تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۹:۴۷
کد مطلب : 59603
وعده های رئیس جمهور به خرمشهر و آبادان

قصه اروندی که رئیس جمهور قول لایروبی آن را داد!

یکی از وعده های رئیس جمهور در سفر به اهواز که به مردم آبادان و خرمشهر داده شد بحث لایروبی اروند بود وی ۲۴ دی ۹۲ در مصلای اهواز اظهار داشت:برای آبادانی خرمشهر و آبادان دو طرح مورد نظر است؛ اول پاکسازی و لایروبی اروند مطرح است. برای این کار باید با توافق دولت عراق این کار را به ثمر برسانیم.

به گزارش  عصر آبادان ، سال‌ها از جنگ تحمیلی می‌گذرد اما هنوز لایروبی اروندرود انجام نشده است.

یکی از وعده های رئیس جمهور در سفر به خوزستان که به مردم آبادان و خرمشهر داده شد بحث لایروبی اروند بود وی ۲۴ دی ۹۲ در مصلای اهواز اظهار داشت:برای آبادانی خرمشهر و آبادان دو طرح مورد نظر است؛ اول پاکسازی و لایروبی اروند که برای این کار باید با توافق دولت عراق انجام شود.

وی ادامه داد:در سفر نخست وزیر عراق به تهران، به طور مفصل با ایشان صحبت کردم و به او گفتم باید آبادان، خرمشهر و بصره آباد شوند و راه آن پاکسازی اروند است.
روحانی تاکید کرد: توافق کلی را انجام داده‌ایم. هیأتی هم به بغداد رفت و اکنون هیأتی از بغداد در تهران است و این مسیر را ادامه می‌دهیم تا اروند را به صورتی درآوریم که بتواند نه تنها در کشتیرانی و آبادانی که نبود بخشی از بیکاری‌ای که شما به حق برای آن شعار سر می‌دهید برطرف کند.

 

خبرگزاری مهر بیست روز بعد خبر داد رئیس جمهور  در پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۲ در دیدار با نوری المالکی نخست وزیر عراق  بر پاکسازی و لایروبی هرچه سریعتر اروند رود توافق کرده است.

 

خبیر معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در این زمینه اظهار کرد:با توجه به وجود رودخانه اروند و نقش این رودخانه در ترانزیت کالا نیز ضروری است که رودخانه لایروبی شود و تا زمانی که این امر محقق نشود، نمی‌توان شرایط را برای پهلوگیری کشتی‌ها در آن فراهم کرد. به این منظور، تا زمانی که عراق با لایروبی اروند موافقت نکند، لایروبی انجام نخواهد شد.

امید حاجتی  معاون برنامه ریزی استاندار خوزستان در خصوص لایروبی اروند رود نیزاظهار کرد: وزرات نیرو در حال پیگیری در سطح ملی و استانی برای حل این مشکل با طرف عراقی است.

 

در این باره عبدالله سامری، نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: حیات خرمشهر، آبادان و شهرهای هم‌جوار این ۲ شهر، در بخش اقتصادی، در گروی اروندرود است. متاسفانه با شروع جنگ و پس از آن این آبراهه به طور کلی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد بسته شد و کشتی‌ها با تناژ بالا نتوانستند در این آبراهه تردد کنند.
وی افزود: یکسری تصمیماتی در این زمینه در دولت نهم و دهم گرفته شد و ما پیگیر این قضیه بودیم که بتوانیم کاری برای لایروبی اروند رود انجام دهیم اما عمر دولت دهم کفاف این موضوع را نداد.

سامری تصریح‌کرد: در دولت یازدهم، رییس جمهور درباره لایروبی اروندرود قول مساعد داد و در سفر اخیر هیات دولت به استان عنوان شد که لایروبی اروند باید انجام شود. از طرفی قرار بود دفتر CVC دفتر مشترک بین عراق و ایران که جایش مشخص و در اداره بندر خرمشهر است، راه اندازی شود اما تاکنون شاهد تحرکاتی در این زمینه نبودیم. امیدواریم که مسوولان عالی رتبه دولت تدبیر و امید کاری کنند و ما شاهد لایروبی اروند باشیم.

وی افزود: اگر بخواهیم منتظر ورود طرف عراقی باشیم، لایروبی صورت نخواهد گرفت و درخواست ما از رییس جمهور دولت تدبیر و امید، با توجه به سفر به استان و تاکید بر لایروبی، این است که لایروبی میسر شود و این مساله در حد صحبت و یا یک شعار نباشد.

 

همچنین قالیباف شهردار تهران در بیستمین گردهمایی شهرداران کلانشهرها و مراکز استان‌ها که در محل سرسرای اجتماعات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن، و کشاورزی خرمشهر  با اشاره به اینکه بخشی از کارها جزو وظایف ذاتی دولت‌هاست، افزود: لایروبی اروند با توجه به صادرات ۳ میلیون تن کالا از بندر خرمشهر در طول سال باید به طور جدی دنبال شود. این مسئله می‌تواند در توسعه و بهبود خرمشهر نقش بسزایی داشته باشد.

 

یکسال بعد یعنی در ۲۱ آذر ۱۳۹۳ دبیر شورای عالی امنیت‌ملی ایران از قول مساعد وزیر امور خارجه عراق در همراهی به‌منظور یافتن راه‌حلی مناسب برای لایروبی اروند رود خبر داد.

علی شمخانی با اشاره به اینکه موضوع لایروبی اروند یک بحث دو جانبه میان ایران و عراق است اظهار کرد: در ملاقاتی که وزیر امور خارجه عراق در سفر اخیر خود به ایران با من داشت (دو سه روز اخیر) موضوع لایروبی اروندرود و اهمیت حل این مشکل به منظور توسعه اقتصادی منطقه به عنوان یک گلوگاه شد.
وی افزود: طرف عراقی قول داد که از لحظه ملاقات به بعد به دنبال راه‌حلی باشد که بتوانیم این مشکل را با دوستان عراقی‌مان حل کنیم.

 

و امروز همه چشم به این دوخته اند که لایروبی اروند که نقل مصاحبه های مسئولین کشوری و استانی و همه بر اهمیت این موضوع تاکید دارند چه خواهد شد با اینکه یکسال از وعده رئیس جمهور به خرمشهری و آبادانی ها گذشته است اما هنوز لایروبی اروند را در مصاحبه ها و آرشیو اخبار می شود جستجو کرد.

منبع: رهیاب