تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , دی, ۱۳۹۳ | ۰۷:۳۵:۰۴
کد مطلب : 64745
مدیرکل اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان

فرهنگ کار تعاونی در بین مردم بسیار کم رنگ است/مقررات جدید اداره کار برای جذب بیشتر نیروی کار بومی

خوشبختانه یکی از ویژگی های مثبت در خوزستان وجود نیروی کار جوان و متخصص است. باید شرایط برای بازنشستگی نیروهای قدیمی فراهم شود تا نیروهای جوان و با انگیزه بتوانند با ورود به سیستم های اجرایی ، موتور محرکه ی اقتصاد و توسعه ی استان را سریع تر و پویا تر بچرخانند.

 

 

 

 

به گزارش عصر آبادان ؛  به نقل ازاهواز نوین:هوشمند صفائی مدیرکل اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان، در گفت و گو با خبرنگار ما در خصوص جذب نیروهای جوان و متخصص گفت: خوشبختانه یکی از ویژگی های مثبت در خوزستان وجود نیروی کار جوان و متخصص است. باید شرایط برای بازنشستگی نیروهای قدیمی فراهم شود تا نیروهای جوان و با انگیزه بتوانند با ورود به سیستم های اجرایی ، موتور محرکه ی اقتصاد و توسعه ی استان را سریع تر و پویا تر بچرخانند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در خصوص نارضایتی برخی کارگران از احقاق حقوقشان توسط برخی کارفرمایان گفت: متاسفانه بعضا شاهد صدمه و آسیب این قشر عزیز در پیچ و خم های اداری و قوانین و بخشنامه های دست و پا گیر بوده ایم ، لذا رویکرد دولت احقاق حق کارگران در بخش های مختلف با نگاه به حفظ جایگاه کارفرما بوده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: سیاست ما علاوه بر ایجاد اشتغال جدید حفظ اشتغال موجود بوده و در همین خصوص به دنبال فراهم کردن شرایط مساعد برای حضور سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی در استان هستیم.

صفائی تاکید کرد: خوزستان به رغم داشتن ظرفیت های مناسبی در بخش های مختلف، متاسفانه شرایط سختی را می گذراند و ضروری است تمام دستگاه های اجرایی به صورت منسجم در رفع معضل بیکاری کوشش کنند.

وی در خصوص نظارت اداره کار و تعاون بر میزان جذب نیروهای بومی در استان گفت:خوشبختانه در این خصوص اقدام خوبی صورت گرفته و بر این مبنا در صورتی از سوی این اداره کل پروانه کار برای شرکت های خصوصی صادر می شود که به ازای جذب هر نیروی کار خارجی سه نیروی بومی جذب کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: برای جذب هر چه بیش تر نیروی کار بومی و داخلی در شرکت ها این اداره کل مقرراتی را برای صدور پروانه کار صادر کرده تا شرکت های خصوصی نیروی کار داخلی را جذب کنند.

هوشمند صفایی اظهارکرد:این مقررات از ابتدای امسال در خوزستان اجرایی شده و در بیشتر شرکت ها این روند اجرا شده است ،استفاده از نیروی غیربومی به ویژه افغان ها در شرکت ها، فرصت های شغلی را از نیروهای بومی می گرفت که با این برنامه در بسیاری از شرکت های استان از نیروهای بومی استفاده می شود.

وی نقش تشکیل تعاونی را در ایجاد اشتغال بسیار موثر دانست و گفت: متاسفانه فرهنگ کار تعاونی در بین مردم بسیار کم رنگ است این در حالی است که ایجاد تعاونی در رونق اقتصادی استان و همچنین ایجاد فرصت های شغلی با هزینه بسیار کم تاثیر گذار است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: هم اکنون ۱۲ هزار تعاونی در خوزستان در بخش های اقتصادی، صنعت، کشاورزی و مسکن فعال هستند , نزدیک دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت خوزستان زیرپوشش تعاونی ها هستند.

وی افزود: هم اکنون ۲۰ درصد از اشتغال خوزستان و ۱۵ درصد از صادرات این استان توسط تعاونی ها انجام می شود

 

منبع: رهیاب