تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۷:۰۵
کد مطلب : 72821

فقط خوزستانی ها بخوانند/آنچه که برای سلامتی خود باید بدانید

در پی طولانی شدن حضور مهمان ناخوانده خوزستان یعنی ریزگردها مناسب دیدیم توصیه های لازم برای در امان ماندن از خطرات مواجهه با گردوخاک را که دانشگاه علوم پزشکی اهواز منتشر کرده است به اطلاع مخاطبین محترم برسانیم.

 

 

در پی طولانی شدن حضور مهمان ناخوانده خوزستان یعنی ریزگردها مناسب دیدیم توصیه های لازم برای در امان ماندن از خطرات مواجهه با گردوخاک را که دانشگاه علوم پزشکی اهواز منتشر کرده است به اطلاع مخاطبین محترم برسانیم.

توصیه های ضروروی:

* شهروندان عزیز، به علت بروز آلودگی هوا و میزان بالای غلظت آلاینده ها و ریزگردها، خواهشمندیم از تردد غیرضرور در محیط بیرون از منزل جدا” خودداری فرمایید.

*   بیماران قلبی و ریوی، ضمن مصرف به موقع داروهای خود، به هیچ وجه در معرض هوای بیرون قرار نگیرند و از منزل تا برطرف شدن کامل آلودگی هوا بیرون نیایند.

*  افرداد عادی در صورت کار ضروروی داشتن و نیاز به خروج از منزل، حتما از ماسک استاندارد (ماسک Pهای دسته، مخصوص گردوغبار) استفاده نمایند.

* بهترین نوع ماسک استاندارد برای حفاظت از سلامت خود در برابر گردوغبار وریزگردها و جلوگیری از ورود آنها به بدن، ماسک Pهای دسته(ماسک مخصوص گردوغبار) است که در داروخانه های سطح شهر موجود می باشد.

*  انجام هرگونه فعالیت ورزشی در فضای آزاد و بیرون از منزل در شرایط آلودگی هوا کاملا خطرناک و ممنوع می باشد.

* در چنین شرایطی، سعی کنید مصرف شیر و سایر لبنیات را افزایش دهید.

* با توجه به کاهش میدان دید در شرایط گرد و غبار، اگر بنا بر ضرورت در جاده و در حال رانندگی هستید، ضمن رعایت کامل قوانین، با دقت و سرعت مطمئنه رانندگی کنید.

*در هنگام رانندگی، ضمن مطمئن شدن از بسته بودن کامل پنجره های خودرو،  تهویه مطبوع خودروی خود را در حالتی قرار دهید که هوای بیرون وارد نشود.

*  اگر گرد و غبار شدید شده است و دید مناسب ندارید، خودروی خود را در مکان مناسب تا ایجاد شرایط بهتر، متوقف نمائید.

همچنین مسئول واحد تغذیه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) گفت: در هنگام آلودگی هوا، مصرف شیر بیش از همیشه توصیه می‌شود همچنین برای از بین بردن اثرات مخرب فلزات سنگین مثل سرب که در هوای آلوده وجود دارد، باید دریافت منابع آهن مثل گوشت را افزایش داد.

رمضانی ادامه داد: بنابراین در مورد نوع غذا در هنگام آلودگی هوا، بهترین توصیه افزایش مصرف مایعات مختلف در طول روز است و این مایعات می‌تواند، آب، انواع نوشیدنی‌ها، میوه، انواع سبزی، سوپ و آش باشد.

این کارشناس مسئول ادامه داد: از سوی دیگرشیر و فرآورده های آن به دلیل دارا بودن ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می کنند، التهابات و بیماری های دستگاه گوارش را کاهش می دهد و کاهش التهاب ها در مقابله با رادیکال های آزاد که به صورت آلاینده ها وارد بدن شده اند و در بروز سرطان موثر هستند، تاثیر بسزایی دارد و به سلامت بدن کمک می کند.

وی خاطر نشان کرد: نوشیدن آب برای دفع آلودگی ها به دفعات توصیه می شود و این امر اگر در طول شبانه روز به میزان کافی انجام شود به دفع مواد زاید بدن و بهبود عملکرد کلیه ها کمک می کند.

این کارشناس تغذیه در پایان تاکید کرد: اضافه کردن روزانه حداقل ۳ واحد میوه و ۵ واحدسبزیجات در برنامه غذایی افراد می تواند در بهبود عوارض ناشی از ریزگردها و همچنین دفع مواد تشکیل دهنده آنها مثمرثمر باشد.

منبع: رهیاب