تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۸:۳۴
کد مطلب : 38822

قیمت ویلا در شمال چقدر است؟ +جدول

با آغاز فصل رونق خرید و فروش ویلا، در شهرهای شمالی کشور برخی دلال‌ها، به شگرد تازه‌ای دست زده‌اند؛ حراج تقلبی.

این واسطه‌ها، ابتدا قیمتی بالاتر از ارزش واقعی ملک را به طور گسترده، برای خریداران تهرانی، پیامک می‌کنند و چند روز بعد با اعلام اینکه به خریداران این ویلاها تخفیف‌های ۲۰ تا ۵۰ درصدی داده می‌شود قصد بازارگرمی در بازار خرید و فروش ویلاهای ساحلی را راه می‌اندازند و با ارسال مجدد پیامک، قیمت را تا نصف، کاهش می‌دهند!

این در حالی است که قیمت تعیین شده پس از تخفیف، همچنان بیش از ارزش واقعی ملک است!

برای آنکه تشخیص دهیم این پیامک‌ها واقعی یا تقلبی است بهتر است قیمت‌ها را از بنگاه‌های شهرهای مربوطه استعلام کنیم. بازار خرید و فروش زمین‌های شمالی کشور  در تعطیلات نوروز و تابستان گرم است. حجم آگهی‌های فروش ویلاهای کوچک و بزرگ نیز افزایش پیدا می‌کند. یکی از دلالان فروش زمین‌های شمالی کشور می‌گوید: زمین از متری ۸۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان بر اساس نزدیکی به ساحل نرخ‌گذاری می‌شود. هرچند زمین‌های متری ۸۰۰ تا یک میلیون تومانی نیز در برخی سواحل وجود دارد. او قیمت زمین‌های جنگلی را نسبت به ساحلی مناسب‌تر می‌داند و می‌گوید: هزینه خرید  ویلا در زمین ۲۰۰ متری با بنای ۱۲۰ متری در کنار ساحل، ۱۳۰ میلیون تومان است، اما ویلا در منطقه جنگلی، ۱۰۰ میلیون تومان هزینه خریدش خواهد شد.

به گفته وی، ساخت و ساز در این منطقه از متری ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان، بر اساس نوع و کیفیت مصالح به کار گرفته شده تمام می‌شود. در برخی از آگهی‌های فروش زمین‌های شمال کشور از تخفیف ۱۰ تا ۲۰ درصدی برای خریدهای نقد و حراج زمین در روزهای خاص اشاره می‌شود.

یکی از فعالان بازار ویلا در شمال کشور می‌گوید: مگر زمین پیراهن است که آن را حراج کنند!

این نوع قیمت‌گذاری‌ها واقعی نیست. قیمت زمین در این منطقه بر حسب فاصله با دریا و داشتن سند، مجوز ساخت و گاز و آب و برق، قیمت‌گذاری می‌شود. اگر قیمت متری ۵۰۰ هزار تومان را تا ۲۹۰هزار تومان پایین بیاورند، مطمئن باشید خود دلالان محلی زمین‌ها را می‌خرند و دیگر نیازی به فروش آنها به خریداران تهرانی نیست. برخی از زمین‌های این منطقه دارای سند تک برگی با مجوز ساخت هستند، اما برخی دیگر دارای برگه شورایی هستند.

برخی فروشندگان شهرک‌های ساحلی دو روز در هفته تورهای فروش گذاشته و خریداران تهرانی را در روزهای سه شنبه و جمعه به زمین‌های موردنظر می‌برند. برخی از فروش‌ها نیز به صورت قسطی است.

دنیای اقتصاد نوشت: یک دلال بازارزمین در شمال کشور درباره این نوع فروش توضیح می‌دهد: درفروش‌های قسطی، ابتدا مبایعه‌نامه‌ای با کد رهگیری و هولوگرام بین خریدار و فروشنده منعقد می‌شود و یک سوم تا یک دوم مبلغ ویلا به صورت نقد و یک دوم نیز پس از ساختن ویلا در ملک گرفته می‌شود.

او ادامه می‌دهد: قطعات زمین در شهرک‌های ساحلی معمولا بین ۴۰ تا ۸۰ قطعه است. قیمت زمین در کنار جاده، از متری ۱۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود. معمولا در تورهای حراج تمام قطعات در همان روز به فروش می‎رسد. یکی از معیارهای قیمت ویلا در شهرک‌های شمالی بهره‌مندی از منظر دریا و جنگل است. یکی از مشاوران املاک محلی توصیه می‌کند اگر خریدار واقعی زمین یا ویلا در شمال کشور هستید حتما با یکی از دوستان و آشنایان محلی نیز در خصوص نرخ‌ها مشورت کنید. زیرا قیمت ملک در این مناطق برای محلی‌ها و پایتخت‌نشینان متفاوت است. در جدول زیر نرخ برخی ویلا‌های جنگلی وساحلی شمالی را می‌خوانید؛