تاریخ انتشار خبر: ۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۴:۰۰
کد مطلب : 81599
فرماندار ویژه آبادان خواستار شد

لزوم توجه به بحث خالی از سکنه شدن برخی از روستاهای آبادان

فرماندار ویژه آبادان خواستار توجه ویژه به بحث خالی از سکنه شدن برخی از روستاهای این شهرستان و ایجاد راهکاری برای حل این معضل شد.

عزیزالله شهبازی در حاشیه نشستی که با حضور بخشدار مرکزی و اعضای شورای اسلامی روستاهای بخش مرکزی برگزار شد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: در سال ۹۴ بر اساس برنامه‌ها و سیاستگذاری‌هایی که در چارچوب و دستورالعمل اقدامات اجرایی ما قرار گرفته، باید مرتباً با مردم ارتباط بیشتر و نزدیکتری داشته باشیم.

وی افزود: در همین راستا نشستی با اعضای شورای اسلامی روستاهای بخش مرکزی و منتخبان مردم برگزار شد که علت نشست این است که در برخی از روستاها چه در کل کشور و چه استان خوزستان به‌ دلیل شرایط خاص و برخی مشکلات از جمله آب شرب، آب کشاورزی و مسائل دیگر، اهالی برای خروج از روستا ترغیب می‌شوند.

فرماندار ویژه آبادان با بیان اینکه اقداماتی در زمینه ترغیب ساکنان به‌منظور ماندگاری صورت پذیرفته است عنوان کرد: در مباحث ایجاد کارآفرینی و راه‌های ترغیب ماندگاری ساکنان در روستاها، برنامه ریزی‌هایی صورت پذیرفته است.

معاون استاندار خوزستان با بیان اینکه در همین راستا بخشی از اقدامات را دولت برای عمران و آبادانی در مرز و همچنین برای توسعه روستاها مطرح کرده است، گفت: عمران و آبادانی در مرز، هدف اصلی سیاست‌های دولت و استاندار خوزستان در سال ۹۴ است که این طرح را باید ادامه دهیم.

شهبازی اضافه کرد: به همین دلیل، از اقشار مختلف مردم در روستا و در شهر دعوت می‌کنیم تا سازمان‌های مردم نهاد، محلی در راستای بهبود کیفیت زندگی در روستا تشکیل دهند.

وی در ادامه، با اشاره به ظرفیت غنی پرورش میگو در شهر چوئبده اشاره کرد و گفت: مرکز ظرفیت پرورش میگو در چوئبده که از بزرگترین سایت پرورش میگو در منطقه است، در دولت سازندگی به مساحت ۵ هزار هکتار با طراحی سه کانال ایجاد شد و ما از مردم آبادان و سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنیم با توجه به سوددهی و آمادگی اداره شیلات و سایت پرورش میگو و همچنین اعطای نقدینگی توسط بانک کشاورزی در منطقه حضور پیدا کنند.

شهبازی عنوان کرد: با مشارکت در این پروژه، هم شهرستان آباد خواهد شد و هم باعث اشتغالزایی در شهرستان می‌شود و این نقطه امید و اتکایی است که دیگران از این ظرفیت استفاده کنند.

*۲ هزار هکتار از مزارع پرورش میگو آماده است

فرماندار ویژه آبادان با بیان اینکه ۲ هزار هکتار از مزارع پرورش میگو آماده است، تصریح کرد: این مزارع با داشتن جاده دسترسی مناسب و با دارابودن امنیت،آرامش و پایداری نسبی در منطقه ایجاد شده و محل مناسبی برای سرمایه گذاری است.

معاون استاندار خوزستان با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری و تأکید ایشان به «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» افزود: این پیام دولت معنای عام دارد که هر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه و همه ارکان کشور باید با همدیگر متحد و همدل باشند و بر اساس نقشه راهی که داریم در یک مسیر حرکت کنیم.

