تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۹:۱۵:۱۹
کد مطلب : 84468
روحانی در نشست خبری؛

“فکت‌شیت ایرانی” ساعتی قبل از بیانیه لوزان و قبل از آمریکایی‌ها منتشر شد

رئیس‌جمهور در نشست خبری پایان سفر به شیراز در پاسخ به سؤالی پیرامون انتشار “فکت‌شیت ایرانی” گفت: فکت‌شیت ایرانی قبل از آمریکا منتشر شد. شبی که تفاهم بین ایران و ۱+۵ انجام شد و بیانیه‌ای که در لوزان اعلام شد.

به گزارش   عصر آبادان ، نشست خبری حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پایان سفر به شیراز پایان یافت.

رئیس‌جمهور در ابتدای سخنانش در این نشست با بیان اینکه “در استان فارس امکانات فراوان و جاذبه‌های زیادی وجود دارد و دولت مصمم است قدم‌های مهمی برای توسعه این استان بردارد” اظهار داشت: در زمینه‌ جاذبه‌های گردشگری این استان باید گفت تعداد گردشگران ۲ برابر شده و این نشان از حرکت خوبی در این زمینه است.

وی با بیان اینکه “تا پایان امسال ۱۴ تا ۱۶ محل اقامتی در استان فارس تکمیل می‌شود” افزود: دولت مصمم است ضمن توجه به مفاخر تاریخی ایران کمک‌های خود را برای افزایش امکانات اقامتی و رفاهی بیشتر کند؛ در همین راستا ۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل محل‌های ویژه اقامت گردشگران از جمله هتل‌های سه، چهار و پنج ستاره اختصاص یافته است.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: در زمینه سلامت و دانشگاه دولت آمادگی دارد استان فارس و شهر شیراز محلی برای گردشگری سلامت کشور شود؛ شیراز از گذشته این جاذبه را داشته و باید این ظرفیت و جاذبه را تقویت کند‌، همچنین دانشگاه شیراز که از معتبرترین دانشگاه‌های کشور است، باید زمینه بین‌المللی شدن آن فراهم شود؛ دولت نیز تبدیل دانشگاه شیراز به دانشگاه دولتی را دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: استان فارس در زمینه آب و محیط زیست مشکلات زیادی دارد که هم تامین آب و هم آبرسانی نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. در این سفر نیز تصمیماتی برای برخی از سدها و تالاب‌ها گرفته شده است؛ قطعاً برای اینکه پریشان از پریشانی در‌آید و بختگان احیاء شود، و برای حل همه این مشکلات باید مردم، مسئولان و تشکل‌ها با هم مشارکت کرده و همه به صحنه بیایند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ‌احیاء این تالاب‌ها هم سلامت مردم، هم حفظ محیط زیست و هم گردشگری را تامین می‌کند و نیازمند هستیم که مسئله محیط زیست، سلامت و کشاورزی پیگیری شود.

وی در ادامه سخنانش به اهمیت بهره‌برداری از معادن در مسیر توسعه استان فارس اشاره کرد و گفت: در زمینه صنعت و مسئله معادن قدم‌های بسیار مهمی در استان فارس برداشته می‌شود، منطقه وسیع بهرام‌گور یک منطقه حفاظت‌شده است که قرار شد با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست، راه‌های بهره‌برداری از معادن وسیع منطقه بهرام‌گور بررسی شود به گونه‌ای که به محیط‌زیست نیز لطمه‌ای نخورد.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: اعتبارات طرح‌های صنعتی بزرگی در استان فارس آماده شده است؛ به عنوان مثال بزرگترین طرح آلومینیوم کشور در این استان در حال اجراست که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برای احداث آن تأمین اعتبار شده است. همچنین طرح پتروشیمی و نیروگاه سیبل ترکیبی در منطقه مهر و لامرد عملیاتی و اجرایی می‌شود. فاز دوم پالایشگاه شیراز نیز که مشکلات محیط‌زیستی داشته است، با رفع مشکلات اجرایی می‌شود.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان “در کشاورزی نیازمند تغییر الگوی کشت هستیم” اظهار داشت: ان‌شاءالله مسائل محیط زیست و آب و کشاورزی را همزمان با یکدیگر حل کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه صنعت طرح‌های صنعتی بزرگی دولت اعتبارات آن را آماده کرده است، گفت: بزرگترین طرح آلومینیوم کشور در استان فارس اجرا می‌شود. یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار دولت تأمین اعتبار کرده است. تحول بسیار خوبی برای استان فارس پیش‌بینی شده است.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: شیراز مشکلات محیط زیستی دارد فاز دوم آن که امیدواریم با حل مسائل و مشکلاتش، به سرانجام برسد. همچنین خط دوم متروی شیراز اعتبارات آن مدنظر قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه در زمینه صنعت، تحول بزرگی در استان فارس رخ خواهد داد، تأکید کرد: آزادراه شیراز ــ اصفهان اعتبار بالایی می‌خواهد که سال گذشته آغاز شده است. ۲۳ درصد این طرح اجرایی و عملیاتی شده است که امیدواریم بخش خصوصی این پروژه را به‌عهده گیرد تا به‌صورت کامل اجرایی و عملیاتی شود. بخش خصوصی به‌راحتی می‌تواند این طرح را به‌عهده گیرد.

