تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , تیر, ۱۳۹۴ | ۲۲:۴۱:۳۳
کد مطلب : 97865
سوختگی شدید بر اثر خوردن مواد شوینده؛

قربانی کوچک مواد شوینده، خون بالا می آورد

ظرف‌های رنگی و سبک مواد شوینده و بازیگوشی کودک ۲۱ ماهه باعث شد تا او به کما برود. معده و مری این کودک به علت خوردن مواد شوینده قلیایی دچار سوختگی شدید شده است.

ظرف‌های رنگی و سبک مواد شوینده و بازیگوشی کودک ۲۱ ماهه باعث شد تا او به کما برود. معده و مری این کودک به علت خوردن مواد شوینده قلیایی دچار سوختگی شدید شده است.

 

حسین ۲۲ خرداد امسال با مشاهده ظرف ماده شوینده به تصور این که داخل آن آب است، محتویاتش را خورد و حالا در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان اطفال تهران بستری است. به گفته پزشکان، این کودک وضع مساعدی ندارد و مدام دچار تشنج می شود.

 

روز حادثه حسین و پدرش در پارکینگ خانه بودند. پدر حسین وارد ماشین شد تا وسیله ای را بردارد اما چند ثانیه بعد وقتی پیاده شد، دید پسر کوچکش زمین افتاده و از دهانش خون جاری شده است. ظرف ماده شوینده هم کنار پسر بچه بود.

 

مادر حسین می گوید: «فرزندم نمی توانست حرف بزند یا حتی گریه کند. فقط دستش را به دهانش گرفته بود و مدام خون بالا می آورد. حتی نمی توانست بگوید کجایش درد می کند.»

مادر و پدر کودک بسرعت او را به بیمارستان امام حسین(ع) بردند اما با توجه به وضع وخیم حسین، او به بیمارستان مفید منتقل شد.

 

مادر حسین ادامه می دهد: «نمی دانم ظرف مواد شوینده را چه کسی در پارکینگ گذاشته بود ولی سوال من این است ظرف چنین مواد خطرناکی چرا این قدر باید رنگی و سبک باشد که حتی کودک یکساله هم بتواند آن را بلند و درش را هم باز کند؟ ظرف این ماده شوینده بسیار رنگی است و کودکان را تحریک می کند به سمت آن بروند و به قدری سبک است که هر کودکی می تواند براحتی آن را از زمین بردارد و در آن را باز کند و محتویاتش را بخورد.»

 

این کودک از زمان بستری در بیمارستان تاکنون چندبار تشنج کرده و مری و معده اش به طور کامل سوخته و وزن زیادی هم کم کرده است.

پدر حسین در باره حال و روز فرزندش می گوید: «به ما گفتند حالش رو به بهبود است و طی دو روز گذشته تشنج نکرده است.»

وی همچنین درباره ظروف مواد شوینده گفت: ظرف مواد شوینده ای که حسین از آن خورد بسیار شبیه شربت بود و حسین هم فکر کرده می تواند از آن بخورد. این ماده بی بو است و خوردن آن برای کودک خوشایند است.

 

وی ادامه داد: ما این موضوع را به کارخانه سازنده ماده شوینده هم اطلاع دادیم. مسئولان کارخانه فقط به دیدن حسین آمدند و از ما معذرت خواهی کردند ولی گفتند مواد شوینده و طرح ها و ظروف آن از طرف دولت تائید می شود و امکان تغییر آن وجود ندارد.

 

کودک دیگری به علت مشابه در بیمارستان مفید بستری است. این دختر هشت ساله در نوبت است تا دوباره عمل شود. او هم به دلیل خوردن مواد شوینده در یکسالگی دچار خونریزی معده شده و تاکنون که هشت سال دارد هر دو هفته یک بار در بیمارستان عمل جراحی می شود. مری و معده این دختر آسیب دیده و در غذا خوردن هم مشکل دارد.

 

به گفته پزشکان، بیشترین قربانیان آسیب به دلیل خوردن مواد شیمیایی، کودکان زیر پنج سال هستند. از جمله مایعات قلیایی که بلع آنها سوختگی عمیقی را در مری و معده کودک ایجاد می کند لوله بازکن ها، تمیزکننده اجاق گاز و مایع ماشین ظرفشویی است و اغلب به دلیل این که بدون طعم و بوست در بلع اولیه دردی ایجاد نمی کند اما باعث سوختگی شدید مری و معده می شود.

 

یکی از پرستار های بخش مراقب های ویژه بیمارستان می گوید: زمانی که کودکی ماده شوینده یا خطرناک می خورد، باید خیلی سریع به بیمارستان منتقل شود. به طوری که حتی یک لحظه زود رسیدن به بیمارستان، در زنده ماندن او تاثیر میگذارد. برخی والدین تصور می کنند با خوراندن آب می توانند به دفع مواد خطرناک کمک کنند که این تصور اشتباه است.

 

جام جم/