تاریخ انتشار خبر: ۷ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۱۶:۲۴:۴۰
کد مطلب : 19043
گزارش:

فروش نیروگاه برق آبادان برای پرداخت طلب سازمان شهرداری های کشور!/سکوت معنادار نمایندگان آبادان در قبال یک واگذاری

فروش نیروگاه آبادان( از معدود تاسیسات ساخته شده در این منطقه جنگ‌زده پس از پایان دفاع مقدس) به جای بدهی‌های دولت، در حالی به گوش می‌رسد که این برنامه هم اکنون به مرحله عملیاتی آن رسیده و نام نیروگاه آبادان در لیست فروش‌” فرابورس” کشور قرار گرفته است.

عصر آبادان به نقل از هفته نامه آوای خوزستان، آبادان از زمان تاسیس پالایشگاه مورد توجه جهانیان و ایرانیان قرار گرفت. این شهر در مدت زمان کوتاهی بعد از این تاسیس شاهد پیشرفت‌های فراوان اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بود به طوری که نخبگان فراوانی را در رشته‌های مختلف به ایرانیان تقدیم کرد. همزمان با شروع انقلاب و جنگ تحمیلی بار دیگر آبادان و مردمانش در مرکز توجه قرار گرفته و با خلق حماسه‌های مختلف که از حوصله این نوشتار خارج است؛ نشان دادند رگ غیرت یک آبادانی مسلمان ایرانی همیشه برای وطنش می‌زند. اما، حوادث سال‌های بعد از جنگ و بازسازی، روی دیگری را به این مردم قهرمان نشان داد؛ کم‌کاری و بی‌توجهی مسئولان و مدیران شهری از یک طرف، نبود امکانات و ضعف‌های شهری از سوی دیگر موج دلسردی را در بین تعدادی از جوانان این منطقه به وجود آورد. این کاستی‌ها سبب شد؛ مسئولان در سال‌های اخیر به فکر افتاده و تغییراتی را در منطقه به وجود بیاورند. یکی از این معدود تغییرات ساخت نخستین نیروگاه کوچک تولد برق بود که تعدادی از جوانان بومی این منطقه را جذب کرد. نیروگاه برق سیکل ترکیبی و یا نیروگاه گازی آبادان؛ در کیلومتر ۹ جاده (آبادان‌- ماهشهر) واقع شده و یکی از معدود نیروگاه‌های ایران، از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۸۱۵ مگاوات است. این نیروگاه  شامل چهار واحد گازی و دو واحد بخار می‌شود که در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار تاسیس شده است. سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی و سوخت جایگزین آن (گازوئیل)است. در ابتدا سوخت مصرفی این نیروگاه گاز بود که به نیروگاه گازی آبادان شناخته می‌شد. بخش گازی این نیروگاه در سال۸۲ به بهره‌برداری کامل رسید و عملیات اجراییِ تبدیل نیروگاه به سیکل ترکیبی، از سال ۸۸ تا ۹۱ زیر نظر ﺳﺎزﻣﺎن ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺑﺮق اﻳﺮان صورت گرفت و در شهریور ۹۲ واحد نخست بخار نیروگاه به شبکه سراسری پیوست.

در مهر ماه سال ۸۸  شورای اقتصاد برای طرح توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان با استفاده از تسهیلات مالی بانک توسعه اسلامی موافقت کرد. در حال حاضر این شرکت با داشتن حدود ۲۰۰ نفر پرسنل رسمی، قراردادی و پیمانکار؛ کار بهره‌برداری، نگهداری و تعمیرات نیروگاه آبادان را بر عهده دارد. نیروگاه سیکل ترکیبی منطقه، شبکه جنوب غربی کشور را زیر پوشش داشته و اگر از آبادان به سمت شیراز حرکت کنید با هیچ نیروگاهی به این وسعت مواجه نمی‌شوید.

اهداف ساخت نیروگاه برق آبادان

از اهداف ساخت این نیروگاه  می‌توان به مواردی مانند پایداری شبکه ۲۳۰ کیلو ولت در جنوب غرب خوزستان، پاسخ به نیاز روز افزون نرخ رشد مصرف ناشی از گسترش صنایع در منطقه، توسعه کشاورزی، مصارف عمومی و خانگی، ایجاد انگیزه لازم برای افزایش سرمایه‌گذاری در آبادان، سیستم‌دهی،  تولید کیفی و پایدار اشاره کرد.

