تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۴:۵۷
کد مطلب : 50076

فروش آزاد گازوئیل در پمپ ها ممنوع شد/ ازدحام خودروهای سنگین در جایگاه های عرضه سوخت

رئیس کانون کارفرمایی جایگاه‌داران سوخت کشور با اشاره به توقف عرضه گازوئیل آزاد در جایگاه‌ها از تغییر در سهمیه گازوئیل خودروهای سنگین خبر داد و اعلام کرد: شرکت ملی پخش نفتی کارت آزاد گازوئیل جایگاه‌داران را غیرفعال کرده است.

 

به گزارش رهیاب نیوز  مهر نوشت:

 

ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور طرح سه مرحله‌ای ساماندهی و تغییر کلاس کارت‌های هوشمند گازوئیل را در دستور کار قرار داده که مرحله ضربتی این پروژه از مهر ماه سال جاری در کشور عملیاتی شده است.

حسین هاشمی معاون ستاد سوخت با بیان اینکه اطلاعات لازم برای تغییر کلاس خودروهای گازوئیل سوز از نیروی انتظامی اخذ و تحویل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی شده است، گفت: پیش بینی می‌شود تا روزهای آینده کارت سوخت این قبیل خودروها تغییر کند. یعنی خودروهای گازوئیل سوز با ظرفیت زیر ۱۰ تن به ۳ زیرگروه تقسیم می‌شوند و مطابق با میزان مصرف واقعی به آنها سهمیه داده خواهد شد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه این طرح ضربتی در کمتر از یک روز اجرایی خواهد شد، گفت: اجرای طرح ضربتی هیچ اخلالی در روند تخصیص سهمیه به خودروهای دیزلی ایجاد نمی کند. زیرا به محض دریافت کارت سوخت جدید توسط مالکان خودروهای مذکور و اولین سوخت گیری، کارت سوخت قبلی آنها حذف خواهد شد و سهمیه کارت جدید آنها فعال می شود.

اجرای بی سرو صدای این طرح گازوئیلی صدای انتقاد فعالان حمل و نقلی کشور به ویژه اتحادیه صنف دارندگان کامیون، ماشین‌های کمپرسی و راه‌سازی را درآورده به طوری‌که این تشکل صنفی از محدودیت در عرضه گازوئیل با قیمت آزاد در جایگاه‌های سوخت انتقاد کرده است.

ناصر رئیسی فرد با بیان اینکه بر اساس مصوبه اخیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کارت گازوئیل آزاد جایگاه داران سوخت به حالت غیر فعال درآمده است، گفت: شرکت ملی پخش نفتی با اعمال تغییرات جدید در سامانه سوخت کارت گازوئیل آزاد جایگاه داران را غیر فعال کرده است.

رئیس کانون کارفرمایی جایگاه داران سوخت سراسر کشور با اعلام اینکه در شرایط فعلی عرضه گازوئیل با قیمت آزاد در جایگاه ها به حالت تعلیق درآمده است، گفت: از سوی دیگر با تغییر کلاس کارت های گازوئیل به برخی از خودروهای سنگین در یک استان یک سهمیه و در استان دیگر سهمیه‌ای متفاوت اختصاص می یابد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تغییر در سهمیه گازوئیل خودروهای دیزلی منجر به افزایش تراکم در جایگاه های سوخت کشور شده است، گفت: با وجود تغییر در سهمیه گازوئیل خودروها اما تغییری در قیمت این فرآورده نفتی اعمال نشده است.

رئیسی فرد با یادآوری اینکه در مجموع اجرای نظام سهمیه بندی در عرضه سوخت منجر به فساد و ناهنجاری در جایگاه‌های سوخت کشور، می شود، گفت: هدف از تغییر کلاس خودروهای گازوئیل سوز کشور کاهش قاچاق این فرآورده نفتی است که آزادسازی قیمت ها مطابق با بهای منطقه ای آن بهترین روش برای مقابله با قاچاق است.

رئیس کانون کارفرمایی جایگاه داران سوخت سراسر کشور با بیان اینکه تغییرات جدید در نظام سهمیه بندی یکسری نا هنجاری‌های جدید در جایگاه‌ها ایجاد کرده است، گفت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی باید نظارت خود در نحوه طرح جدید در جایگاه‌ها را افزایش دهد.