تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۱:۱۶
کد مطلب : 121803

قراردادهای میلیاردی نیشخند به مردم

تب فیش‌های حقوقی نجومی اگر چند ماه است که بالا گرفته، اما سال‌هاست که حرف از رقم‌های نجومی قراردادهای فوتبالیست‌ها می‌زنیم و کسی ککش هم نمی‌گزد.

 انتظارها به سر رسید و رقم قراردادهای بازیکنان شاغل در لیگ برتر فوتبال منتشر شد؛ رقم‌ها همان چیزی بودند که خیلی‌ها انتظارش را داشتند ولی آقایان انکارشان می‌کردند. البته برخی بازیکنان گمنام و مربیانی که جام هم برای تیم‌شان نگرفته‌اند، ارقامی بالاتر از تصورات همه به جیب زده‌اند. جالب اینجاست که مسئولان وزارت و فدراسیون کماکان بر برخورد جدی با قراردادهای نجومی تأکید دارند!
تب فیش‌های حقوقی نجومی اگر چند ماه است که بالا گرفته، اما سال‌هاست که حرف از رقم‌های نجومی قراردادهای فوتبالیست‌ها می‌زنیم و کسی ککش هم نمی‌گزد. این اولین باری نیست که رقم‌های ثبت شده به اطلاع عموم می‌رسد و بازیکنان و مربیان دیگر نمی‌توانند منکر قراردادهایشان شوند. منتها امسال نیز به‌رغم شفاف‌سازی ارقام، باز هم قدمی برای جلوگیری از هدر رفتن پول بیت‌المال برداشته نشد.
فوتبال باشگاهی ایران بی‌در و پیکر است و از نظر کیفی نیز سال‌هاست که در قاره کهن حرفی برای گفتن ندارد. در شرایطی که کشورهای شرق آسیا با برنامه‌ریزی دقیق و سرمایه‌گذاری اصولی و حرفه‌ای بازیکنان زیادی را به سطح اول فوتبال جهان صادر کرده‌اند، عده‌ای که متأسفانه روز به روز برتعدادشان افزوده می‌شود فوتبال ما را به جایی رسانده‌اند که بزرگ‌ترین افتخارش پرداخت دستمزدهای میلیاردی از پول مردم است.
دستمزدهایی که نصیب بازیکنان حاشیه‌ساز و بی‌کیفیت می‌شود و مربیانی که معلوم نیست چطور سر از نیمکت فلان تیم در می‌آورند. آنها هم که کاری از دست‌شان برمی‌آید و مسئولیتی دارند ترجیح می‌دهند فوتبال را به حال خود رها کرده تا ضمن حفظ پست و مقام‌شان، خودشان نیز به نان و نوایی برسند.
در حالی که همه می‌دانند اوضاع فوتبال باشگاهی تا چه اندازه خراب است اما بالا رفتن رقم‌های قرارداد با شیب تند کماکان ادامه دارد. در چنین اوضاعی بیشترین سود نصیب فوتبالیست‌ها، مربیان و صدالبته دلالان می‌شود که ماهی گرفتن از آب گل‌آلود و پولدار شدن از جیب مردم را طی این سال‌ها به خوبی یاد گرفته‌اند. نگاهی به رقم‌های منتشر شده نشان می‌دهد که باشگاه‌ها در عقد قراردادها نه تنها به فاکتورهای حرفه‌ای و عرف دنیای فوتبال توجهی ندارند بلکه بازارگرم کنی، بهره گرفتن از هنر دلالان معروف و رو کم کنی در بالا رفتن رقم قراردادها تأثیر مستقیم دارند. کافی است به ارقام منتشر شده نیم‌نگاهی بیندازید و با یک نگاه نیشخند زدن فوتبال باشگاهی به اقتصاد مقاومتی را ببینید.
مربی که حتی یک جام هم برای تیمش به دست نیاورده گران‌ترین مربی ایران لقب گرفته، بازیکنی که مقابل دیدگان همه به جانباز سرافراز کشور توهین کرده قراردادی بیش از یک میلیارد با تیم تهرانی بسته و هزار و یک نمونه تأسف‌بار دیگر. خنده‌دارتر از همه خیال راحت معاون وزیر ورزش است؛ سجادی دیروز باز هم حرف از بررسی قرارداد فوتبالیست‌ها زد. نه آقای سجادی، به خودتان زحمت ندهید. رقم‌ها منتشر شده و مردم قطعاً بهتر از شما و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند قراردادهای منعقد شده را بررسی کنند. بدون شک مردم فوتبالدوست ایران به خوبی می‌دانند که تیم‌های باشگاهی و به ویژه تیم‌های پرطرفدار تهرانی با بودجه دولتی اداره می‌شوند و بودجه آنها نیز از پول بیت‌المال می‌آید. وزارتی که قرار بود با متخلفان قراردادهای نجومی برخورد کند همچنان وعده عملی شدن این ادعا را می‌دهند. غافل از اینکه قراردادها امضا شده و باز هم در حق مردم اجحاف شده است.
مگر فوتبال کشور ما که افت فاحش سال‌های گذشته‌اش به هیچ وجه قابل کتمان نیست، چه دارد که جمع قرارداد تیم‌های مدعی آن ۷۸ میلیارد تومان است؟ مگر نه اینکه قرار بود موضوع قراردادهای نجومی نیز همچون بحث فیش‌های حقوقی نجومی مورد بررسی قرار گیرند و با خاطیان برخورد شود؟ مردم چند سال دیگر باید منتظر بمانند تا یک منجی برای فوتبال کشورمان پیدا شود و حق مردم را از جیب سودجویان بیرون بکشد؟
شیوا نوروزی (تحلیلگر روزنامه جوان)