همچنین این شرکت با استفاده از نیروهای متخصص و کارآمد موفقیت‌های فراوانی را به دست آورده است. از جمله این موفقیت‌ها می‌توان به کوتاه‌ترین زمان کسب گواهینامه “IMS “در صنعت کشور( هشت ماه)، کسب رتبه اول کاهش خروج اضطراری نیروگاه‌های گازی کشور در سال ۸۶ و کسب رتبه نخست آمادگی تولید نیروگاه‌های گازی کشور در تابستان ۸۷ اشاره کرد.

حراج دارایی‌های عمومی مردم آبادان برای پرداخت بدهی‌های دولت

در چند سال آخر ریاست جمهوری احمدی‌نژاد و اجرای قانون اصل ۴۴ در راستای واگذاری بخش‌های دولتی به بخش خصوصی، تعدادی از نیروگاه‌های کشور به این بخش و البته افراد غیر‌متخصص واگذار شد و آسیب‌های فراوانی را به یکی از مهم‌ترین زیر ساخت‌های کشور وارد کرد. نیروگاه برق آبادان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شامل اصل ۴۴ شده است. حراج تاسیسات ملی برای رد دیون دولت و فروش آن‌ها به بخش خصوصی، مورد مقاومت تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دولت قبلی قرار گرفت. بعد از حضور دولت تدبیر و امید در کشور وزیر نیرو این دولت؛ سخنانی را مبنی بر جلوگیری از فروش نیروگاه‌ها و برگشت نیروگاه‌های فروخته شده به دولت در جلسه گرفتن رای اعتماد در مجلس بیان کرده و بارقه‌های امیدی را در دل کارکنان نیروگاه برقی و مردم آبادان به وجود آورد. اما بعد از گذشت ۹ ماه از حضور دولت تدبیر و امید راه حلی اساسی برای این حراج بیت‌المال تا کنون اندیشیده نشده است.

نامه‌های بی‌جواب

فروش نیروگاه آبادان( از معدود تاسیسات ساخته شده در این منطقه جنگ‌زده پس از پایان دفاع مقدس) به جای بدهی‌های دولت، در حالی به گوش می‌رسد که این برنامه هم اکنون به مرحله عملیاتی آن رسیده و نام نیروگاه آبادان در لیست فروش‌” فرابورس” کشور قرار گرفته است.

این در حالی است که کارکنان این نیروگاه در نخستین اقدام برای جلوگیری از حراج بیت‌المال مردم آبادان، نامه سرگشاده‌ای را به مدیرعامل شرکت توانیر دولت پیشین ارسال کرده و رونوشت این نامه را برای رئیس جمهور پیشین، رئیس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، استاندار، فرماندار، مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ی خوزستان و مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق جنوب غربی کشور در دولت پیشین ارسال کرده و اکثر کارکنان این تومار را امضا و خواسته خود را مبنی بر عدم واگذاری به بخش خصوصی،  اعلام کردند.

