تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۰:۴۰:۰۱
کد مطلب : 71118

قیمت بلیط کیش یک میلیون تومان شد

کمبود نظارت بر آژانس‌های مسافرتی فرصت را برای دلالان فراهم کرده به طوری که در حال حاضر قیمت بلیط کیش ۴ برابر قیمت واقعی آن در بازار به فروش می‌رسد.

 با توجه به نزدیک شدن عید و شلوغ شدن برخی از شهرهای توریستی از جمله کیش، اغلب مسافران ترجیح می‌دهند پیش از عید به این شهرها سفر کنند که در همین خصوص تعدادی از آژانس‌های مسافرتی از فرصت استفاده کرده و بلیط‌های خود را چند برابر قیمت به فروش می‌رسانند.

گزارشات میدانی حاکی از آن است که تعدادی از آژانس‌های مسافرتی قیمت بلیط کیش را در همین ایام به نرخ ۵۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند.

قیمت بلیط کیش به یک میلیون تومان رسید/ ماهیگری آژانس‌های هواپیمایی از آب گل‌آلود نظارت‌ها
براساس این گزارش، طی صحبت با یکی از آژانس‌های هواپیمایی با اظهار این موضوع که قیمت بلیط کیش از ۴۰۰ هزار تومان شروع می‌شود، گفت: قیمت بلیط کیش در برخی از ایرلاین‌ها از جمله “زاگرس” کمتر است به طوری که ارزان‌ترین بلیط هواپیمایی متعلق به این شرکت هواپیمایی است که قیمت آن ۱۵۰ هزار تومان می‌باشد و گران‌ترین بلیط مربوط به هواپیمایی “ماهان” است که قیمت آن بالای ۳۰۰ هزار تومان است.

طی صحبت با یکی دیگر از آژانس‌های مسافرتی، متوجه شدیم که این آژانس قیمت بلیط کیش را یک میلیون تومان به صورت چارتری به فروش می‌رساند.

این آژانس مسافرتی خنک بون هوای کیش و چارتری بودن را دلیل اصلی گران بودن آن بلیط هواپیما عنوان کرد.

براساس این گزارش، بعضی آژانس‌های مسافرتی با خرید بلیط از شرکت‌های هواپیمایی به ویژه در موارد خاص، گاهی به چند برابر قیمت واقعی، آن را به مسافران می‌فروشند.

شگرد این آژانس‌ها به شکلی است که ابتدا به مراجعه‌کنندگان و مسافران پاسخ منفی می‌دهند اما در شرایط مناسب با توجه به تعداد تقاضاها و نیاز مسافران، بلیط را به چند برابر قیمت واقعی به آن ها می‌فروشند. در واقع این کار، در بعضی آژانس‌های مسافرتی رایج است و آنها روی برگه بلیط، نرخ واقعی را می‌نویسند ولی پولی را که از مشتریان دریافت می‌کنند، مبلغ بیشتری است.

براساس این گزارش، برخی آژانس‌های مسافرتی با این روش غیرقانونی، کسب درآمد اضافی دارند و سال‌هاست که با این شیوه بلیت چارتر به مسافران فروخته می‌شود؛ جالب آن که تخلف این آژانس‌ها از دیگر سیستم‌های نظارتی پنهان مانده است.

فروش چارتری نباید بهانه‌ای برای گران‌فروشی شود

در همین راستا، “علیرضا جهانگیریان” رییس سازمان هواپیمایی با اشاره به اینکه فروش‌های چارتری برای مقاصد گردشگری و معمولا به صورت تور انجام می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر در تمام دنیا پروازهای چارتری وجود دارد بنابراین باید این موضوع در ایران نیز انجام شود.

قیمت بلیط کیش به یک میلیون تومان رسید/ ماهیگری آژانس‌های هواپیمایی از آب گل‌آلود نظارت‌ها
وی در ادامه گفت: برخی از مقاصد گردشگری از جمله مشهد، قشم و کیش معمولا در تورها وجود دارد و برخی از شهرها از جمله اصفهان و شیراز در ایام پیک سال اقدام به حمل‌ونقل تورهای گردشگری می‌کنند که برای این تورها باید بلیت چارتری صادر شود.

جهانگیریان تصریح کرد: بنابراین نمی‌توان بلیت چارتری را از حوزه بحث فروش خارج کنیم اما انتظاری که مسافران دارند این است که فروش چارتری نباید بهانه‌ای برای گران‌فروشی شود و حقوق مسافران در خصوص این موضوع ضایع شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: فروش چارتری باید چارچوب مشخصی داشته باشد و در خصوص این موضوع آیین‌نامه‌ای تدوین شده؛ البته در گذشته آیین‌نامه‌های متعددی وجود داشته که با توجه به شرایط امروز متنوع‌سازی قیمت بلیط مجموعه جدیدی از آیین‌نامه‌ها در حال ابلاغ شدن است.

وی با اشاره به اینکه در آیین‌نامه جدید چارچوب‌های فروش چارتری مشخص و به نوعی حقوق مسافران در فروش چارتری رعایت شده است، افزود: برای شرکت‌های ایرلاین با توجه به مسیرهایی که دارند سهمیه‌هایی مشخص شده و در قالب این سهمیه‌ها می‌توانند اقدام به فروش چارتری کنند.

براساس این گزارش، تخلفات آژانس‌های هواپیمایی در حال حاضر زیر سایه سازمان هواپیمایی کشور انجام می‌شود که امیدواریم نظارت این سازمان بر آژانس‌های مسافرتی بیشتر شود.

انتهای پیام/ط
کلید واژه