تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۵:۰۸
کد مطلب : 78548
الجزیره انگلیسی خبر داد:

فرانسه بار دیگر مانع توافق هسته ای ایران شده است

الجزیره انگلیسی اعلام کرد طرفهای حاضر در مذاکرات هسته ای ایران می دانند که توافق هسته ای مخالفان زیادی دارد و می خواهند به توافق برسند اما فرانسه بازهم مانع تراشی می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، جیمز بیز سردبیر بخش دیپلماتیک شبکه در گزارشی از شهر لوزان سوئیس گفت:« دیپلماسی فشرده در گفتگوهای هسته ای در هتل شهر لوزان ادامه دارد. هفت هیئت در این مذاکرات حضور دارند. گفتگوهای روز گذشته از اول صبح شروع شد و تا نیمه شب ادامه داشت. بازیگران اصلی در این مذاکرات، ایران و آمریکا هستند. جان کری وزیر امورخارجه آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران چندین بار با هم ملاقات کرده اند. آنها می گویند به پیشرفتهایی دست یافته اند. نکته جالب توجه اینکه به نظر می رسد حالا اروپایی ها مواضعی مخالف دارند و می گویند توافق مطرح، هنوز به اندازه کافی خوب نشده است. باید بخاطر داشت که در ماه نوامبر دو هزار و سیزده، فرانسه با مفاد توافق هسته ای موقت مخالف بود و سبب تاخیر در امضای توافق شد گرچه در نهایت با آن موافقت کرد. به نظر می رسد این بار هم فرانسه با مفاد توافق مطرح مشکل دارد. ایران و آمریکا از بازه زمانی ده ساله برای بازرسی های فشرده درخصوص ایران صحبت می کنند اما فرانسه می خواهد این بازه زمانی طولانی تر باشد و برای پانزده یا حتی بیست و پنج سال باشد.»

بیز در ادامه افزود:«اگر تا مهلت تعیین شده توافقی حاصل نشود، هیچ چاره ای بجز تمدید زمان مذاکرات باقی نخواهد ماند. اما هیچکس نمی خواهد مذاکرات تمدید شود. این نگاه وجود دارد که فرصت محدود برای رسیدن به توافق در حال تمام شدن است. از زمان حصول به توافق موقت هسته ای در نوامبر سال دو هزار و سیزده ، مذاکرات هسته ای چند بار تمدید شده و توافق موقت استمرار پیدا کرده است تا اینکه در این زمان، توافق هسته ای نهایی حاصل شود. طرفهای مذاکره کننده به خوبی می دانند عناصری وجود دارند که با مذاکرات مخالف هستند و بر قدرت آنها افزوده می شود.
آنها می دانند کنگره آمریکا فعال است و چهل و هفت سناتور آمریکایی نامه ای نوشته اند و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز در کنگره سخنرانی کرده است و حالا همین نتانیاهو بار دیگر در مسند قدرت گرفته است. مخالفت کشورهای حوزه خلیج فارس نیز با توافق هسته ای مطرح است. با همه این اوصاف، مذاکره کنندگان به خوبی می دانند که زمان در حال پایان یافتن است و آنها می کوشند بزودی به توافق دست پیدا کنند. به همین علت است که فردی با اهمیت وزیر امورخارجه آمریکا و همتای ایرانی ، همه کارهای دیگر خود را کنار گذاشته اند و در هتل شهر لوزان جمع شده اند تا در فرایند دیپلماسی فشرده شرکت کنند.»
وی در ادامه افزود:«اگر بزودی توافقی حاصل نشود، تحریمهای ایران افزایش خواهد یافت. ممکن است کنگره آمریکا به چنین کاری اقدام کند و این مسئله نگران کننده است. اما از سوی دیگر درمقابل این ائتلاف مخالفان توافق، ائتلاف دیگری وجود دارد که تلاش می کند به توافق هسته ای دست پیداکند. گروه پنج بعلاوه یک یعنی پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بعلاوه آلمان ، ائتلافی بزرگتر از مخالفان توافق هسته ای را تشکیل داده اند و روسیه و آمریکا در این ائتلاف در کنار هم قرار گرفته اند. به هرحال، این تلاشها مخالفانی دارد و به همین علت، طرفهای مذاکره کننده تلاش می کنند به توافق دست پیدا کنند. البته در روز گذشته اختلافهایی بین تیم مذاکره کننده با طرف ایرانی بروز کرد. این اختلاف در گروه پنج بعلاوه یک به علت مواضع فرانسه و مخالفت آن با پیشنهاد آمریکا بویژه بازه زمانی مطرح برای توافق هسته ای است.»

انتهای پیام/م

کلید واژه