تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۱:۰۷
کد مطلب : 27513

قرارداد اخراجی ها با امارات

شرکت ملی نفت چین یک روز پس از اخراج از طرح توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی توسط شرکت ملی نفت ایران، قرارداد جدید نفتی با امارات متحده عربی امضا کرد.

به گزارش  دانا، شرکت ملی نفت ایران شب گذشته با ابلاغ حکم خلع ید شرکت ملی نفت چین (CNPCI) رسما این پیمانکار آسیایی را پس از ۶ سال وقت کشی از طرح توسعه مدیان مشترک آزادگان جنوبی کنار گذاشت.

با این وجود شرکت CNPCI چین به فاصله یک روز پس از اخراج از صنعت نفت ایران، قرارداد جدید نفتی با امارات متحده عربی برای توسعه یک میدان فراساحلی در آب‌های خلیج فارس امضا کرد.

رویترز گزارش داد: شرکت ملی نفت چین (CNPCI) موفق شد امتیاز تولید و صادرات نفت یک میدان نفتی در امیر نشین ابوظبی در امارات متحده عربی را به دست آورد و به این ترتیب، تأمین بخشی از نیازهای روز افزون چین را به نفت خام تضمین کرد.

در این پروژه مشترک و جدید نفتی چین و امارات که شرکت عملیات نفت الیاست نام دارد، شرکت چینی تنها شریک خارجی خواهد بود که همه ۴٠ درصد را در اختیار دارد و ۶٠ درصد باقی مانده سهم شرکت ملی نفت ابوظبی می شود.

در این پروژه مشترک، عملیات حفاری انجام می شود و برای صادرات نفت تولیدی، زیرساختهای فرآوری و حمل و نقل نیز ساخته می شوند.

به گزارش مهر، شرکت ملی نفت چین (CNPCI) در حالی از توسعه میدان آزادگان جنوبی توسط ایران کنار گذاشته شده است که سال گذشته هم پیمانکار چینی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خلع ید شده بود.

در شرایط فعلی عراق با برداشت روزانه ۲۱۰ هزار بشکه نفت از میدان آزادگان جنوبی بیش از چهار برابر ایران از این میدان مشترک طلای سیاه برداشت می کند و با پیشی گرفتن از ایران حالا شتاب در طرح توسعه میادین سندباد (مشترک با یادآوران ایران)، بدری (مشترک با میدان آذر ایران) و سایر میادین مشترک نفتی را در دستور کار قرار داده است.

با گذشت ۶ سال از امضای قرارداد ۲.۵ میلیارد دلاری طرح توسعه میدان یادآوران با شرکت ساینوپک چین، شرکت ملی نفت ایران زمستان سال گذشته رسما به عملکرد چینی‌ها در توسعه این میدان مشترک نفتی با عراق انتقاد کرد.

عبدالرضا حسین نژاد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به تاخیرهای ساینوپک چین در توسعه میدان نفتی یادآوران، گفت: هم اکنون روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت از میدان مشترک یادآوران تولید می شود، با این وجود در فازهای بعدی به ترتیب تولید روزانه ۱۸۰ هزار بشکه نفت و ۳۰۰ هزار بشکه نفت از این میدان تولید خواهد شد.

عبدالرضا حسین نژاد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت هفته گذشته در بازدید از طرح توسعه میدان نفتی یادآوران برای چندمین بار متوالی با اعلام نارضایتی از کیفیت برخی از فعالیتهای پیمانکار چینی، به این شرکت آسیایی اخطار داد و پیمانکار چینی را ملزم به اصلاح الزامات اجرایی مورد نظر شرکت نفت کرد.

به گزارش مهر، توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی و شمالی از سوی شرکت CNPCI چین در دست اجرا است. هم اکنون روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت در قالب تولید زودهنگام  از میدان آزادگان جنوبی در حال انجام است.

توسعه این میدان در دو فاز انجام خواهد شد که در فاز نخست توسعه، تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت و ۱۹۷ میلیون فوت مکعب گاز و در فاز دوم توسعه، افزایش تولید نفت تا سقف ۶۰۰ هزار بشکه در روز در برنامه است.

انتهای پیام