تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , آذر, ۱۳۹۳ | ۲۲:۲۱:۱۱
کد مطلب : 59446

کاهش معنادار قیمت مخدر شیشه

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه ۲.۵ میلیون معتاد در کشور داریم گفت: اگر اعضای خانواده‌ها متاثر از تبعات اعتیاد باشند، موادمخدر دغدغه شش میلیون نفر در جامعه است.

 

حمید صرامی، پیش از ظهر دوشنبه در همایش علمی و تخصصی مبارزه با موادمخدر و روانگردانها اظهار داشت: اجتماعی کردن موضوع اعتیاد نیاز امروز جامعه و از مطالبات مقام معظم رهبری است و معتقدیم اعتیاد و تبعات آن باید در اجتماع مطرح شود تا مردم برای ایجاد یک جنبش همگانی اجتماعی آماده شوند.

به گزارش مهر، وی با بیان اینکه طی ۳۵ سال گذشته، چهار میلیون نفر در چرخه موادمخدر دستگیر شده اند، عنوان کرد: نیروی انتظامی نیز هشت هزار تن موادمخدر کشف کرده و ۵۰ هزار نفر از منابع انسانی کشور به دلیل استفاده مواد مخدر جان خود را از دست داده اند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به ایجاد کارگاه های تولید شیشه در کشور بیان کرد: در عملیاتهایی که در راستای انهدام این کارگاه ها انجام گرفته است، ۳۴۸ هزار نفر دستگیر و ۱۲ تن شیشه کشف شد اما در این شرایط، قیمت شیشه از کیلویی ۱۳۰ میلیون تومان به کیلویی ۱۸ میلیون تومان رسیده است که این کاهش قیمت معنادار و برنامه ریزی شده است.

شیشه بعد از تریاک بیشترین مصرف در میان معتادان به موادمخدر را دارد

صرامی خاطرنشان کرد: در حالی که در سال ۹۰، جایگاه مصرف شیشه در بین انواع مواد مخدر ۲۶ درصد بود، اکنون به جایی رسیده که شیشه به دومین الگوی مصرف تبدیل شده و بعد از تریاک بیشترین میزان مصرف را به خود اختصاص داده است و متاسفانه در استان یزد نیز ابتدا تریاک و سپس شیشه در رتبه های در صدر مصارف هستند.

وی با اشاره به اینکه موادمخدر ارتباط مستقیم با بسیاری از جرائم اجتماعی دارد، اظهار داشت: ۶۵ درصد از همسرآزاری ها و ۳۰ درصد از کودک آزاری ها، ۵۵ درصد طلاق ها، ۱۰ درصد جرائم مالی و … مرتبط با موادمخدر است و اگر آحاد جامعه برای مقابله با موادمخدر بسیج شوند، بقیه جرائم نیز خود به خود مهار خواهد شد.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه نظام هزینه ها و خسارتهای بسیار سنگینی را به خاطر موادمخدر متحمل شده است، عنوان کرد: بر اساس تحقیق سال ۸۳، سالانه ۱۰هزار میلیارد تومان بابت خسارت‌ های موادمخدر به دولت، ‌ مردم و نظام پرداخت می شود.

وی با تاکید بر اینکه تبعات موادمخدر هر روز در حال افزایش است، تاکید کرد: معضل موادمخدر باید اجتماعی شود و دیگر باید از انکارها و سکوت ها و تکذیب ها خودداری شود.

صرامی با بیان اینکه متاسفانه دیگر هیچ دانشگاه و مدرسه ای نمی تواند ادعا کند که معتاد ندارد، تصریح کرد: دیگر اقدامات کم اثر، یک سخنرانی، یک مشاوره و … نمی تواند برای مقابله با مواد مخدر کافی باشد.

سکوت و انکار و اغراق به یک اندازه در دامن زدن به معضل اعتیاد تاثیرگذارند

وی همچنین یادآور شد: همانقدر که سکوت و انکار می تواند آسیب ها را جدی تر کند، اغراق در ارائه آمار معتادان نیز می تواند اثرات نامطلوبی در جامعه بگذارد بنابراین برای اجتماعی کردن معضل اعتیاد باید ابتدا از سکوت و انکار و سپس از اغراق دست برداریم.

صرامی با بیان اینکه یکی از تهدیدهای جامعه ما این است که ۶۳ درصد معتادان در کشور ما متاهل هستند، خاطرنشان کرد: در هیچ جای دنیا آمار معتادان متاهل بیشتر از مجردها نیست و این امر نشان از عدم رضایت زوج ها از زندگی متاهلی است.

وی با بیان اینکه مثلت سه ضلعی عدم رضایت عاطفی، جنسی و اقتصادی در اعتیاد متاهلان تاثیرگذار است، تصریح کرد: متاسفانه مشکلات جنسی در کشور ما به یک تابو تبدیل شده در حالی که با اطلاع رسانی در زمینه مشکلات جنسی قبل و بعد از ازدواج می توان از بسیاری از اعتیادها جلوگیری کرد.

صرامی تصریح کرد: باید برای مدرسه، دانشگاه، محیط کار، محیط خانه و هر مکان دیگری نسخه های جداگانه برای پیشگیری از اعتیاد پیچیده شود ضمن اینکه نمی توانیم و نباید نسخه ای که برای تهران در این زمینه ارائه می دهیم، همان نسخه را برای استانی نظیر یزد نیز ارائه دهیم.