تکرار قرارداد ترکمنچای با فروش نیروگاه برقی آبادان

دلایل محکم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فنی وجود دارد که سپردن این نیروگاه به بخش خصوصی را به اشتباهی برگشت‌ناپذیر تبدیل می‌کند. بنابر شنیده‌های خبرنگار ما؛ از منابع آگاه فروش نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان به منظور پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در حال انجام است و در ظاهر فشار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در گرفتن طلب‌های خود به خواسته‌های ملی و منطقه‌ی مردم مظلوم و درد کشیده‌ی آبادان غلبه کرده و این نیروگاه در لیست “فرابورس” کشور قرارگرفته است. این درحالی است که یک پرسش ذهن منابع آگاه را به خود معطوف کرده است. ” نیروگاه طرشت” ؛ این نیروگاه با بیش از پنجاه سال سابقه تاسیس، در حال حاضر به یکی از نیروگاه‌های مستهلک کشور تبدیل شده است. واحدهای نیروگاه “طرشت” بیشتر به صورت سمبلیک فعالیت کرده و در اصل به یک مکان تفریحی، ورزشی برای خانواده‌های وزارت نیرو تبدیل شده است. این نیروگاه در دل خود امکاناتی مانند سونا، جکوزی، باشگاه اسب‌ سواری و تنیس، اسکیت، تالارهای پذیرایی و استخرهای زمستانی را جای داده است. اکنون جای یک پرسش در این نوشتار خالی است! چرا نیروگاه طرشت (آلستوم سابق) با سابقه پنجاه ساله به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور واگذار نمی‌شود؟ چرا مدیران وزارت نیرو حاضر نیستند از تفریح‌های خود گذشته و با فروش نیروگاه آبادان، می‌خواهند طعم تلخ بی‌کاری و عدم امنیت شغلی را به جوانان آبادانی وخرمشهری بچشانند و تهرانی‌های پایتخت‌نشین در نیروگاه مستهلک “طرشت” به تفریح و تفرج بپردازند؟ فروش نیروگاه ۱۷ هکتاری”‌طرشت” مبلغ هنگفتی معادل ۱۲ بیلیون تومان را به خزانه دولت واریز کرده که این مبالغ می‌تواند در رد دیون دولت بسیار کارساز باشد. همچنین لازم به ذکر است؛ شرکت توانیر وزارت نیرو در سطح تهران هزاران هکتار ملک اداری و تفریحی داشته که فروش یکی از این املاک می‌تواند؛ دولت را از فروش نیروگاه کوچک اما موثری در استان محروم خوزستان و به خصوص آبادان منصرف کند. این پرسش‌ها به همراه سکوت مسئولان و به خصوص نماینده‌های مردم آبادان و خرمشهر در مجلس شورای اسلامی، به قول یکی از کارمندان نیروگاه برق آبادان؛ تکرار قرارداد ترکمنچای را به ذهن نگارنده می‌آورد؛ تاراج اموال ملی به دست نیروهای خارجی در قرارداد ترکمنچای و تاراج اموال مردم آبادان و خرمشهر در قراردادی مشابه اما به دست نیروهای داخلی

نیروگاه برقی آبادان به عنوان حلقه تکمیل کننده شبکه برق سراسری در منطقه عمل می‌کند

یکی از کارکنان نیروگاه برق با گلایه و شکایت از این فروش و سکوت معنادار نماینده‌های مردم آبادان و خرمشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این نیروگاه برای رد طلب‌های دولتی به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور که به خصوص منظور شهرداری تهران مد نظر است؛ با تعجیل در یک حراج کم سابقه تاریخی به فروش گذاشته شده است. این موضوع به همراه سکوت نماینده‌های مردم آبادان و خرمشهر در مجلس شورای اسلامی تعصب هر آبادانی و خرمشهری را برمی‌انگیزد. این سکوت نماینده‌ها در حالی که نیروگاه برقی آبادان تنها تاسیسات زیر بنایی ساخته شده بعد از انقلاب در این منطقه است؛ جای بسی پرسش دارد.

وی ادامه داد: همه مسئولان شهری و نماینده‌های مجلس شورای اسلامی که تا کنون در برابر این فروش سکوت کرده‌اند، اگر نزدیک انتخابات بود؛ تشنه چنین موضوعی بوده و تا گرفتن حق آبادانی‌ها سکوت نمی‌کردند اما اکنون از این حضور خبری نیست.

این فرد با برشمردن دلایل مختلف اجتماعی، فنی و اقتصادی در عدم واگذاری نیروگاه برق آبادان به بخش خصوصی بیان کرد: نخستین تبعات این واگذاری به صورت بیکاری تعداد زیادی از نیروهای بومی آبادان و خرمشهر که در حال حاضر در این نیروگاه مشغول به کار هستند، خود را نشان می‌دهد. چه تضمینی وجود دارد پیمانکار بخش خصوصی از نیروهای پیمانی و قراردادی فعلی استفاده کند؟ تکلیف جوانانی که بیش از ده سال از عمر خود را در این نیروگاه گذرانده‌اند چه می‌شود؟ خانواده‌های آنان چه سرانجامی خواهند داشت؟

وی با بیان مثالی از فروش و واگذاری نیروگاه‌های دیگر کشور به بخش خصوصی سخنان خود را ادامه داد: نیروگاه دماوند از جمله تجربه‌های تلخ در این زمینه بود که در حال حاضر به مرز متلاشی شدن، نزدیک شده است. نیروگاه برقی زرگان در اهواز نیز تجربه دیگری است که بعد از خصوصی‌سازی؛ بیش از ۸۰ نفر از پرسنل قراردادی خود را در این واگذاری اخراج کرد.