وی ادامه داد: ۹۲ طرح و پروژه برای این استان در نظر گرفتیم که همه در سال ۹۴ و ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد. همچنین در سال ۹۴ و ۹۵، ۹۵۳ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده خواهد شد.

حجت‌الاسلام روحانی در پاسخ به سؤالی پیرامون انتشار فکت‌شیت ایرانی گفت: فکت‌شیت ایرانی قبل از آمریکا منتشر شد. شبی که تفاهم بین ایران و ۱+۵ انجام شد و بیانیه‌ای که در لوزان اعلام شد، یک ساعت قبل آن خبرگزاری‌ها فکت‌شیت ایرانی را منتشر کردند؛ همه خبرگزاری‌ها ما یک فکت شیت را اعلام کردند و همان را هم رسانه‌های خارجی اعلام کردند.

وی تأکید کرد: نمی‌دانم برخی حافظه‌شان ضعیف شده است چراکه قبل از آمریکایی‌ها ما فکت شیت خود را اعلام کردیم. بنابراین ما اعلام کردیم و روشن است، منتها برخی شبهه‌‌ای ایجاد و مسائلی را مطرح کردند، ضمن اینکه ما نظرات خود را به‌صراحت گفتیم. وزیر امور خارجه ما و رئیس سازمان انرژی اتمی به‌تفصیل نظرات ایران را اعلام کردند، حال اگر می‌خواهید مصاحبه‌های آنان را دوباره منتشر کنید تا فکت‌شیت دوم منتشر شود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: کلید حل مشکل همه استان‌ها به صحنه آمدن مردم و کارآفرینان است. روز گذشته بسیار خوشحال شدم که در شیراز بیش از ۷۰ نفر از کارآفرینان از کشور‌های مختلف به شیراز آمده بودند. باید زمینه‌ها را برای سرمایه‌گذاری در این استان فراهم کنیم.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه عمر دولت ۲۰ماهه است، گفت: در دولت کارهای بسیار زیادی انجام شده است. البته سیاست خارجی چون فعالیت آن برجسته شده و بسیار هم مهم است، مردم با هوشیاری و دقت و چشم تیزبین روزانه شاید مسئله دیپلماسی را دنبال می‌کنند. باز هم باید از دیپلمات‌ها تشکر کنیم کار بسیار بزرگی و قابل تقدیری را انجام می‌دهند، آنها افتخار کشور هستند.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: بخش‌های دیگر نیز در کشور کارهای زیادی را انجام دادند، در بخش سلامت کار عظیمی در کشور تحقق پیدا کرد. در حاشیه سازمان ملل با رؤسای جمهور و مقامات ملاقات داشتیم، می‌گفتند: “چگونه این اقدام عظیم را در عرصه سلامت انجام دادید؟” در اردیبهشت سال گذشته شروع و بعد از ۷ و ۸ ماه در بخش سلامت کار عظیمی صورت گرفت آن هم در شرایطی که قیمت نفت نصف شده بود. در شرایط تحریم و کاهش قیمت نفت از رکود خارج شدیم و تورم را مهار کردیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری پیرامون موجودی انبارهای کالاهای اساسی گفت:‌ در هیچ زمانی بعد از انقلاب، به‌اندازه امروز و ۲ تا ۴ ماه گذشته، انبار‌های کالاهای اساسی ما پر نبوده است درحالی که در زمانی که رئیس جمهور شدم انبارها خالی بود و حتی موجودی گندم برای برخی استان‌ها تنها ۳ روز بود درحالی که امروز باید اعلام کنیم انبار کالاهای اساسی ما تا ۶ ماه آینده هم موجودی دارند.

وی در ادامه با اشاره به  سخنان روز گذشته رهبر انقلاب مبنی بر استفاده دستگاه‌های دولتی از کالاهای داخلی گفت: همه بخش‌ها باید به تولید داخلی خود متکی باشیم و دستور ایشان باید از سوی تمام بخش‌ها عملیاتی و اجرایی شود.

منبع: تسنیم