تاریخ انتشار خبر: ۸ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۲:۵۳
کد مطلب : 70715

فرماندار داراب در چهار راه چه کنم؛ دفاع از خاتمی با نامه فدایت شوم به سپاه ماست مالی می شود؟

این تقابل، نه تقابل یک فرماندار با یک مقام عالی‌رتبه سپاه استان که تقابل یک فرماندار دولت تدبیر و امید با موضع رسمی نظام درخصوص فتنه بود.

به گزارش عصر آبادان ؛  به نقل از پایگاه خبری تحلیلی شیرازه، تقلیل یک بحث ملی به تقابل با یک سازمان نظامی و مردمی؛ این همه آن‌ چیزی است که طی روزهای اخیر از سوی برخی از مقامات مسئول در استان فارس رخ داده.

ماجرا از آن‌جا آغاز شد که قاسم‌پور فرماندار داراب در مقابل اظهارات یکی از فرماندهان سپاه فجر استان فارس موضع گرفت. این مقام نظامی به دعوت استانداری به جلسه فرمانداران شهرستان‌های استان رفته بود تا شرایط امنیتی کشور و استان را تشریح کند. وقتی او از خیز فتنه‌گران در آستانه انتخابات مجلس سخن گفت و محمد خاتمی را یکی از سران فتنه نامید، قاسم ‌پور به تقدیر از خاتمی پرداخت و حساب او را از حساب فتنه جدا دانست. این تقابل، نه تقابل یک فرماندار با یک مقام عالی‌رتبه سپاه استان که تقابل یک فرماندار دولت تدبیر و امید با موضع رسمی نظام درخصوص فتنه بود. جالبتر این که قاسپمور در بیانیه ای که دو روز بعد از آن جلسه صادر کرده دفاع از خاتمی را دفاع از سید مظلومی دانسته که نظام وامدار خدمات اوست!

این رویارویی حالا از سوی برخی مقامات دولتی در استان وارونه نشان داده می‌شود. استاندار فارس نیز که این انتقادها مستقیم و غیر مستقیم به او ربط دارد، در چارچوب همین سناریو و برای تلطیف فضا، یکشنبه گذشته گفته بود:

تاکنون کسی از وزارت کشور، استانداری و فرمانداری در مقابل سپاه قد علم نکرده است.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک واقعیت و نهادی قدرت‌مند در ایران اسلامی است که از ابتدای انقلاب تاکنون پاسدار انقلاب و ارزش‌ها بوده و خواهد بود.

فرماندار داراب هم که گمان نمی‌کرد به دلیل حمایت از خاتمی که از سران فتنه است، تا این حد از سوی مردم و نیروهای انقلابی شهرستان و استان تحت فشار قرار بگیرد، بر همین طبل واهی می‌کوبد. او هم به غلط سعی دارد تا رویارویی خود با یک خط قرمز نظام را به رویارویی با سپاه تقلیل داده و با این دوقطبی‌سازی، فضا را سیاسی جلوه دهد. وی اخیرا در نامه‌ای که بیشتر شبیه به یک فرار رو به جلو است، در حالی که از دفاع خود از خاتمی چیزی نگفته، در خصوص سپاه اظهار داشته؛

در خصوص سپاه و بسیج معتقدم سپاه رکنی بزرگ در پیروزی انقلاب اسلامی است سپاهیان و بسیجیان با اقتدار به مولای خود سید مظلومان نجات بخش ملت ایران و اسلام از شب هائی تاریک و ظلمانی ستم شاهی شدند. اگر سپاه نبود واقعا کشور هم نبود. سپاه پاسدارن به تعبیر مقام معظم رهبری برای کشور و ملت ایران ضروری ولازم است. همواره در همه جلسات گفته ام ، بسیج یعنی مردم، بسیج متعلق به همه مردم است خود بسیجی ام و به بسیجی بودنم افتخار می کنم بسیج به تعبیر زیبای رهبری در حقیقت مظهر یک وحدت مقدس میان افراد ملت است.

نکته جالب این است که رسانه‌های ضدانقلاب نیز ترجیح داده‌اند همین خط تقابل «فرماندار داراب با سپاه» را به جای «تقابل فرماندار داراب با خط قرمز نظام» جا بزنند. به عنوان مثال، بخش فارسی سایت العربیه وابسته به عربستان که پاتوق ضدانقلاب‌ها نیز هست، در گزارشی با عنوان «رویارویی یک فرمانده سپاه با معاون استاندار فارس»، سعی کرده این رویارویی واهی را دامن بزند و سناریوی دوقطبی‌سازی را پررنگ‌تر سازد.

سپاه

در این که سپاه بنا به فلسفه وجودی اش اجازه تخطی از خطوط قرمز نظام را به کسی نخواهد داد شکی نیست، اما تقلیل تقابل حامیان فتنه با خط قرمز به یک درگیری سیاسی با سپاه، نمایش برخی قدرت‌طلبان است که در آستانه انتخابات مجلس، معنای خاصی دارد.

در هر حال افشای مکنونات قلبی قاسمپور دردسری جدی برای استاندار شده که به نظر می رسد این دست واکنش های سطحی و به شکل فرافکنی نمی تواند راه حل مناسبی در پاسخگویی به افکار عمومی باشد.

این سوال همچنان مطرح است؛ چرا قاسمپور حامی سران فتنه، فرماندار دولت اعتدال شده است؟

کلید واژه