تاریخ انتشار خبر: ۵ , مهر, ۱۳۹۴ | ۰۷:۲۲:۳۸
کد مطلب : 101223

قاچاقچیان ترکیه در کمین اعضای بدن زنان و کودکان سوری + عکس

بی توجهی به شرایط نامساعد معیشتی و بهداشتی، آوارگان سوری در ترکیه را به با مشکلات عدیده ای از جمله گدایی واداشته و تسلط مافیای فروش زنان و قاچاق اعضای بدن، شماری از این آوارگان را به روز سیاه نشانده است.

،میدان تقسیم،بزرگترین میدان مرکزی استانبول که به قلب این شهر تاریخی معروف است، این روزها مملو از صحنه های دردناک گدایی زنان و کودکان آواره سوری است.

بر اساس آخرین گزارش های کمیسیون امور آوارگان و پناهندگان جنگی سازمان عفو بین الملل تنها ۱۰ درصد از آوارگان سوری موجود در ترکیه در کمپ های این کشور حضور دارند و ۹۰ درصد از آنان به عنوان آوارگانی خیابانی در شهر ها و حومه شهرهای بزرگ ترکیه در حال گذران زندگی هستند.

ترکیه

بر اساس آمارهای موجود هم اکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آواره سوری در ترکیه به سر می برند. زنان و کودکان آواره سوری به دلیل وضعیت بد معیشتی، مجبور هستند برای تامین مخارج زندگی از مردم گدایی کنند و مردان نیز در کنار آنان نشسته و یا در محل دیگری به دنبال درآمدی برای امرار معاش هستند.

فقر، گرسنگی و شرایط نامساعد تغذیه و بهداشت حاکم بر آوارگان سوری در ترکیه که شمار آنان نزدیک به دو میلیون نفر شده است، کار مافیای فروش زنان و اعضای بدن را رونق بخشیده و شماری از پناهجویان سوری در ترکیه اسیر این شبکه ها شده اند. حدود ۹۰ در صد از آوارگان سوری که با هزار امید و برای فرار از ظلم و ستم گروههای تروریستی به ترکیه آمده اند در چهار سال گذشته امیدشان برای یک زندگی خوب در این کشور به یاس تبدیل شده و تنها ده در صد که وضعیت مالی خوبی داشته اند برای خود سرپناهی پیدا کرده اند.

ترکیه

بحران سوریه در اسفند ماه سال ۲۰۱۱ و با حمایت کشورهای غربی – عربی و ترکیه شروع شده که در اثر آن تاکنون بیش از ۲۲۰ هزار شهروند سوری کشته شده و بیش از ۱۱ میلیون نفر دیگر هم آواره شده اند.رسانه های ترک اخیرا از افزایش قاچاق کلیه در ترکیه خبر داده و می‌گویند که افزایش گروههای مافیایی و فعالیت آنها سبب شده تا پناهجویان سوری کلیه خود را به کمتر از ۷ هزار دلار بفروشند.

فروش کلیه پناهجویان سوری با پانزده هزار دلار آغاز شده بود که اکنون به کمتر از هفت هزار دلار رسیده است و شمار زیادی از پناهجویان که برای تامین نیازهای خود کلیه خود را فروخته اند، به خاطر نبود شرایط بهداشتی و تغذیه سالم، به دلیل عفونت یا خونریزی شدید، جان خود را از دست داده اند.

قاچاقچیان ترکیه در کمین اعضای بدن زنان و کودکان سوری + عکس

پناهندگان سوری همچنین با مشکلات اسکان و نداشتن دسترسی به خدمات آموزشی، بهداشتی و تغذیه در این اردوگاه ها روبرو هستند. براساس شنیده ها، آوارگان زن سوری که از خدمات اجتماعی برخوردار نیستند توسط کارفرمایان مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرند و مجبور به روی آوردن به فحشا می شوند.

ترکیه

افزایش شمار آوارگان سوری در ترکیه به ویژه آوارگان زنی که همسرانشان کشته شده اند، معضلات اجتماعی در این کشور ایجاد کرده است. روزنامه رادیکال نیز پیشتر در گزارشی از فروش زنان آواره سوری در اردوگاه های این کشور و ازدواج های اجباری آنان در قبال مبالغ ناچیز خبر داده بود.

ترکیه

رادیکال در مطلبی با عنوان “تجاوز به دختران و زنان آواره سوی و فروش آنان در ترکیه” به نقل از یک زن سوری آواره نوشت: باندهای تبهکار و برخی از مسوولان ژاندارمری ترکیه، وی را که به همراه یک زن آواره سوری دیگر برای امرار معاش به امور نظافت در منازل گماشتند، تهدید و به وی تجاوز کرده اند. وی گفت: یکی از درجه داران ژاندارمری ترکیه با گرفتن کارت شناسایی اش، او را تهدید به بازگرداندن به سوریه کرده و پس از تجاوز او را فروخت.

ترکیه

«استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد، طی چهارسال جنگ در سوریه، تعداد کشته‌شدگان از مرز ۲۰۰ هزار تن گذشته و این تعداد تلفات، بیشترین آمار میان بحران‌های اخیر در جهان بوده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «بان‌کی‌مون» دبیر کل سازمان ملل از همه طرف‌ها خواست راهکاری برای پایان دادن به بحران سوریه و رنج‌های مردم این کشور پیدا کنند.

دوجاریک به آغشته بودن دست مقامات آمریکا، رژیم صهیونیستی، ترکیه، قطر و عربستان به خون مردم مظلوم سوریه اشاره‌ای نکرد.

حمایت‌های آمریکا، ترکیه، عربستان و قطر از تروریست‌ها از سال ۲۰۱۱ تا میانه سال ۲۰۱۴ کاملاً علنی بود؛ طی این مدت تروریست‌های داعش و جبهه ‌النصره در خاک اردن آموزش می‌دیدند و از طریق این کشور و ترکیه حمایت‌های لجستیکی می‌شدند.

ترکیه

مسئولان شهر استانبول ترکیه نیز با بیان اینکه حضور این آوارگان در این شهر‌ها موجب ایجاد صحنه‌های ناپسند در شهر می‌شود آن‌ها را به زور سوار بر مینی بوس کرده و به شهرهای دیگر منتقل می‌کنند.

عکس: محسن کرامت