تاریخ انتشار خبر: ۹ , آذر, ۱۳۹۴ | ۰۳:۲۹:۴۴
کد مطلب : 104120
یادداشت سردبیر:

قـدرتی که بـود، قدرتی که نیست!

مفاهیم نظم جهانی در حال تبدیل ماهیت است و مولفه های قدرت در سطح دنیا به دنبال یافتن تعاریف و تعابیر جدیدتری برای جایگزینی است.

d5a4c6fb-d871-4c43-b298-fd7f54a721a1

جواد نوروزی : مفاهیم نظم جهانی در حال تبدیل ماهیت است و مولفه های قدرت در سطح دنیا  به دنبال یافتن تعاریف و تعابیر جدیدتری برای جایگزینی است.

غرب و به طور مشخص آمریکا زور بازوی خود را در صحنه جهانی از دست داده و مچ اندازی های اخیر در عالم سیاست را یکی پس از دیگری با شکست به پایان رسانده است.
شکسته شدن تابوی اقتصادی آمریکا و از بین رفتن هیمنه ی این غول تجاری که نازپروده ی سال ها غارت و چپاول ثروت کشورهای تحت استعمارش بود ، توسط مردم چین رقم خورد.
در حوزه ی نظامی نیز ، بعد از جنگ های مستقیم در عراق و افعانستان که سرانجامی جز فضاحت برای آمریکایی ها نداشت، سیاست جنگ های نیابتی نیز تاکنون به شکست انجامیده و معادلات به نفع نظام استکباری پیش نمی رود.
نمونه های بارزی برای این ادعا وجود دارد که از جمله ی آنها می توان به ظهور و حضور قدرتمند انقلاب اسلامی ایران به همراه روسیه در چالش های اخیر منطقه اشاره کرد.
جایی که آمریکا ، غرب و متحدان آنها برای از میان برداشتن محور ضد آمریکایی و مقاومت اسلامی ، گروه های تروریستی و آدم های جانی را تجهیز کردند و به جان ملت های مسلمان عراق ، سوریه ، یمن و بحرین انداختند تا سودای خاورمیانه جدید برای غربی ها تحقق یابد و امنیت اسرائیل ثبات بیشتری پیدا کند.
این محک جدی اما به قول مقام ارشد نظامی آمریکا نه تنها برای محور مقاومت بد تمام نشد بلکه به موقعیت ایران در منطقه استحکام بخشید و باعث شد درس عبرتی محکم و زهر چشمی سرسخت  برای دُول غربی-عربی باشد.
آمریکا و متحدانش بیش از پیش در انزوای سیاسی-اقتصادی قرار گرفته اند و سایر کشورهای جهان این پیام را دریافت کرده اند که دوره سیاه سلطه قدرت های اقتصادی و نظامی در حال پایان یافتن است.
این همان ماموریت انقلاب اسلامی از بدو تولد تا کنون بوده است.بیداری ملت های جهان در برابر زر و زور چند کشور غارتگر ، اتکا به درون و حرکت به سوی استقلال ملی و تمامیت ارضی ، هدفی بود که حضرت امام(ره) برای آینده ستمدیدگان و مظلومان عالم تصویر کرده بود و امروز بعد از قریب به دو دهه و با هدایت های داهیانه خلف صالحش در حال تحقق یافتن است.
شاید پوتین رئیس جمهوری روسیه معنای تجزیه قدرت جهانی ، نقش موثر نظام ایران اسلامی با پشتوانه بیش از سه دهه مقاومت ، پافشاری و ایستادگی در مقابل زورگویان و سلطه طلبان را به خوبی درک کرده و به اهمیت آن در بر هم زدن معادلات منطقه واقف است.
و به احتمال فراوان به همین دلیل است که برای کمک به نقشه راه جمهوری اسلامی ایران و خارج کردن آمریکا از موقعیت کدخدامنشانه و قیم مآبانه حاضر است وارد کارزار جنگ شود.
مهم تر از همه این ها شاهد محکم این همراهی را می توان در سفر اخیر ولادیمیر پوتین به تهران جست و جو کرد.سفری که در ابتدای آن ، تزار روس ها بدون تشریفات معمول و معروف دیپلماتیک راه بیت مقام معظم رهبری را انتخاب می کند و دیدار با رهبر عالیقدر ایران را به سایر برنامه ها ترجیح می دهد.
هرچند دشمنان انقلاب اسلامی بر اثر شدت عصبانیت ناشی از این پیوستگی سیاسی – نظامی و قدرت نوظهور ،  ممکن است به اقدامات خرابکارانه بیشتری دست بزنند و به قول معروف به سیم آخر بزنند اما تردیدی وجود ندارد که تجهیزات و استراتژی های نظامی غربی ها و دلارهای نفتی ریز دولت های عربی خاصیت خود را در مواجهه با جبهه مقاومت از دست داده و شکست های خوار کننده ای را متوجه آنان کرده است.
رهبران ایران و روسیه به اهمیت این مقطع تاریخی و  نقش تعیین کننده جنگ سوریه در شکل گیری یک سازمان جدید در ساختار قدرت جهانی ، فهم مشترک و منافع همسانی دارند و به همین دلیل این میدان مهم را جدی گرفته اند.آخر اینکه آرمان امام خمینی (ره) و نگاه الهی آن مرد آسمانی با نقشه ی ترسیم شده ی جانشین برحقش یعنی امام خامنه ای(مد ظله) دیگر یک رویا نیست بلکه در حال پیاده شدن و رسیدن به نتیجه است و ساده اندیشی و سهل انگاری برخی ، تاثیری بر آنچه می گذرد ، ندارد و نخواهد داشت. این قطار در حال حرکت ، به سرعت پیش می رود و هر کس بماند ، از قافله این خیزش جهانی ، خود را محروم کرده است.