تاریخ انتشار خبر: ۹ , آذر, ۱۳۹۴ | ۰۳:۳۸:۰۹
کد مطلب : 104128
حجت الاسلام عادل فریحی /

قـرآن ، غرب ستیزان را حزب اللهی می داند

قرآن کریم این مائده آسمانی که بر قلب پیامبر رحمت برای هدایت بشر نازل شده است در جای جای خود به معرفی گروه های مختلف فکری در دو جهت منفی و مثبت و بیان ویژگی های آنان می پردازد .

IMG-20151127-WA0008

حجت الاسلام فریحی /
از جمله ی این گروه ها که مورد هدف ما در این جلسه می باشد « حزب الله » است . گروهی که در دو آیه اسم آنها آمده و مورد تعریف و تمجید خداوند متعال قرار گرفته اند .
خداوند متعال در آیات ۵۱ سوره مائده می فرماید :« اى کسانى که ایمان آورده‏اید! یهود و نصارى را ولىّ (و دوست و تکیه‏گاه خود،) انتخاب نکنید! آنها اولیاى یکدیگرند و کسانى که از شما با آنان دوستى کنند، از آنها هستند خداوند، جمعیّت ستمکار را هدایت نمى‏کند».
نکات :
الف ) عدم انتخاب یهود و نصاری به عنوان دوست و تکیه گاه . در حال حاضر مصداق یهود و نصاری دولت های غربی هستند که در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی ایران تمام آنها در ۵+۱ خلاصه شده اند.
ب ) اگر مومنی، غربی ها را به عنوان دوست و تکیه گاه خود انتخاب کند از ستمکاران خواهد بود .« و کسانى که از شما با آنان دوستى کنند، از آنها هستند خداوند، جمعیّت ستمکار را هدایت نمى‏کن »
در ادامه خداوند متعال در آیه ۵۲ سوره مائده علت اینکه برخی مومنین به سمت غربی ها متمایل می شوند را بیان می کند و می فرماید : « (ولى) کسانى را که در دلهای شان بیمارى است مى‏بینى که در (دوستى با آنان)، بر یکدیگر پیشى مى‏گیرند، و مى‏گویند: «مى‏ترسیم حادثه‏اى براى ما اتفاق بیفتد (و نیاز به کمک آنها داشته باشیم!)»
پس برخی به حساب خود به غربی ها نزدیک می شوند تا از گزند آنان در امان باشند . همین جا باید این شبهه را پاسخ بدهیم ، برخی گفتند که رهبری در مورد فلانی گفته ایشان انسان متقی است ، خوب خداوند هم در این دو آیه دارد مومنین را که در اندیشه ایجاد ارتباط با غربی ها هستند را عتاب می کند نه کفار و مشرکین را.
برخی مواقع شخص مومن است اما از روی بی بصیرتی کاری را انجام می دهد که مورد عتاب خدا قرار می گیرد مانند مصادیق همین آیات .
در ادامه باری تعالی خطاب به همه مومنین می گوید : یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّهٍ عَلَى الْمُؤْمِنینَ أَعِزَّهٍ عَلَى الْکافِرینَ یُجاهِدُونَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لائِمٍ ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ (۵۴/مائده) » ؛ ببینید خداوند به مومنین می گوید هر کس از شما از دین خود برگردد !! یعنی چه ؟ اگر شخص مومن است چگونه از دین خود بر می گردد و مرتد می شود ؟ پس ارتداد در آیه به معنی کافر شدن نیست بلکه با توجه به سیاق آیات که در مورد ارتباط با غربی ها است این مطلب فهمیده می شود که ارتداد در این آیه یعنی بر گشتن از نظر اسلام در مورد عدم ارتباط با غربی ها است .
یعنی ای مومنین هر کدام از شما از مبنای اساسی اسلام که« عدم تکیه کردن به غربی ها است »بر گردد و به دنبال ارتباط باشد خداوند گروهی از مومنین را خواهد آورد که دارای چند ویژگی هستند:
۱٫خداوند آنها را دوست دارد و آنها هم خدا را دوست دارند .
۲٫در مقابل مومنین متواضع ، اما در مقابل کفار سر سخت هستند .
۳٫اهل جهاد هستند و از جنگ نمی ترسند.
بعد از این نکات است که خداوند می فرماید آنچه شما مومنین باید بدان تکیه کنید خدا و رسول و ولایت است . إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاهَ وَ هُمْ راکِعُونَ (۵۵/مائده)
پس تا اینجا خداوند دو ویژگی کلی بیان کرده است یکی غرب ستیزی و یکی ولایت مداری.
در آیه بعد می فرماید اگر کسی دست از ولایت بردارد بدانید که حزب اللهی ها پیروز خواهند بود یعنی کسانی که غرب ستیز و ولایت مدار هستند . وَ مَنْ یَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغالِبُونَ (۵۶/مائده)
نتیجه اینکه به جرات می توان گفت از نظر خداوند متعال حزب اللهی ها کسانی هستند که غرب ستیز و استعمار ستیز باشند.

  1. خیر خواه می‌گه:

    امیدوارم که آقایان توجه کنند به این مطالب .