این فرد اضافه کرد: نیروگاه آبادان، از جمله نیروگاه‌های تازه تاسیس است که ۱۰ سال از زمان ساخت آن نگذشته و طرح توسعه آن هنوز راه نیفتاده است. چهار واحد گازی شامل دو سیکل ترکیبی آن نیز در چند ماه آینده افتتاح می‌شود. چه اصراری وجود دارد که این نیروگاه تازه بنیاد در حالی واگذار شود که همه واحدهای آن سوددهی بالایی برای شهر آبادان و مردم این منطقه دارند؟

وی همچنین با برشمردن دلایل فنی در رد واگذاری نیروگاه گازی آبادان به بخش خصوصی اظهار کرد: آبادان در یک منطقه مرزی و استراتژیک واقع شده است که این نیروگاه می‌تواند به عنوان یکی از مزایای اصلی اقتصادی برای این شهرستان محسوب شود. از طرفی این تاسیسات به عنوان حلقه تکمیل کننده شبکه برق سراسری در منطقه عمل می‌کنند. فلسفه تاسیس نیروگاه گازی آبادان؛ تنظیم شبکه و تکمیل نواقص بوده است. بنابراین همزمان وظیفه تکمیل و تنظیم را برعهده داشته و از جمله معدود نیروگاه‌های کشور است که در زمان وقوع حادثه و یا خروج تمام نیروگاه‌ها از مدار و در اصطلاح فنی (بک اوت)، به صورت سرعتی می‌تواند، بخش مهمی از برق کشور را تنظیم کند. این موارد در کنار مسائل اقتصادی و سیاسی بیشتر موضوع واگذاری به بخش خصوصی را زیر سوال می‌برد.

این فرد در پایان گفت: واگذاری نیروگاه برقی آبادان به بخش خصوصی مانند بستن قرارداد ترکمنچای با خارجیان است و این موضوع برای همیشه در تاریخ ایران ثبت می‌شود. فکر می‌کنم جوانان و کارکنان این نیروگاه تنها بازیچه پایتخت‌نشینان شده‌اند.

فرار ژن‌ها در آبادان را جدی بگیرید

یکی دیگر از کارکنان این نیروگاه در خصوص مزایای این صنعت برای آبادانی‌ها اظهار کرد: سوختن وسایل برقی در آبادان و خرمشهر قبل از سال‌های ۸۰ و تاسیس این نیروگاه، بسیار زیاد بود و شهروندان شکایت‌های فراوانی را در این خصوص مطرح می‌کردند. بعد از ساخت نیروگاه گازی آبادان این نوسانات و خاموشی‌های برق کاهش داشته است. در کل کشور نیروگاه‌های برقی دو وظیفه عمده را بر عهده دارند؛ تولید و پایداری ولتاژ. این دو وظیفه بین بیش از ۷۰ نیروگاه برقی کشور تقسیم شده و هر نیروگاهی یکی از دو وظیفه فوق را به انجام می‌رساند. نیروگاه آبادان، از معدود نیروگاه‌هایی در سراسر کشور است که هر دو وظیفه را به صورت همزمان به انجام می‌رساند. در اصطلاح کمبود تولید را جبران کرده و از طرفی در پایداری ولتاژ وارد عمل می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در کشور دو شبکه انتقال وجود دارد؛ شبکه ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلو ولت. تمام نیروگاه‌ها چه در زمینه کمبود تولید و چه برای کنترل ولتاژ، بر روی یکی از دو شبکه ۲۳۰ یا ۴۰۰ کیلو ولت ریخته می‌شوند. در صورتی که نیروگاه آبادان در این زمینه نیز از هر دو شبکه استفاده می‌کند. این دو موضوع برای نیروگاه گازی آبادان یک مزیت استراتژیک محسوب می‌شود. از طرفی شهرستان آبادان در جوار مرز و کشور بحران زده‌ایی مانند عراق واقع شده است. در حال حاضر به سبب ویژگی‌های منحصر به فردی که در بالا ذکر شد، شبکه برقی آبادان؛ به جزء ۱۰ روز اول مرداد ماه با افت فشار روبرو نمی‌شود.

این عضو نیروگاه آبادان در خصوص مزایای اقتصادی این واحد صنعتی اضافه کرد: شبکه آبادان، شبکه‌ای است که نزدیک ۷۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده دارد. در سال گذشته ۴۶ هزار مگاوات در شهرستان آبادان از این شبکه مورد مصرف قرار گرفت. اضافه این تولید می‌تواند در فصولی مانند پاییز و زمستان به کشور عراق صادر شده و سود این صادرات نصیب کشور شود. همه تولید عراق در زمینه برق پنج هزار مگاوات است. این میزان نیاز کشور عراق را هر چه بیشتر آشکار می‌کند.

