تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۷:۲۱
کد مطلب : 37140
مرور سخنرانی سال 92 روحانی در نیویورک در آستانه دومین حضور/

لزوم تقویت مواضع روحانی نسبت به سوریه/ دفاع تمام قد از مظلومیت مردم غزه

مروری بر سخنرانی رئیس جمهور محترم اسلامی ایران در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۹۲ و مرور شرایط روز جهان به خوبی گویای اولویت های لازم برای ارائه در تریبون مهم سازمان ملل در آستانه مجمع عمومی این سازمان در سال جاری توسط دکتر روحانی است.

لزوم تقویت مواضع روحانی نسبت به سوریه/ دفاع تمام قد از مظلومیت مردم غزه

به گزارش عصر آبادان  به نقل از پایگاه خبری مرصاد، زمان برای آغاز مجمع عمومی سازمان ملل که هر سال و مطابق عرف معمول در سومین هفته از ماه سپتامبر برگزار می شود به سرعت در حال سپری شدن است.

نشستی که اصلی ترین رکن سازمان ملل است و در آن سران و مقامات ۳۴ ملت جهان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص چگونگی اداره جهان و آنچه که در عالم در جریان است می پردازند. تمام این سخنان باید در قالب ماده ۴ منشور مقررات داخلی مجمع باشد.

یکی از از این قوانین و مقررات چگونگی ثبت نام کشورها برای سخنرانی در این مجمع است. طبق این مقررات در خواست کشورهای ممختلف برای سخنرانی باید تا مدت معینی پیش از شروع مجمع به دبیرخانه سازمان ملل ارسال و البته به صورت حضوری نیز توسط نماینده دائم کشورها ارائه شود.

در خواستی که باید در آن علاوه بر مشخص کردن اولویت هایی مثل تاریخ، مدت زمان و صبح یا عصر بودن و… آن به صورت دقیق و شفاف موضوع و گزینه های مورد بحث و همچنین نام سخنران ارائه شود.

در مورد ایران این دومین سالی است که دکتر حسن روحانی به عنوان نماینده مردم در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می کند. رئیس جمهور دولت یازدهم در مهر ماه سال ۹۲ نخستین سخنرانی خود را در مجمع عمومی ارائه کرد که متن کامل آن را از اینجا می توانید بازخوانی کنید.

اصلی ترین محورهای سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل

شاید اصلی ترین محور سخنرانی رئیس جمهور ارائه طرح ایران با عنوان “جهان علیه خشونت و افراط گری” بود که در برابر ترجیع بند مضحک همه گزینه ها روی میز است ارائه شد.

سایر محور های مهم سخنرانی روحانی در این باره را شاید بتوان در: گزینش اعتدال توسط مردم ایران در انتخابات ۹۲ نمونه زنده اقبال جهان به صلح و گفتگو، اقدامات زورمدارانه برای تداوم سلطه گذشته ضد صلح، امنیت، کرامت انسانی و آرمان‌های بشری، گفتمان‌های دین، اسلام، شیعه و ایران هراسانه تهدیدی جدی علیه ثبات جهانی و امنیت انسانی، آنهائی که دم از تهدید ایران می‌زنند، یا خود تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی‌اند یا به تهدید دامن می‌زنند، آپارتاید مفهوم کم‌وزنی برای توصیف جنایات و خشونت نهادینه علیه مردم بی‌گناه فلسطین، ایران از ابتدای بحران سوریه مخالف راه‌حل نظامی برای آن بوده است، ترور دانشمندان هسته ای در ایران، محکوم کردن تحریم علیه ایران، و مسائلی پیرامون پرونده هسته ای ایران و راه حل های عبور از آن و… خلاصه کرد.

چه محور هایی از سخنرانی رئیس جمهور نیاز به بازنگری دارد؟

ضمن توجه و تعمق در مواضع قابل تحسین آقای روحانی در خصوص مسائل مختلف مخصوصا مباحث مطرح شده در خصوص اقدامات اسلام، شیعه و ایران هراسانه غرب و البته پرداختن به موضوع فلسطین مرور سخنرانی گذشته و نگاهی به مضعیت موجود تا حدودی نمایان می کند که در چه محورهایی باید تأکید مجدد صورت گرفته و در چه مواردی مواضع باید با اصلاح روبه رو شود.

نتیجه بحران سوریه و کشیدن دامنه آن به عراق/ روشن شدن فتنه اسلام ستیزان از یک سال گذشته تا کنون

با نگاهی به سخنرانی دکتر روحانی در مورد سوریه قابل لمس است که رئیس محترم با توجه به شرایط آن روز سعی دارد علاوه بر اینکه افراط گراها را در این کشور محکوم کند و نقش تروریستها در این بحران را مورد اشاره قرار دهد، سعی دارد تا انتقادی را نیز متوجه دولت سوریه کند.