شهبازی در ادامه بیان کرد: این همدلی و همراهی بر توسعه و پیشرفت و گذر از مسیرهای پرخطری که در صحنه‌های مختلف برای کشور پیش می‌آید، عبور از آن را آسان‌تر می‌سازد.

وی، مهمترین حلقه ارتباطی دولت و نظام را مردم عنوان کرد و تصریح کرد: مسیر و راه هدف ما همراهی با مردم است.

شهبازی با ابراز امیدواری از تعاملات در بخش شورای اسلامی شهر و روستا با مسئولان نظام تصریح کرد: خوشبختانه از یک سال گذشته تعاملاتی در بخش شورای شهر و روستا برقرار شد که منجر به حل مشکلات مردم در شهرستان آبادان شده است.

فرماندار ویژه آبادان خاطرنشان کرد: مهمترین موضوعی که برجسته به نظر می‌رسد بحث خالی از سکنه شدن برخی از روستاها است.

وی به برخی از اقدامات انجام شده در راستای توسعه کشاورزی، احیای نخیلات و ترمیم و بازسازی انهار اشاره کرد و افزود: در حوزه کشاورزی در شهرستان آبادان بر اساس چارچوب و دستوری که استاندار خوزستان ابلاغ کرد، هر شهرستان بر اساس ظرفیت‌هایی که دارد برنامه‌ای تدوین و ارائه دهد و آبادان، نخستین شهرستانی بوده که این طرح را تدوین و ارسال کرده است.

شهبازی بیان کرد: اجرای طرح ۵۵۰ هکتاری مقام معظم رهبری از دیگر برنامه‌هایی بوده که کارگاه آن توسط جهاد نصر کرمانشاه تجهیز شده است.

*حل مشکلات آب شرب در شهرستان

فرماندار ویژه آبادان با اشاره به پیگیری‌های صورت پذیرفته در راستای حل مشکلات آب شرب در شهرستان تصریح کرد: استحصال آب از دو منبع آبی از رودخانه بهمنشیر و آب غدیر است و با توجه به میزان اوج مصرف آب در تابستان با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده و قول مساعد مدیرعامل آب استان خوزستان مقرر شد، دستگاه آب شیرین کن نصب و ۵۰ هزار مترمکعب آب در شبانه روز تولید شود.

معاون استاندار خوزستان با بیان اینکه سعی و تلاش ما دو سویه است، گفت: سعی می‌شود که مشکلات را با یکدیگر به حداقل برسانیم.

شهبازی به اقدامات به‌عمل آمده در زمینه عمران و توسعه روستاها، بهسازی راه و جاده‌های دسترسی، اجرای پروژه گازرسانی آبادان اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر واحدها و شهرک‌های صنعتی تعطیل و غیرفعال بودند که با پیگیری‌های به‌عمل آمده، حدود ۱۱ واحد از این شرکت‌ها به چرخه تولید بازگشتند.

وی افزود: در مبحث گردشگری نیز، امسال استفاده از لنج‌های سنتی دریایی و دو کشتی از طریق اداره بندر و دریانوردی به گردشگری دریایی اضافه شد.

شهبازی اظهار کرد: دولت برای خروج از رکود، برنامه‌هایی را طراحی و تدوین کرده و امیدوارم دولت در حوزه سیاست خارجی و با مشکلاتی که از برخی بی‌تدبیری‌ها به‌وجود آمده و عنادی که قدرت‌های استکبار به نظام مقدس جمهوری اسلامی دارند با رهنمودهای مقام معظم رهبری به سمت رشد و سربلندی پیش رویم.

معاون استاندار خوزستان در پایان بیان کرد: در حوزه داخلی همانطور که مقام معظم رهبری در نامگذاری امسال و در بحث همدلی و همزبانی تأکید داشتند خروجی آن حضور حداکثری مردم در صحنه انتخابات در اسفند ماه ۹۴ است.

انتهای پیام/۷۲۰۰۱/خ