وی با اشاره به مزیت اقتصادی دیگر این نیروگاه گفت: هر نیروگاهی نیاز به خط تغذیه برای تولید دارد. این خط از طریق گاز یا گازوئیل تامین می‌شود. گاز به طور معمول از طریق لوله‌کشی در جوار نیروگاه‌ها تامین می‌شود. به سبب این که نیروگاه‌ها در ۲۴ ساعت شبانه‌روز باید به گاز دسترسی داشته باشند؛ برای اینکه دچار خاموشی موقت یا طولانی نشوند از خطوط گازوئیلی نیز به صورت همزمان استفاده می‌کنند. در همه کشور ۹ نیروگاه وجود دارد که خط گازوئیل از کنار آنها رد می‌شود. این مزیت سبب می‌شود؛ برای تامین گازوئیل به یک ناوگان عظیم ماشینی با خودروهای سنگین حمل و نقل و صرف هزینه‌های هنگفت احتیاج نداشته باشند. به سبب گذشتن خط گازوئیل صاداراتی پالایشگاه آبادان از کنار نیروگاه گازی منطقه، این مزیت اقتصادی نیز به نکات مثبت بالا اضافه می‌شود. هرگاه نیروگاه آبادان به گازوئیل احتیاج داشته باشد در یک هماهنگی با پالایشگاه شهرستان، بارگیری انجام شده و مخازن را از گازوئیل صادراتی که به طرف ماهشهر می‌رود، پُر می‌کنند.

این فرد ادامه داد: نیروگاه‌هایی که مجبور هستند از ناوگان حمل و نقل برای استفاده از گازوئیل بهره ببرند؛ هزینه‌های زیادی را در این راه صرف می‌کنند. اگر یک مخزن گازوئیل در نیروگاه برق ۲۰ هزار متر مکعب گنجایش داشته باشد، یک مخزن متوسط خودروهای سنگین ۳۰ متر مکعب گنجایش حمل گازوئیل دارند. بر این اساس باید از چند خودرو برای پُر کردن یک مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی  استفاده شود؟ این در حالی است که دزدی گازوئیل، استهلاک، هزینه حمل و نقل و اسراف‌های ناخواسته نیز بر هزینه‌های دیگرنیروگاه‌ها اضافه می‌شود. با این تفاسیر نیروگاه گازی آبادان یکی از معدود نیروگاه‌های کشور است که سوددهی ۱۰۰در‌صدی دارد.

وی همچنین با برشمردن تبعات اجتماعی و انسانی این واگذاری عنوان کرد: نیروهای متخصص و زبده هر شهر در صنایعی مانند پالایشگاه پتروشیمی، نیروگاهی و برخی دیگر از صنایع مادر پراکنده هستند. در این میان متخصص‌ترین افراد در صنایع نیروگاهی فعال هستند. این نیرو ها به سبب لزوم آشنایی با علم روز دنیا و شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی با تکنولوژی‌های جهانی آشنا بوده و دولت برای این افراد هزینه‌های زیادی را صرف کرده است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نیروی متخصص که از فرزندان این شهر هستند در نیروگاه آبادان مشغول به فعالیت بوده که از سرمایه‌های انسانی شهرستان محسوب می‌شوند. مقالات این نیروها در سطح ملی پذیرفته شده و در همایش‌هایی مانند سمینار ارتعاشات دانشگاه شریف به عنوان داور انتخاب شده‌اند.

این عضو نیروگاه آبادان بیان کرد: با واگذاری نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان به بخش خصوصی به طور حتم، این سرمایه‌های انسانی که به نان شب محتاج نیستند؛ به دنبال کسب مزایای برتر به فروش رفته و ما بار دیگر شاهد فرار مغزها می‌شویم. باید در کنار فرار مغزها، از فرار ژن‌ها هم یاد شود. فراری که تا کنون در منطقه جدی تلقی نشده است. این افراد بعد از مهاجرت فرزندان و خانواده‌های خود را از کشور و شهرستان خارج کرده و شکوفایی آبادان را با افت روبرو می‌کنند. فرزندان این کارکنان می‌توانند در مدرسه محور علمی و درسی بوده و هم کلاسی‌های خود را در راه علم اندوزی تشویق کنند.

وی در پایان گفت: نیروگاه گازی آبادان آخرین نیروگاهی بود که با شرکت زیمنس آلمان؛ قرارداد بسته و دو واحد بخار از این شرکت خریداری کرده است. در حال حاضر هر نیروگاهی که بخواهد این واحد را راه‌اندازی کند باید با کشور چین قرارداد بسته و مشکلات زیادی را متحمل شود. بنابراین از این نظر نیز بخش خصوصی با سوددهی روبرو است.