آنجا که پس از انتقاد به  بحران آفرینی در سوریه، افراط گرایی و تسلیح تروریستها می گوید: ” همزمان استفاده غیر قانونی و غیرکارآمد از تهدید یا استفاده از زور، تنها به گسترش خشونت و بحران در منطقه دامن خواهد زد”.

با توجه به روشن گری های صریح و شفاف رهبر معظم انقلاب در هدایت جریان مقاومت در خصوص بحران سوریه و از دو سال پیش تا کنون و البته روشن تر و شفاف شدن عرصه پس از فروکش غبار فتنه در دمشق، همچنین کشیده شدن دامنه تحرکات اسلام ستیزان تروریست به عراق می طلبد که مواضع در قبال جنایت های کم نظیر تکفیری ها عمیق تر، شفاف تر و قاطع تر باشد.

امروز دیگر بر کسی پوشیده نیست که داعش ها و النصره فرزند نامشروع استکبار برای بحران سازی در خاور میانه هستند و حتی ایالات متحده برای فرار از گردن گرفتن این اقدامات در روزهای اول بحران عراق ژست حمله به تروریستها را گرفت.

بنا بر این از نماینده ملت ایران این انتظار وجود دارد که مواضع قاطعی نسبت به بحران عراق و سوریه اتخاذ کند.

 

فلسطین و غزه مسئله اول جهان اسلام

یکی دیگر از مباحثی که البته رئیس جمهور در شصت و هشتمین مجمع جهانی سازمان ملل واکنش خوبی به آن داشته است مسئله فلسطین است.

آقای روحانی سال گذشته در این مورد گفت:

” ” آنچه بر مردم مظلوم فلسطین می‌رود، چیزی جز یک خشونت ساختاری نیست. سرزمین فلسطین در اشغال است. حقوق اولیه فلسطینیان به طور فاجعه‌باری نقض می‌شود و آنها از بازگشت به خانه، محل تولد و دسترسی به سرزمین مادری محرومند. جنایاتی که بر مردم بی‌گناه فلسطین می‌رود، خشونت نهادینه‌ای را به نمایش می‌گذارد که برای توصیف آن، آپارتاید مفهوم و واژه کم وزنی بنظر می‌آید”.

این مواضع روشن اما تمام آنچیزی است که در خصوص فلسطین بیان شد که باید در سخرانی سال ۹۳ به شکلی بنیادی تر به ان پرداخته شود.

رهبر معظم انقلاب در خطبه های جهانی نماز عید فطر، مسئله غزه و فلسطین را موضوع اول جهان اسلام عنوان کردند در باره آن نیز راهکارهایی را از جمله تلسیح مردم فلسطین در برابر جنایت کاران بالفطره اسرائیلی و همچنین تحرکات ویژه در کرانه باختری را ارائه کردند.

این بار و با توجه به این که غزه با بیش از یک هزار و ۵۰۰ شهید و چند هزار مجروح با بی خردی حکام برخی از کشورهای اسلامی مواجه شده است می طلبد که  تریبون سازمان ملل که در اختیار رئیس جمهور ایران قرار می گیرد بلندگوی حمایت ویژه از مظلومان فلسطین باشد.

ایران باید سخنگوی مظلومان عالم در مجمع عمومی سازمان ملل باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در همین رابطه به خبرنگار مرصاد گفت: مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی مناسب برای دفاع از حقوق حقه ملت ایران و مظلومان مسلمان عالم است.

فتح الله حسینی خاطر نشان کرد: مسئله هسته ای ایران همچنان موضوع مهم سیاست خارجی ایران است که تا کنون به دلیل زیاده خواهی های غرب به نتیجه نرسیده است و باید در تریبون سازمان ملل به این زیاده خواهی ها پاسخ داده شود.

وی افزود: مسئله عراق و سوریه به عنوان خطوط مقدم مبارزه ما با تروریست های وابسطه به صهیونیسم باید تببین شده و در مورد آن به صورت ویژه سخنرانی شود.

نمانیده مردم سرپل ذهاب قصر شیرین و گیلان غرب ادامه داد: واضح ترین مسئله هم مربوط به مسائل فلسطین و غزه مظلوم است که باید اسرائیل در خصوص جنایات سفاکانه خود به محکمه جهانی کشیده شده و به سزای اعمال خود برسد.

انتهای پیام