را «عاشقان رهبر فقید» گذاشتم؛ این عکس نشانگر حضور بی‌نظیر مردم است که برای بدرقه‌ای امامشان آمده بودند.

این عکاس پیشکسوت اضافه کرد: در سال ۶۸ از بین حدود ۱۲ هزار فریم عکس این تصویر برگزیده شد و دیپلم افتخار جایزه عکس یونسکو را به خود اختصاص داد.

فریدونی با اشاره به نگاه امام(ره) به هنر تصریح کرد: امام خمینی(ره) هنرمند واقعی بودند و همیشه به هنرمندان می‌گفتند که “هنر و تبلیغات برنده تر از شمشیر است؛ قدر هنر خود را بدانید”.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های بارز امام خمینی(ره) اخلاق و نگاه خاص و عمیق به اسلام ناب محمدی(ص) بود، امام خمینی(ره) نه به دنبال شهرت و نه قدرت بودند، بلکه تنها به فکر مردم و محرومان بودند.

گفتنی است علی فریدونی ، عکاس بازنشسته خبرگزاری جمهوری اسلامی است و حدود ۳۴ سال بعنوان عکاس فعالیت کرده است.

وی در عمکلیات‌های متعدد دوران دفاع مقدس نیز حضور داشته و کتاب عکس‌های او را از این دوران که شامل حدود ۱۵۶ عکس است در نمایشگاه کتاب امسال منتشر شد.