این گزارش، با وجود تلخی ممکن است با زدن تلنگر به مسئولان شهری و کشوری بتواند راه حلی مناسبی را پیش روی مردم و کارکنان نیروگاه گازی آبادان قرار دهد. مسئولان باید متوجه باشند؛ همیشه نمی‌توان به موسسات و شرکت‌ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگاه کرد. توجه به خواسته‌ها و نیازهای شهروندان و کارکنان نیز باید توسط دولت‌مردان و مدیران به عنوان خادمان ملت مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر سرپرستان ۸۰ تا ۱۰۰ خانواده در زمان این واگذاری اخراج شده و یا آینده شغلی آنان به خطر بیافتد؛ ممکن است در آینده نزدیک شما نیز متحمل خطرهای زیادی شوید. فرزندان چنین خانواده‌هایی در سال‌های آتی بزرگ شده و وارد جامعه می‌شوند. این افراد به سبب گذشته دردناک ممکن است در ستیز با این جامعه برآیند. این ستیز به احتمال زیاد خود را در نابهنجاری‌هایی مانند دزدی، اعتیاد و یا قاچاق نشان می‌دهد. این موضوع امنیت همه افرادی را به خطر می‌اندازد که شاید شما مدیران نیز جزیی از این افراد باشید. پس چرا با یک تصمیم عجولانه و نامناسب شهروندان را به خطر انداخته و ثروت‌های ملی را مورد هجوم قرار دهیم؟ چرا اکنون که نماینده‌های مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی باید از حقوق، حقه مردم آبادان حمایت کنند سکوت را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند؟
ورده پورعبدی

 1. ناشناس می‌گه:

  نیروگاه آبادان در حالی ساخته شد که اکثریت پرسنل غیر آبادانی با مدیریت غیر آبادانی قصد تاراج موقعیت شغلی در این منطقه شدند . استخدام جدید در نیروگاه هم توسط توانیر باعث محرومیت بچه های آبادانی شد . اکثر نفرات استخدامی از شهر های دور ( تهران . کرمانشاه . انزلی . ترکمن . یاسوج . . . ) هستند . در حال حاضر با تلاش دیگر پرسنل جوان آبادانی این تظلم رو به کاهش است . حالا نوبت به خود نیروگاه رسیده است که توسط …وقت نیروگاه ، معاونت …و معاونت …و مدیر عامل شرکت …در حال طرح دسیسه ای برای فروش نیروگاه می باشند تا جیب مبارکشان را پر کنند . فسادهای مالی و اخلاقی آقایان شهره عام و خاص است و حالا چپاول سرمایه ملی به آن اضافه شده است . …وقت نیروگاه تنها …ی است که با دوره نزدیک به یازده سال ریشه فساد در صنعت تولید برق آبادان دوانده است و وزارت نیرو و دولت سکوت کرده است ؟ چرا ؟ دکتر روحانی شما چرا ؟ جواب گوی رای ملت باشید لطفا . . .

 2. بی نام می‌گه:

  ۴- فروش نیروگاه آبادان دارای عواقب اجتماعی ، اقتصادی ، فنی و تخصصی و حتی سیاسی جبران ناپذیری است :

   عدم امنیت شغلی کارکنان (با توجه به سابقه واگذاری نیروگاه‌های دیگر در سطح کشور) و در نتیجه به هم ریختگی سامان بیش از ۲۳۰ خانواده به طور مستقیم و صدها خانواده دیگر به شکل غیر مستقیم .
   بدبینی مردم آبادان و خرمشهر به نظام مقدس جمهوری اسلامی و تقویت این احساس که اموال این منطقه به فروش می‌رسد تا بدهی های دولت به سازمان شهرداری‌ها و عمدتاً شهرداری تهران پرداخت گردد .
  بنا به گفته متخصصان امر ، با وجود این توان ویژه در نیروگاه آبادان ، در زمان بی‌برقی کامل شبکه سراسری (بر اثر یک حادثه ، خرابکاری یا حتی حمله نظامی و . . . ) این نیروگاه وظیفه برقدار کردن فوری بخش قابل توجهی از کشور را به عهده دارد که سپردن این توان به بخش خصوصی به هیچ وجه به صلاح کشور و نظام نمی‌باشد .

 3. هامون می‌گه:

  مرگ بر وطن فروش!